Četiri učeničke zadruge predložene za državnu smotru u Vinkovcima

Domaćin današnje županijske smotre bila je Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica. Sudjelovalo je dosada najviše, čak 20, zadruga

smotra zadruga

Za državnu smotru koja će se održati u listopadu u Vinkovcima, iz naše su županije predložene četiri učeničke zadruge: ''Zajček'' iz Centra za odgoj i obrazovanje Zajezda, ''Plavi trnac'' iz ŠUDIGO – a, ''Božićnica'' iz OŠ Josipa Broza Tita Kumrovec i Učenička zadrugas Matije Gupca iz OŠ Matije gupca Gornja Stubica.

Domaćin današnje županijske smotre bila je Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica. Sudjelovalo je dosada najviše, čak 20, zadruga, a smotru je otvorio zamjenik župana Krapinsko – zagorske županije Anđelko Ferek Jambrek.

Velik broj zadruga koje su danas ovdje dokazuje da je ideja o ovoj smotri bila odlična te da kontinuitet i dalje postoji, na čemu moram zahvaliti ravnateljima, mentorima i voditeljima zadruga. Drago mi je da se djeca od malih nogu uče biznisu i da se potiče gospodarski duh. Ovo je zapravo idealan početak da djeca vide kako stvrotii neku novu vrijednost, kako ju marketinški prezentirati, prodati i zaraditi – istaknuo je Ferek – Jambrek.

Osim ravnateljice OŠ Matije Gupca Sanje Knezić, okupljene je, ispred Općine Gornja Stubica, pozdravila predsjednica Općinskog vijeća Đurđica Labaš. – prekrasno je vidjeti male zadrugare koji rade divne proizvode, mi odrasli mogli bismo se posramiti. Velik je tu trud učitelja koji im prenose znanje, a vidi se da svi rade s ljubavlju – rekla je Labaš.

Štandove na kojima su učenici prezentirali svoje proizvode, od raznih ukrasnih do uporabnih predmeta, odjeće, prehrambenih proizvoda, suvenira, obišlo je povjerenstvo čije su članice Brankica Zbanatski, Ivanka Jagečić i Štefanija Boltek ocjenjivale ustroj i razvijenost zadruge, aktivnost, inovativnost i ustroj zadruge. – Proizvod mora zadovoljavati sve kriterije svakog profesionalnog proizvoda koji se negdje izlaže. Mora imati deklaraciju, zadovoljavati estetske kriterije, svoj logo istaknut, kao i katalog proizvoda i cjenik proizvoda. Svaka zadruga treba imati i financijsko izvješće i izvješće u zadruzi, a osim povjerenstva, u kategoriji estetskog izgleda i praktičnog rada, zadruge ocjenjuju jedna drugu, na kraju se zbrajaju bodovi – pojasnila je Brankica Zbanatski, napomenuvši kako je ovo zapravo odličan način da učenici naprave nešto za što imaju smisla i da to prodaju, odbosno ostvare neku dobit, što je smisao poduzetničkog odgoja kod djece.

Predstavile su se zadruge ''Galžuta'' (OŠ Viktora Kovačića Hum na Sutli), ''Božićnica'' (OŠ J.B.Tita Kumrovec), ''Matije Gupca'' (OŠ Matije Gupca G. Stubica), ''Radobojski guci i trpuci'' (OŠ Side Košutić Radoboj), ''Đurđice'' (OŠ Đurmanec), ''Ivančica'' (OŠ F.H.Kiša Lobor), ''Hiža'' (OŠ Mače), ''Košarica'' (OŠ Veliko Trgovišće Dubrovčan), ''Kotaček'' (OŠ Lijepa naša Tuhelj), ''Srčeke'' (OŠ Marija Bistrica), ''Trnac'' (OŠ Đure Prejca Desinić), ''Zviranjek'' (OŠ Stjepana Radića Brestovec Orehovički), ''Bobi'' (OŠ Vladimira Bosnara St. Toplice), ''Pinklec'' (OŠ Zlatar Bistrica), ''Becex'' (OŠ Bedekovčina), ''Tepka'' (OŠ Antuna Mihanovića Klanjec), zatim ''Plavi trnac'' (ŠUDIGO Zabok), ''Konjić'' (SŠ Konjščina), '' ''Djetlić'' (Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice) i ''Zajček'' (Centar za odgoj i obrazovanje Zajezda), dok je Srednja škola Zlatar sudjelovala samo kao promatrač.

Fotogaleriju s događanja možete pogledati OVDJE

NAjčitanije