IZNENADNA ODLUKA: Hrvatska izlazi iz Eurozone - ukida euro i vraća kunu!

Foto: Ilustracija
Zagreb, 01. travnja 2025. – U izvanrednom i sasvim neočekivanom potezu, Vlada Republike Hrvatske, kako se neslužbeno doznaje, donijela je odluku o izlasku iz Eurozone i ukidanju eura kao službene valute.
Odluka je donesena u ponedjeljak kasno navečer, na telefonskoj sjednici, koja je trajala nekoliko sati, a kao razlog se spominju trenutačni globalni ekonomski uvjeti, koji uključuju visoku inflaciju i nemogućnost kontrole valute od strane Hrvatske narodne banke (HNB).
Ova odluka znači da će Hrvatska ponovno uvesti svoju nekadašnju službenu valutu, kunu, koja je bila u upotrebi do 01. siječnja 2023. godine. Prema neslužbenim informacijama izvora iz Vlade, povratak kune je neophodan kako bi se vratila kontrola nad domaćom ekonomijom, posebno u kontekstu trenutnih globalnih tržišnih turbulencija.
Globalna nestabilnost i inflacija
Prema istim izvorima, odluka je donesena jer visoka inflacija, koja je posljednjih godina pogodila cijeli europski kontinent, uz otežane gospodarske uvjete, nije omogućila Hrvatskoj da učinkovito upravlja svojom ekonomijom unutar Eurozone. Iako je pristup euru donio mnoge prednosti, poput stabilnosti i lakšeg poslovanja unutar EU, ekonomski stručnjaci upozoravaju da je pristup zajedničkoj valuti također značio gubitak fleksibilnosti u upravljanju monetarnom politikom.
„Hrvatska narodna banka trenutačno nema potrebne instrumente za učinkovitu kontrolu inflacije i smanjenje ekonomskih pritisaka. Iako su odluke Europske središnje banke imale pozitivan učinak na većinu europskih zemalja, naša se ekonomija suočavala s izazovima koji nisu mogli biti adresirani unutar tih okvira. Vratiti kunu smatramo najboljim rješenjem za stabilizaciju naših financija“, pojasnio je ovaj iznenadni potez izvor iz Vlade.
Povratak kune: izazovi i mogućnosti
Iako detalji još nisu poznati, povratak kune bit će postupni proces koji će trajati nekoliko mjeseci. Svi ugovori, bankovni računi i financijski instrumenti koji su trenutno denominirani u eurima bit će automatski prebačeni u kune po tečaju koji će biti utvrđen u narednim danima.
Za hrvatske građane, povratak kune znači i povratak kontrole nad domaćim tržištem, jer će Hrvatska narodna banka ponovno preuzeti ulogu reguliranja novčane ponude i kamatnih stopa, što se smatra ključno za stabilnost cijena i gospodarski rast.
Iako iz Vlade još nema službenih informacija, u narednim danima očekuje se više detalja o konkretnoj provedbi ove odluke, kao i o tehničkim pitanjima vezanim uz konverziju novca i administrativne korake. Iako je potez neočekivan i iznenadan, povratak kune signalizira ozbiljnu promjenu smjera u ekonomskoj politici zemlje.
U svakom slučaju, pred zemljom je izazovan period prilagodbe u kojem će biti ključna sposobnost države da balansira između stabilizacije domaće ekonomije i očuvanja odnosa s europskim partnerima.




