Bandić će dobiti ulicu u Rusiji
Jedna od ulica u ruskom gradu Beslanu nosit će ime bivšeg zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, objavljeno je na konferenciji odbora Majke Beslana, piše ruska novinska agencija Tass, donosi Index.
"U bliskoj budućnosti u Beslanu će biti otvorena ulica koja će se zvati po Milanu Bandiću koji nam je godinama pomagao. Nažalost, preminuo je za vrijeme pandemije", rekao je Atsamaz Misikov, koji je bio među taocima u školi.
Bivši zagrebački gradonačelnik nakon terorističkog napad je za djecu Beslana organizirao ljetovanja i rehabilitaciju u odmaralištu u Novom Vinodolskom.
Ruski predsjednik Vladimir Putin dodijelio je Bandiću 2007. medalju "Za slavu Osetije".
Najsmrtonosniji napad u suvremenoj povijesti Rusije
Konferencija je održana u nedjelju, povodom 20 godišnjice najsmrtonosnijeg napada u suvremenoj povijesti Rusije.
Najmanje 32 napadača povezana sa separatističkim ustankom u susjednoj Čečeniji na prvi dan nastave, 1. rujna 2004., zauzeli su školu u malom gradu Beslanu, u ruskoj saveznoj republici Sjevernoj Osetiji, gdje su tri dana držali više od 1000 talaca.
Preko 330 talaca je ubijeno, uključujući najmanje 180 djece, kada su ruske specijalne postrojbe započele vojni napad na zgradu kako bi okončale talačku krizu.
Dvadeset godina kasnije unutarnji betonski zidovi škole, gdje su taoci bili zadržani, prekriveni su urezanim natpisima žaljenja za pokojnicima.
Čečenac Nur-Paši Kulajev je jedini osumnjičeni militant uhićen nakon što su svi drugi ubijeni tijekom bitke za oslobađanje talaca. Kulajev je proglašen krivim unatoč tome što je tvrdio da je nevin te je osuđen na doživotni zatvor 2006.
Europski sud za ljudska prava je 2017. presudio da je Rusija koristila prekomjernu silu kako bi ušla u školu
U danima i mjesecima nakon napada preživjeli su optuživali vlasti da su loše postupale korištenjem tenkova, bacača vatre i granata dok su taoci još uvijek bili u sportskoj dvorani škole te da su potom zataškavale što se zbilo.
Europski sud za ljudska prava je 2017. presudio da je Rusija koristila prekomjernu silu kako bi ušla u školu, zbog čega je ubijen velik broj talaca. Kremlj je kritike suda nazvao neprihvatljivim.
Predsjednik Vladimir Putin se suočio s bijesom javnosti zbog tragedije u Beslanu, koja se dogodila nekoliko mjeseci nakon što je došao na vlast. Putin je pokušao incident prikazati kao napad "na sve nas", napad koji su organizirale sile izvan Rusije koje žele da zemlja propadne.
Putin nije došao u Beslan
Vođa Kremlja nije u nedjelju posjetio Beslan, već je u grad u Sjevernoj Osetiji otišao 20. kolovoza, kada je položio cvijeće kod spomenika u školi.
Majkama žrtava je poručio: "Naravno, ova tragedija će ostati neizlječiva rana u povijesnom pamćenju cijele Rusije. A za one koji su patili, za vas, za vaše obitelji, za one koji su izgubili najvrednije što osoba ima, djecu, to će biti rana koja krvari cijelog života. I zato bih opet htio izraziti sućut."
U dvorani civili i dužnosnici položili vijence
Pred sportskom dvoranom osobe koje su preživjele talačku krizu su sa svojim obiteljima stajale na suncu i u zraku držale fotografije svojih voljenih.
Ljudi su potom otišli u dvoranu, gdje su zajedno s lokalnim dužnosnicima polagali crvene i bijele ruže ispred pravoslavnog križa podignutog u sredini prostorije.
Na vanjskom zidu dvorane obješen je veliki plakat s natpisom: "Sjećate li se nas? Sjetite nas se! Dokle god se sjećate, živi smo."