Bira se 300 novih direktora turističkih zajednica, ali stari neće dobiti otkaz

Sadašnji direktori TZ-ova neće dobiti otkaz, odnosno ne ostaju bez posla, već će se za njih unutar turističke zajednice morati pronaći novo radno mjesto

Kristijan Staničić

Direktori turističkih zajednica u Hrvatskoj, kojih je prema zadnjim informacijama Ministarstva turizma i sporta oko 300 (broj se smanjio jer su se neki TZ-ovi spojili), smjenjuju se odmah nakon Nove godine jer 1. siječnja 2022. na snagu stupa odredba članka novog Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, koji je donesen 2020. godine, piše Index.hr.

No, kako doznaje Index, sadašnji direktori TZ-ova neće dobiti otkaz, odnosno ne ostaju bez posla, već će se za njih unutar turističke zajednice morati pronaći novo radno mjesto ako imaju sklopljen ugovor na neodređeno. Osim direktora turističkih zajednica, na natječaju će se odabrati i novi direktor Hrvatske turističke zajednice (HTZ).
Prema novoj odredbi Zakona, direktori se biraju na mandat od četiri godine, što dosad nije bio slučaj, već im je mandat trajao neodređeno, odnosno sve dok im je Turističko vijeće na kraju godine potvrđivalo izvješće.

U Ministarstvu turizma i sporta Indexu su rekli da 1. siječnja 2022. godine na snagu stupa odredba članka 22. stavka 2. Zakona o turističkim zajednicama te da su stupanjem na snagu ove odredbe ispunjeni zakonski uvjeti za raspisivanje natječaja za izbor direktora turističkih zajednica.

"Izborom direktora turističkih zajednica prestaje mandat za obnašanje dužnosti direktora osobama koje su tu dužnost obnašale do izbora direktora turističkih zajednica u skladu s člankom 75. prijelaznih odredaba Zakona. Prestanak mandata direktora ne znači i prestanak ugovora o radu po sili zakona", odgovorili su Indexu na upit o tome hoće li sadašnji direktori dobiti otkaze.

Na pitanja radnih odnosa potrebno je, navode, primijeniti odredbe Zakona o radu te direktori koji su u trenutku prestanka mandata imali zasnovan radni odnos na neodređeno vrijeme zadržavaju prava iz radnog odnosa predviđena ugovorom o radu.

"Za ispravnu primjenu Zakona o radu odgovoran je poslodavac, u ovom slučaju su to turističke zajednice. Stoga ne postoji jednoznačan odgovor o pitanju otkazivanja ili sklapanja ugovora o radu na određeno vrijeme na drugim radnim mjestima, nego je svaki pojedini radni odnos potrebno razmatrati u odnosu na sklopljeni ugovor", navodi Ministarstvo u odgovoru za Index.

Odluku o raspisivanju natječaja, a time i rokove, odnosno vrijeme u kojem će se direktori birati, kažu da donosi Turističko vijeće.

"Turističko vijeće svake TZ na kraju bira najboljeg kandidata i donosi odluku", navode.

Na pitanje zašto je došlo do izmjene ovog zakona, po kojem se odsad direktori biraju na četiri godine, odgovorili su Indexu kako su već prije pandemije, 2019. godine, započeli s reformom zakonskog okvira koja je usmjerena na održivost i profesionalizaciju sustava turističkih zajednica, gdje će direktori imati mandat na četiri godine.

"Tako se osigurava konkurentnost i mogućnost bržeg odgovora na izazove s kojima se upravljanje destinacijom suočava, a što je osobito postalo vidljivo u prošloj godini. Osim toga, održivi razvoj turizma koji mi želimo, zahtijeva specifična znanja, koja uključuju i okolišni aspekt i odgovor na klimatske promjene, digitalizaciju, a možda i najbitnije od svega društvenu održivost i bolji život lokalnog stanovništva", rekli su za Index u Ministarstvu.

Sadašnji direktori TZ-ova protive se ovakvoj odredbi.

Index je tako od direktora jedne turističke zajednice u Splitsko-dalmatinskoj županiji dobio mail koji im je poslao odvjetnik Boris Ivančić, kojeg je angažirala Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije.

Odvjetnik Ivančić je tako u dopisu poslanom svim direktorima TZ-ova u Splitsko-dalmatinskoj županiji pisao o, kako tvrdi, problemu s odredbom novog zakona.

"Naime, iako ne postoji zapreka za imenovanje novog direktora svake pojedine turističke zajednice, uvjerenja smo kako isti, iako može biti izabran, temeljem ove regulative, ne može preuzeti dužnosti koje bi po zakonu trebao obavljati, a sve iz razloga što Ministarstvo nije reguliralo pitanje prestanka obnašanja dužnosti dosadašnjih direktora (imenovanih, u skladu sa zakonom, na neodređeno vrijeme), slijedom čega svakoj pojedinoj turističkoj zajednici, koja bi se odlučila za provedbu izbora novog direktora putem natječaja, prijeti znatna imovinska, ali i funkcionalna šteta", stoji u dopisu odvjetnika Ivančića.

Odvjetnik dalje navodi kako u tu svrhu izričito sugerira da se zastane sa svim postupcima izbora direktora sukladno odredbama novog Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma sve dok se pitanje razrješenja dosadašnjih direktora ne definira s Ministarstvom, piše Index.hr.

NAjčitanije