HZZ predstavlja nove mjere zapošljavanja, evo koje

Autor zagorje.com

HZZ PU Krapina u petak, 13. ožujka u prostoru Male dvorane Pučkog otvorenog učilišta Krapina predstavlja nove mjere zapošljavanja

burza

HZZ PU Krapina u petak, 13. ožujka u prostoru Male dvorane Pučkog otvorenog učilišta Krapina s početkom u 13 sati predstavlja nove mjere zapošljavanja.

 Najvažnije promjene u odnosu na dosadašnji set mjera:

1.  Potiče se uključivanje nezaposlenih osoba u mjere primjenom ugovora o radu - vraćamo dostojanstvo obrazovanim i kvalificiranim osobama. Time se osigurava ekonomska i socijalna sigurnost uz sva prava i obveze iz radnog odnosa. Radnici će raditi za plaću adekvatnu njihovoj stručnosti, obrazovanju i kompetencijama umjesto „novčane pomoći“ svima bez obzira na razinu obrazovanja i složenost poslova na kojima su stjecali prva radna iskustva potrebna za zapošljavanje ili polaganje stručnog ispita i stjecanja licenci.

- Ponovna integracija na tržište rada nakon dugotrajne nezaposlenosti, bolesti i drugih faktora koji utječu na zapošljavanje ili drugih faktora kojima je niska zapošljivost.

Do 2016. dominacija mjere Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanje radnog odnosa (SOR) i Javnog rada 68%, od 2016 do sada 38%, potpore za zapošljavanje i samozapošljavanje do 2016. 15%, sada 46%.

2. Nema limita u plaći – potpora za zapošljavanje prati trošak stvarne plaće i načelo rada za plaću koja odgovora, nema potplaćenosti. Ovim se osigurava rast plaća i mogućnost da poslodavac uz manji trošak angažira potrebnu stručnu radnu snagu.

 3. Ukidanje SOR-a uz jačanje Pripravništva kao instituta stjecanja prvog radnog iskustva u zvanju. Omogućava se rad na poslovima u zvanju uz mentorstvo, bez rada na jednostavnim poslovima i obavljanja poslova za koje poslodavci nerado zapošljavaju radnike niže ili neadekvatne razine obrazovanja. Nema rada i učenja za minimalnu plaću.

 4. Bolje upravljanje javnim sredstvima  - za isti iznos veći učinak u odnosu na SOR, mjeru koja za 12 mjeseci rada iznosi 50 tisuća kuna po osobi.

Osoba prima novčanu pomoć u visini minimalne plaće, pripravnik i druge osobe zaposlene kroz potpore za zapošljavanje primaju plaću i ostvaruju radni staž koji osigurava  povoljnija prava iz mirovinskog sustava.

Trošak SOR-a za 25 tisuća sudionika u razdoblju listopad 2016. do prosinca 2019. čini 34% od ukupnog trošak mjera dok je za isti broj osoba u potporama za zapošljavanje 19,9%

5. Podržavanje poduzetničkih ideja - nezaposlenim osobama daje se prilika za realizaciju poduzetničke ideje i pokretanje posla kroz Potporu za samozapošljavanje uz prethodnu stručnu pomoć - kako realizirati ideju i kako ući u svijet samozapošljavanja i poduzetništva.

U 2020. osigurava se veća financijska potpora za osobe koje u slabije razvijenim područjima kreću u samozapošljavanje čime se utječe na gospodarski razvitak i demografsku sliku tih područja.

NAjčitanije