IZDANO UPOZORENJE: 'Pripremite se za pandemiju, virus se širi'

Vodeći zdravstveni stručnjaci upozorili su da SAD-u prijeti još jedna pandemija dok ptičja gripa izmiče kontroli na američkim farmama, piše Daily Mail. Do sada je virus H5N1 zarazio gotovo 1.000 stada krava, a zaraženo je više od 70 ljudi, uključujući prvu potvrđenu smrt, piše net.hr.
Američka peradarska industrija je u značajnoj opasnosti, kažu stručnjaci iz Global Virus Network (GVN), posebno u područjima s visokom gustoćom uzgoja i gdje možda nedostaju osobne zaštitne prakse.
Više od 168 milijuna peradi uništeno je ili je uginulo zbog ptičje gripe od 2022. godine, što je uzrokovalo vrtoglavi skok cijene jaja u Americi.
Iako stručnjaci još nisu uočili prijenos virusa s čovjeka, upozoravaju da bi mutacije i preraspodjele, kada dva virusa istovremeno zaraze domaćina i razmijene genetski materijal, mogle povećati rizik od njihove pojave. Zdravstvene organizacije pozivaju vlade da pojačaju nadzore, provode strože protokole o biosigurnosti, ali i upozoravaju da se zemlje moraju pripremiti za mogućnost širenja s čovjeka na čovjeka kako bi se izbjegao kaotičan lanac događaja koji je doveo do pandemije bolesti Covid-19.
Treba poboljšati sigurnost
"Inicijative bi se trebale usredotočiti na poboljšanje biosigurnosnih mjera u poljoprivrednim okruženjima i edukaciju javnosti o sigurnom rukovanju proizvodima od peradi i potencijalnim rizicima povezanim s kontaktom sa zaraženim životinjama", objasnio je dr. Peter Palese, direktor GVN-a i svjetski lider u istraživanju gripe.
Prvi smrtni slučaj ptičje gripe u SAD-u prijavljen je u siječnju, a osoba u Louisiani preminula je nakon što je hospitalizirana s teškim respiratornim simptomima. Bila je starija od 65 godina, imala je zdravstvenih problema i bila u kontaktu s bolesnim i mrtvim pticama u dvorištu. Drugi detalji nisu otkriveni.
Genetska analiza pacijentove infekcije pokazala je da je virus ptičje gripe mutirao dok je bio u tijelu, što je moglo uzrokovati težu bolest.
Od ožujka 2024. u SAD-u je prijavljeno 70 potvrđenih infekcija ptičjom gripom kod ljudi, no većina bolesti bila je blaga i većina je otkrivena među poljoprivrednicima koji su bili izravno izloženi bolesnoj peradi ili kravama. Kod jednog odraslog u Missouriju i djeteta u Kaliforniji liječnici nisu mogli utvrdili kako su se zarazili.
Stručnjaci smatraju da je H5N1 na vrhu liste virusa koji bi mogli dovesti do pandemije jer je toliko raširen među životinjama i brzo mutira.
Virolog sa Sveučilišta Missouri, dr. Marc Johnson, nedavno je na X-u rekao: "Ovaj virus možda neće postati pandemijski, ali se stvarno trudi i sigurno dobiva puno prilika", napisao je.
Od siječnja 2022. zaraženo je više od 12.875 divljih i domaćih jata ptica.
Pronađen virus i u vodi
Nakon što se ove godine virus proširio na krave, dijagnosticiran je u 1.031 stadu u 17 država, najviše u Kaliforniji i Coloradu.
Virus je otkriven u nepasteriziranom ili "sirovom" mlijeku, zbog čega je Ministarstvo poljoprivrede Sjedinjenih Država (USDA) objavilo da će sve tvrtke koje rade sa sirovim mlijekom morati dijeliti uzorke za testiranje na zahtjev. Mnogi stručnjaci, uključujući dužnosnike Svjetske zdravstvene organizacije, kritizirali su odgovor SAD-a na epidemiju.
Do kraja 2024. gotovo sva testiranja goveda i ljudi koji su bili izloženi zaraženim kravama bila su dobrovoljna. Čak je i sada obvezno testiranje ograničeno samo na stoku koja se kreće između državnih granica. Slučajevi su također sporadično zabilježeni kod svinja te više od 400 divljih životinja koje nisu ptice u SAD-u od svibnja 2022., uključujući crvene lisice, tvorove, tuljane i rakune. Te životinje mogle su pokupiti virus nakon što su pojele lešine ptica koje su uginule od ptičje gripe.
Nadzor otpadnih voda za virus također je otkrio tragove na 60 od više od 250 mjesta nadziranih diljem SAD-a. U Kaliforniji i Iowi više od 80 posto uzoraka bilo je pozitivno.
SAD već ima zalihu od oko 20 milijuna cjepiva protiv ptičje gripe u svojim nacionalnim zalihama, kažu dužnosnici, koja "dobro odgovaraju" virusu H5N1. Također ima kapacitet da brzo izradi još 100 milijuna bude li potrebno.
Dostupne su i zalihe antivirusnih lijekova kao što je oseltamivir (Tamiflu) - koji je koristio za liječenje najnovijeg američkog pacijenta s ptičjom gripom u Louisiani. Još uvijek je u tijeku rad na razvoju cjepiva protiv ptičje gripe za perad i testovi koji pokazuju da bi ljudska antivirusna sredstva jednako dobro djelovala na bolesne krave.




