Koliko će Zagorci potrošiti na aranžmane, lampuše i svijeće za blagdan Svih svetih?
Blagdan Svih svetih, jedan od najvažnijih dana u hrvatskoj katoličkoj tradiciji, bliži se, a s njim dolazi i vrijeme kada se mnogi pitaju koliko će ove godine potrošiti na cvijeće, aranžmane i svijeće za ukrašavanje grobova najmilijih. To je vrijeme sjećanja, ali i razmišljanja o prošlim generacijama, o onima koji više nisu s nama, a koje na simboličan način obilježavamo prisutnošću na groblju. I dok se blagdan Svih svetih tradicionalno povezuje s obilježavanjem sjećanja na preminule, ove godine sve veće cijene cvijeća i svijeća mnogima predstavljaju dodatni izazov u planiranju tog značajnog datuma.
Porast cijena
Na trgovima i u trgovinama diljem Zagorja već se mogu vidjeti prvi znakovi pripreme za ovaj veliki blagdan. Tržnice i prodavači cvijeća postaju centralne točke okupljanja, a krizanteme, cvijet koji simbolizira sjećanje i vječnost, ponosno se izlažu. Međutim, ove godine cijene su porasle, i to neznatno, no dovoljno da mnogi primijete razliku. Cijene aranžmana i cvijeća neznatno su veće nego prošle godine, i to zbog nabavne cijene, a uočljiv je i pad domaće proizvodnje svijeća. Hrvatska proizvodnja svijeća je u posljednjih nekoliko godina opala za više od 30%, dok je uvoz porastao, a time i cijene na tržištu. Ovi čimbenici direktno utječu na budžete obitelji koje nastoje dostojanstveno obilježiti sjećanje na svoje voljene, ali se istovremeno bore s povećanim troškovima života.
Financije i tradicija
Kada govorimo o blagdanima kao što je Dan Svih svetih, potrošnja na aranžmane i svijeće nije samo pitanje financija, već i tradicije, osjećaja poštovanja prema preminulima i osobnog izbora kako se nosimo s tim sjećanjima. No, postavlja se pitanje – je li sve ovo nužno? Da li se naših preminulih bližnjih sjećamo samo kroz materijalne simbole poput cvijeća i svijeća, ili postoji dublje značenje ovog blagdana? Sve veći broj ljudi preispituje smisao obilježavanja Svih svetih isključivo kroz vanjske znakove. Da li su zaista potrebni veliki aranžmani i svijeće ili je važnije kako nosimo sjećanje na naše voljene tijekom cijele godine, a ne samo na taj jedan dan? U anketi koju smo proveli, Zagorke su podijelile s nama svoje planove o troškovima za ovaj blagdan. Svi se slažu u jednom – cijene su značajno porasle, a time i izdaci za ukrašavanje grobova.
Suština?
Blagdan Svih svetih podsjeća nas da je prolaznost dio života, a ukrašavanje grobova je samo mali dio tog rituala. No, u današnjem svijetu, gdje su cijene svakodnevnih potrepština i osnovnih životnih namirnica u stalnom porastu, mnogi se pitaju kako izbalansirati financijske mogućnosti s potrebom za očuvanjem tradicije. Iz godine u godinu, obitelji se suočavaju s novim izazovima u obilježavanju ovog blagdana, no ono što ostaje nepromijenjeno je suština – sjećanje, poštovanje i ljubav prema onima koji više nisu s nama. Na kraju dana, možda su najvažniji naši osjećaji i sjećanja koje nosimo u srcu, a ne nužno materijalni simboli. Ipak, svaka obitelj ima svoj način izražavanja poštovanja, a kako će izgledati ovogodišnji blagdan Svih svetih, pokazat će nam upravo ti mali, osobni izbori.
Evo što su nam u anketi rekle Zagorke:
Valentina Kos (Sveti Križ Začretje):
Potrošit ću oko 100 eura za nekoliko aranžmana od živog cvijeća. Kupit ću dva, tri aranžmana. Moj kum se bavi time pa mi je ipak lakše. Sreća je imati nekoga bliskog tko pomaže smanjiti troškove, no mnogi nemaju tu mogućnost, pa su prisiljeni pažljivo planirati.
Barbara Komar (Bedekovčina):
Ne mislim potrošiti puno, ali imam puno toga za obići pa će to sve skupa biti nekih 50 eura. Počela sam se pripremati, kupujem polako, da mi nije veliki račun odjednom. Cijene su porasle puno. Ipak, morala budem srezati malo broj aranžmana i lampaša.
Branka Tuđa Kanceljak (Zabok):
Kupujem samo ono što je nužno. Ponašam se vrlo održivo. Idem, u principu, u zadnji čas u kupovinu, jer obilazim groblja cijele godine. Nastojim kupovati refile. Nema kod mene ekstra šopinga. Aranžmane radim sama, minimalističke. Jeftinije je raditi doma, imam nešto i na vrtu. To cvijeće se broji pod otpadno, iako, kad se to lijepo složi, vrlo efektno izgleda. Ja sam za minimalizam pa ne trošim puno. Potrošit ću 30-ak eura, ne više.
Ivanka Šalković (Sveti Križ Začretje):
Ove godine sam potrošila puno zbog smrtnog slučaja, umrla mi je mama. Prije smo to nekako zajedno, pola pola. Aranžman je oko 90 eura. To je teret za kućni budžet. Potrošila sam oko 200 eura, ali kupila sam sve. Plastično sam kupovala, u vazu ću staviti živo cvijeće. Cijene su veće, recimo, po euro sigurno za rezano cvijeće, a onda i maćuhice, lončanice...
Martina Drobec (Oroslavje):
Još nisam obavila kupovinu, ali već planiram koliko ću potrošiti. Srećom, imam samo jedno groblje koje trebam obići, što mi omogućuje manji izdatak. Čekamo plaću. Planiram potrošiti nekih 15 do 20 eura. Kupit ću živo cvijeće i par lampaša.