Izbjegavajte ovu zemlju jer - ni krivi ni dužni možete završiti u zatvoru

Mnogi sanjaju da posjete Sjedinjene Američke države, bilo da uživaju u svemu što nude velegradi poput New Yorka, Washingtona ili Los Angelesa ili pak da provode sate u nekom od nacionalnih parkova. Međutim, rijetko tko misli da će se godišnji odmor pretvoriti u noćnu moru. Upravo se to dogodilo brojnim europskih turistima nakon što je nova američka administracija se odlučila obračunati sa svima za koje smatraju da krše njihova migracijska pravila.
Umjesto da uživaju po SAD-u, mnogi su završili s lisicama na rukama, pretresani do gola i držani u betonskim ćelijama sve dok američke vlasti nisu donijele odluku da ih deportiraju. Ovog su se tjedna dvoje mladih njemačkih turista našli zatočeni i deportirani jer nisu imali rezerviran smještaj kad su stigli na Havaje, a u ožujku se jedna britanska putnica s ruksakom našla zatvorena gotovo tri tjedna nakon što je navodno imala pogrešnu vrstu vize kada je pokušala ući u SAD iz Kanade.
Sve više zemalja počelo je upozoravati svoje stanovnike da poštuju stroga pravila američke granične policije. No, stroga migracijska politika, kao i često neprimjerene političke izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa imaju neočekivanu gospodarsku posljedicu – strmoglav pad inozemnih posjetitelja SAD-a.
Kanađani su počeli masovno otkazivati odlazak u SAD nakon što je Trump otvoreno rekao kako bi trebali aneksirati Kanadu kao 51. američku državu. Prema američkoj udruzi za turizam, Kanada je bila najveći izvor međunarodnih posjetitelja u SAD-u 2024., generirajući 20 milijardi američkih dolara i podržavajući 140 000 radnih mjesta.
Broj Kanađana koji putuju cestom u SAD pao je za 32% u usporedbi s ožujkom 2024. godine, te je zabilježen pad od 13,5% putnika zrakoplovom iz Kanade u odnosu na ožujak 2024, navodi Forbes. Broj britanskih putnika u Ameriku u ožujku pao za 14 posto na godišnjoj razini. Zemlje poput Njemačke, Španjolske i Norveške bilježe dvoznamenkasti pad u ožujku.
Broj posjetitelja iz Danske pao je za 34 posto u ožujku, što ni ne čudi s obzirom na to da je Trump izjavio da bi se Grenland trebao pridružiti SAD-u. Posljedice bi mogle biti goleme za američke tvrtke koje se oslanjaju na turističku trgovinu, s međunarodnim posjetiteljima koji su prošle godine potrošili 253 milijarde dolara na američka putovanja i robu povezanu s turizmom, navodi Daily Mail.
No, možda najpoznatiji slučaj je onaj Kanađanke Jasmine Mooney koja je provela dva tjedna u američkom pritvoru unatoč tome što je imala radnu vizu. “Nas trideset dijelilo je jednu sobu. Dobili smo jednu čašu od stiropora za vodu i jednu plastičnu žlicu koju smo morali ponovno koristiti za svaki obrok. Na kraju sam morala pokušati jesti i, naravno, razbolila sam se. Nijedna uniforma nije pristajala, a svi su nosili muške cipele. Ručnici koje su nam dali za tuširanje su bili oni za brisanje ruku. Nisu nam dali više deka. Fluorescentna svjetla su nam svijetlila 24/7. Sve je izgledalo kao da te treba slomiti. Ništa nam nije objašnjeno. Nisu me zvali. Bili smo zatvoreni u sobi, bez dnevnog svjetla, bez ideje kada ćemo izaći”, navela je Mooney opisujući svoje iskustvo u pritvoru. “Da stvari stavim u perspektivu: imala sam kanadsku putovnicu, odvjetnike, resurse, medijsku pozornost, prijatelje, obitelj, pa čak i političare koji su se zalagali za mene. Ipak, još uvijek sam bila u pritvoru gotovo dva tjedna. Zamislite kakav je ovaj sustav za svaku drugu osobu unutra”, ustvrdila je Kanađanka.
Njemačka, Velika Britanija, Nizozemska, Francuska, Danska i Kanada počele su upozoravati svoje građane koji planiraju put u SAD da budu oprezni, uzevši da je posebni naglasak njihove upute namijenjen je njihovim transrodnim i nebinarnim državljanima otkad je Trump potpisao odredbu o postojanju dva spola – ženskog i muškog. Njemačka je nedavno ažurirala svoje savjete za putovanja za Sjedinjene Države kako bi naglasili da posjedovanje američke vize ili izuzeće od ulaska ne jamči ulazak njemačkim građanima.
Glasnogovornik njemačkog Ministarstva vanjskih poslova rekao je da odobrenje putem američkog ESTA sustava ili posjedovanje američke vize ne dopušta automatski ulazak u svakom slučaju. “Konačna odluka o tome može li neka osoba ući u SAD leži na američkim graničnim vlastima”, izjavio je nedavno glasnogovornik, ističući da isto vrijedi i za njemačke vlasti.
Što o svemu misli Hrvatska i postoji li razlog da se zabrinu Hrvati, potražili smo nedavno kod hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova (MVEP). Njihov odgovor za portal Dnevno prenosimo u cijelosti.
“Preporuke za putovanja kao i upozorenja pri putovanjima u inozemstvo Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske objavljuje na javnim stranicama i one su savjetodavne naravi. Zbog učestalih promjena okolnosti kao i uvjeta ulaska ili boravka u drugim državama preporučuje se, prije putovanja, kontaktirati veleposlanstvo, odnosno konzularni ured države u koju odlazite. Diplomatske misije i konzularni uredi RH dostavljaju Ministarstvu promjene ukoliko za iste postoji potreba, a pri tom koristeći službene izvore (policija, tijela državne uprave) zemlje u kojoj se nalaze. Trenutna važeća preporuka za SAD nalazi se na poveznici.
Nadalje, preporuka o putovanjima sadrži jasnu referencu na činjenicu kako imigracijski službenici Sjedinjenih Američkih Država obavljaju razgovor s putnicima te procjenjuju predstavlja li osoba migracijski rizik ili ne. Citiramo dio iz preporuke za putovanja na stranicama MVEP -a vezano uz SAD na linku:
“Svi hrvatski državljani koji putuju u SAD iz razloga koji ne uključuju turističku ili poslovnu svrhu putovanja, trebaju imati vizu za ulazak u SAD. Za sve dodatne informacije o uvjetima ulaska u SAD, savjetujemo da se obratite Veleposlanstvu SAD u Zagrebu (https://hr.usembassy.gov/). Za pitanja o useljeničkim vizama, kao i za sve dodatne informacije o uvjetima ulaska u SAD, savjetujemo da se obratite za to nadležnom Veleposlanstvu SAD u Zagrebu (https://hr.usembassy.gov/hr/) ili pošaljite upit na e-mail: [email protected]. ESTA odobrenje ili prethodno izdana useljenička viza nije jamstvo ulaska u SAD, američki imigracijski službenik će prilikom ulaska u zemlju obaviti kratki razgovor s putnikom (razlog dolaska, ostanak, smještaj…), te procijeniti da li predstavlja imigracijski rizik ili ne.” Također, skrećemo pozornost na to kako kako granične službe svih zemalja pa tako i Sjedinjenih Američkih Država mogu, sukladno svojem unutarnjem zakonodavstvu, prilikom obavljanja granične kontrole odbiti ulazak putnicima na svoje državno područje”, navodi se u odgovoru hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova kojeg smo nedavno dobili za portal Dnevno kojeg potpisuje glasnogovornik MVEP-a dr. sc. Tomislav Lendić.




