Dobre vijesti: Podižu se naknade HZZO-a za bolovanja, evo od kada

Naknade HZZO-a za dugotrajna bolovanja kroničnih bolesnika i za bolovanja radi njege djeteta od lipnja se povećavaju za 76 posto i iznosit će 995 eura mjesečno, najavila je u petak ministrica zdravstva Irena Hrstić, piše HRT.
To će biti regulirano izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju čiji je prijedlog od danas u jednomjesečnom e-savjetovanju.
- Naknade koje nisu mijenjane gotovo 20 godina dižu se za 76 posto. To se odnosi na naknadu za odsutnost s posla zbog njege djeteta ili zbog kronične bolesti, rekla je ministrica na konferenciji za novinare.
Do sada te su naknade iznosile 565 eura - Na ovaj ćemo način osobama koje ne mogu raditi omogućiti dostojanstven život, rekla je Hrstić te dodala da kronično oboljeli pacijenti, osim prava na naknadu zbog odsutnosti s posla, imaju pravo i na inkluzivne dodatke iz drugog resora.
Za bolesne zaposlenike poslodavci i dalje snose trošak bolovanja prvih 42 dana, nakon čega naknade preuzima HZZO kada je riječ o kroničnim bolesnicima.
Za ovu godinu u HZZO-u je osigurano više od 60 milijuna eura za najavljeno povećanje naknada, a za sljedeću godinu procijenjeno je da će trebati više od 130 milijuna eura. - Od lipnja nadalje ovo bi povećanje trebalo biti u praktičnoj primjeni, poručila je ministrica.
Zamjenica ravnatelja HZZO-a Veronika Laušin rekla je da je ukupna stopa bolovanja u 2024. bila 3,77, od toga je na teret HZZO-a 1,9.
- Na teretu HZZO-a su ona bolovanja koja su duža od 42 dana, rekla je Laušin. Iznijela je i podatak da je broj dnevno bolesnih u Hrvatskoj oko 66.000.
Hrstić je rekla i da se u ukupnom trošku bolovanja za njegu oboljelog djeteta izdvaja 21 posto, za njegu oboljelog člana obitelji 35 posto, za dugotrajno liječenje 25 posto, 7 posto za održavanje trudnoće i 12 posto za ostale indikacije.
Kada je riječ o dugotrajnim bolovanjima, nije riječ samo o onkološkim bolesnicima, već o svim kategorijama kroničnih bolesnika - poput autoimunih bolesti, transplantiranih pacijenata i drugih kroničnih dijagnoza.
Hrstić je rekla i da bi pacijent koji je na bolovanju zbog dijagnostike trebao dobiti prioritetni termin za dijagnostički postupak.
Rekla je i da je radna skupina na razini MIZ-a završila postupnik za upućivanju na dijagnostičke pretrage. Postavit će se indikacijsko područje za MR lokomotornog sustava i neurosustava, odnosno bit će nužno zadovoljiti kriterije da bi pacijent bio upućen na magnetsku rezonanciju.
Izuzetke od pravila bit će potrebno dodatno objasniti. "Uvijek postoji i kategorija koja se odnosi na želju pacijenata koji traže pretrage, ali će onda to biti na najnižoj razini prioriteta kod izdavanja termina", poručila je ministrica, piše HRT.




