Filmski program Galeb je zaplovio

Autor zagorje.com

Galeb je u javnosti najpoznatiji kao ploveća rezidencija Josipa Broza Tita

Put mira 1.png

Ove godine navršava se 70. godina od prve plovidbe broda Galeb, najpoznatijeg kao rezidencijalnog broda koji je prevozio predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita na njegove diplomatske misije diljem svijeta. Brod Galeb uskoro će, u organizaciji Muzeja grada Rijeke, biti pretvoren u prvi hrvatski brod muzej.

Povodom 70. obljetnice broda i skorašnjeg otvaranja muzeja, u Hrvatskom državnom arhivu (dvorana Katalozi, Marulićev trg 21), u sklopu redovnog programa Filmski četvrtak, 20. listopada 2022. u 18 h održat će se filmski program Galeb je zaplovio. U sklopu programa kroz niz dokumentarnih zapisa i filmskih žurnala prikazat ćemo slojevitu povijest broda Galeb – od trenutka spašavanja potopljenog broda s dna riječke luke preko njegove obnove i prenamjene u školski brod za obuku časnika Jugoslavenske ratne mornarice do njegovih putovanja u službi diplomatskih misija predsjednika Tita. Nakon projekcije osvrt na filmove i povijest broda Galeb održat će kustosica Muzeja grada Rijeke Kristina Pavec.

Program je priredio viši filmski arhivist Juraj Kukoč. Filmovi na programu dio su zbirki Hrvatske kinoteke, filmskog odjela Hrvatskog državnoga arhiva.

Program filmova:

Još jedan brod je zaplovio, 1948, r. Krešo Golik, 9 min.

Galebom na šest mora, 1974, r. Georgije Novkov, 11 min.

Tito u Dalmaciji – Filmske novosti 215/69  (isječak), 1969, 2 min.

Put mira - Filmske novosti 26/55 (isječak), 1955, r. Boško Mratinković, 4 min.

Put prijateljstva u Egiptu - Filmske novosti 31/56 (isječak), 1956, r. Olivera Gajić, 2 min.

Priča, dokumenti, kazivanja: Galeb, 1980-e, 17 min.

Galeb je u javnosti najpoznatiji kao  ploveća rezidencija Josipa Broza Tita no ovaj brod je i mnogo više od toga. Izgrađen je u Italiji kao transportni brod koji je služio za prijevoz južnog tropskog voća. Potom je postao ratni brod i polagač mina. Bio je školski brod Jugoslavenske ratne mornarice i Titov brod, a nakon raspada Jugoslavije i prodaje grčkom brodovlasniku koji je bankrotirao, brod je svoje utočište pronašao u Rijeci gdje će uskoro postati prvi hrvatski brod-muzej.

Pod imenom Ramb III izgrađen je i porinut daleke 1938. u brodogradilištu Ansaldo, u Genovi. Brod je trebao prevoziti južno voće u Europu. No, vrlo brzo nakon porinuća, početkom Drugog svjetskog rata, Ramb III je pretvoren u prateću krstaricu talijanske ratne mornarice. Nakon kapitulacije Italije 1943. brod su preuzeli Nijemci  i preoblikovali ga u minopolagač i dali novo ime – Kiebitz. U studenom 1944. u bombardiranju riječke luke potopili su ga zrakoplovi savezničke vojske. Na dnu luke proveo je tri godine, a onda ga je nakon rata, 1947. godine s morskog dna izvukla splitska tvrtka Brodospas. Brod je potom prevezen u brodogradilište Uljanik u Puli, gdje je rastavljen i ponovno sastavljen te potpuno rekonstruiran. Pod novim imenom - Galeb - uređen je kao školski brod Jugoslavenske ratne mornarice. No, svoju slavu ponajviše duguje činjenici da je bio ploveća rezidencija Josipa  Broza Tita na njegovim državničkim putovanjima čime je postao simbol jugoslavenske uloge u Pokretu nesvrstanih.

Poslije Titove smrti, brod je ostao dio Jugoslavenske ratne mornarice, a nakon raspada Jugoslavije, devedesetih godina je prodan grčkom brodovlasniku. On je brod dopremio u brodogradilište Viktor Lenac s namjerom da ga preuredi u jahtu, Međutim, projekt preuređenja nikad nije zaživio. Ministarstvo kulture Republike Hrvatske proglasilo je brod kulturnim dobrom 2006. godine, a potom ga je Grad Rijeka kupio s namjerom da ga preuredi u prvi hrvatski brod – muzej.  U svom četvrtom životu, kao muzej, Galeb će pričati priču o svojoj kompleksnoj i slojevitoj povijesti.

 

NAjčitanije