Josip Dobrovolec već godinama brine o meteorološkoj stanici na Horvatekovom brijegu iznad Tuhlja

'Najnižu temperaturu koju sam izmjerio bila je -17 ºC i to ove zime'

meteo_stanica.jpg

Crometeo i pljusak.com pustili su u rad krajem 2013. godine automatsku meteorološku stanicu u Tuhlju. Zahvaljujući ovoj najzapadnijoj stanici u Hrvatskom zagorju posljednje četiri godine puno je lakše pratiti napredovanje svih fronti koje dolaze iz tog pravca. Josip Dobrovolec (76) iz Zagreba, već godinama živi u Zagorju, a od kraja 2013. godine na svom Horvatekovom brijegu iznad Tuhlja brine o automatskoj meteorološkoj stanici.

Stanica radi non-stop

- Vlasnik ove stanice je zapravo moj sin Kristijan koji i u Zagrebu ima meteorološku stanicu. I kak sam tu u Tuhlju dobio internet mi je rekao: Tata, mogli bi postaviti stanicu i u Tuhlju. Onda sam ja postavio kućicu koju su bili pohvalili i u Crometeo timu. Stanica je u drvenom kućištu po standardima podignutim na 2 metra visine. Anemometar je na šipci od 8 metara, što daje gotovo stvarnih traženih 10m visine. I eto, od 2013. godine stanica radi non-stop. Stanicu vodi moj sin i pedantno evidentira sve podatke o meteorološkim prilikama u tuheljskom kraju. Sustav stalno bilježi sve; brzinu i smjer vjetra, temperaturu i tlak. Sustav sve to bilježi i putem interneta šalje podatke u Crometeo bazu, gdje su vidljivi svima u Hrvatskoj – rekao nam je Josip. Sudeći prema izvještajima s lokalnih radio-postaja Tuhelj je često najhladnije mjesto u Krapinsko-zagorskoj županiji.

'Bablji kut' se promijenio

Da je tome doista tako potvrdio nam je i Josip: – Istina! Čujem čak da u bližoj okolini nije bio takav mraz kao nedavno u Tuhlju. Jaki mraz je i lani pogodio ovo područje. Tuhelj je među bregovima i kada nastanu temperaturne depresije onda dolazi do ekstrema, pa često Tuhelj zna biti ili najhladnije ili najtoplije mjesto u Zagorju. Najnižu temperaturu koju sam izmjerio bila je -17 Co, i to ove zime koja je općenito bila dosta hladna, a najviša temperatura koju sam izmjerio bila je 39 Co – otkrio nam je Josip, koji kaže da se i tuheljska klima u zadnjih nekoliko desetljeća promijenila. Stari Tuhljani su mu rekli, kaže, da se tzv. „bablji kut“, dio neba odakle nevremena promjenio. Nekad je taj „bablji kut“ bio sjevernije, a sad se preselio zapadnije. Zato se u posljednjih 50-ak godina, taj smjer vjetra koji donosi promjenu vremena i padaline, dolazi zapravo sa Zapada. - Zato sve padaline u Tuhlju uglavnom dolaze s te strane. Vrlo rijetko se to zavrti pa dolazi kiša s druge strane – objasnio nam je tuheljske meteorološke prilike Josip

NAjčitanije