[28 GODINA OD POVIJESNOG PRELETA] Rudolf Perešin dao je tada Hrvatima neizmjeran ponos i poticaj svim braniteljima na bojištu

Autor jk
rudi glavna.jpg

Na današnji dan, 25. listopada 1991. jedan od najpoznatijih pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Gornjostubičanec Rudolf Perešin, izvršio je povijesni prelet MIG – om 21 s aerodroma u Bihaću.

Još godinu prije, kada je JNA pripremala agresiju na Hrvatsku, odbio je, poput većine pilota, pristupiti političkoj organizaciji koja je trebala stvoriti novu ideologijsku osnovicu za opstanak centralizirane i unuitarne Jugoslavije. Odlučio je napustiti JNA te je isplanirao bijeg.

Tijekom prvog leta nakon dulje pauze, nametnute administrativnim zabranama letenja za sve Hrvate na aerodromu, Perešin je planiranom trasom preko Zagreba, Ljubljane, sve do Kopra i natrag preko Ljubljane, uletio u zračni prostor Austrije i zaputio se prema zračnoj luci pokraj Klagenfurta, gdje je prizemljio svoj MIG – 21.

Tim je domoljubnim činom nanio težak moralni i politički udarac agresorskoj vojsci, a građanima Hrvatske dao neizmjeran ponos i poticaj svim braniteljima u Hrvatskoj te dodatnu sigurnost.

Tada je cijeli svijet uz fotografiju hrvatskog pilota i njegovog aviona MIG - 21 na aerodromu u Klagenfurtu prenio njegove riječi: 'Ja sam Hrvat, ne mogu i neću pucati na Hrvate!'. Vratio se u Hrvatsku, gdje je pristupio Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu Hrvatske vojske. U svom prvom intervjuu za medije i na pitanje novinara smatra li se herojem, Perešin je rekao kako je učinio ono što misli da je dužnost svakog građanina Hrvatske.

Perešin je zarobljen 1995. tijekom akcije 'Bljesak' i od tada mu se gubi svaki trag, a njegovi su posmrtni ostaci obitelji predani tek tri godine kasnije.

Njegovo ime od 25. ožujka 1998. godine nosi Zrakoplovno-tehnička škola u Velikoj Gorici, kao i Središte za obuku HRZ i PZO "Rudolf Perešin" u vojarni Zemunik, a u njegovoj rodnoj Gornjoj Stubici već se 22 godine održavaju Susreti za Rudija njemu u čast, s bogatim letačkim programom i zabavnim programom te radionicama i predavanjima za učenike tijekom tri dana.

U Spomen parku u centru Gornje Stubice pred njegovom bistom svake godine u sklopu Susreta mnogi visoki dužnosnici, ali i njegova obitelj, polažu cvijeće i svijeće, a ove su godine posebno imali razloga za ponos, jer je njegov MIG – 21 nakon 28 godina vraćen Hrvatskoj ovog proljeća.

Izazvao je veliki interes te ga je ispred Ministarstva obrane, gdje je bio otkriven, obišlo više od 50 tisuća građana. Nakon toga, smješten je u 91. Zrakoplovnoj bazi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni ''Pukovnik Marko Živković'', a potom će se za njega naći posebno mjesto u budućem Hrvatskom vojnom muzeju.

Valja spomenuti i da je u Gornjoj Stubici, u njegovom rodnom mjestu Jakšinec, u tijeku izgradnja Spomen hiže Rudolfa Perešina. Ideju o izgradnji pokrenulo je Društvo Rudolf Perešin, izgradnja je krenula 2017. godine, a kada bude izgrađena, u spomen hiži bit će smješten stalni postav s osobnim predmetima i foto dokumentacijom iz Rudijevog života, simulator letenja te uređen prostor za nastavu gdje će se moći održavati predavanja za posjetitelje, posebno djecu, obzirom da će ovaj muzej prvenstveno biti edukativnog karaktera.

NAjčitanije