Krapinsko – zagorska županija za timove hitne medicine u Konjščini i Klanjcu osigurala 2,5 milijuna kuna

Autor sp/kp

Sve županije u Hrvatskoj ukupno za dodatne punktove ili povećanje standarda s timova T2 na T1 izdvajaju 10 milijuna kuna, a KZŽ 2,5 milijuna kuna. To je dovoljan argument koliko mi odgovorno pristupamo ustroju hitne medicine na području KZŽ, istaknuo je župan

župan božić se rukuju.jpg

U Konjščini su danas župan Krapinsko – zagorske županije Željko Kolar i ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu KZŽ Krešimir Božić potpisali ugovor o sufinanciranju rada Zavoda, kojim je Županija dodijelila 2,5 milijuna kuna za timove hitne medicine u Konjščini i Klanjcu.

Ovo je treći ugovor koji Zavod potpisuje sa Županijom, a kojim se svim stanovnicima Konjščine i Klanjca omogućava kontinuirana zdravstvena zaštita kroz 24 sata. - Timove T2 koji rade kroz dan financira Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, a s ovim ugovorom financiraju se timovi T1 koji rade noću, vikendima i blagdanima. Na taj se način pridonosi kvaliteti zbrinjavanja pacijenata i svima se omogućava jednaka mogućnost preživljavanja. Od razdoblja kada su tu postajala dežurstva, podaci su se popravili. Tako na području Klanjca imamo smanjenje od prijema poziva do dolaska pacijentu za 4 minute, pa smo tu na 17 minuta, u Konjščini bilježimo isto dobro vrijeme, tu smo na 14 minuta i vrijeme nam se smanjilo za 3 minute – istaknuo je Krešimir Božić, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu KZŽ. Na području cijele županije u prošloj godini bilo 28 tisuća poziva prema hitnoj, 20 tisuća intervencija na terenu, a u prostorijama za reanimaciju obrađeno je 12.500 pacijenata. - Gledajući generalno cijelu županiju, prosječno vrijeme odaziva od prijema poziva do dolaska pacijentu je 16 minuta i od zadnje uspostave mreže hitne medicine vrijeme nam se popravilo za 3 minute. Standard u hitnoj medicini za ruralna područja je 20 minuta, mi smo tu u standardu – dodao je Božić.

Predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki istaknula je da sufinanciranje hitne u Klanjcu i Konjščini Županija ne osjeća samo obavezom nego i čašću. – No razgovaralo se da bi ipak država taj dio hitne medicine uzela na svoj dio financiranja, jer za razliku od ostalih županija, naše općine i gradovi ne sufinanciraju hitnu medicinsku pomoć, što smatram da je isto dužnost. Također, važno je reći da je Dom zdravlja KZŽ diljem županije ustupio svoje prostore za ispostave hitne zabadava. No ovdje sam i zato da podsjetim javnost, načelnike i gradonačelnike, da je donesen novi zakon o zdravstvenoj zaštiti i da će jedan dio ambulanti ići u koncesiju. A ići će one s puno pacijenata, koje mogu od toga preživjeti, a u Domu zdravlja ostat će nama neophodne ambulante u malim središtima, gdje je pretežno staro stanovništvo kojemu je najlakše svoju primarnu zdravstvenu zaštitu, od koje kreće sve, potražiti na svom teritoriju. Pozivam sve načelnike i gradonačelnike da se odazovu idućem sastanku sa županom i da sjednu i razgovaraju. U nekim sredinama se liječnici na natječaje ne javljaju, bojim se da nam ne ostanu prazne naše ambulante, moram vas podsjetiti da u Hrvatskoj tih slučajeva ima dosta, kod nas za sada još ne, pa da zajedničkim snagama probamo pomoći, gdje treba da lokalna jedinica npr. proba osigurati liječniku stan, a Županija će nakon ovog ciklusa ulaganja u zgrade početi ulagati u ljude, drugim riječima osiguravati iz svojih sredstava specijalizaciju za primarnu medicinu – istaknula je Hubicki.

Na temu se nadovezao i župan Željko Kolar, koji je rekao da će se na jednoj od idućih sjednica Županijske skupštine morati donijeti odluka koliko ambulanti ostaje unutar Doma zdravlja, a maksimum je 25 posto. – Što se liječnika tiče, nadamo se da ćemo izdržati dok nam mlađe generacije kojih ima na Medicinskom fakultetu i koje mi sufinanciramo kroz stipendije završe i dođu nam u sustav. Zbog toga ćemo imati organizirani susret sa svim studentima 4.,5. i 6. godine medicine, sve zdravstvene ustanove će se predstaviti, organizirat ćemo i posjet da vide kako mnogo ulažemo, koliko smo dobro opremljeni, koje uvjete imamo. Ministarstvo graditeljstva kao nositelj projekta s Ministarstvom zdravlja radi na osiguravanju stambenog pitanja za zdravstvene djelatnike i KZŽ je već da se spremna u to uključiti, ali se moraju uključiti i gradovi i općine, pa ćemo imati sastanak početkom veljače – rekao je Kolar.
Što se hitne medicine tiče, župan je istaknuo da je potpisivanje današnjeg ugovora kontinuitet vrlo odgovorne zdravstvene politike koju vodi KZŽ. - Sve županije u Hrvatskoj ukupno za dodatne punktove ili povećanje standarda s timova T2 na T1 izdvajaju 10 milijuna kuna, a KZŽ od tih 10 milijuna izdvaja 2,5 milijuna kuna. To je dovoljan argument koliko mi odgovorno pristupamo ustroju hitne medicine na području KZŽ. Svačiji život je jednako vrijedan i svi stanovnici moraju imati jednake šanse za preživljavanje kada im je život ugrožen. Ono što ja očekujem od resornog ministra Kujundžića, s kojim sam razgovarao na tu temu i poslao mu dopis, kao i ravnateljici Zavoda za hitnu medicinu RH, da s obzirom da je donesen novi zakon, ministar je u roku od 6 mjeseci dužan napraviti novu mrežu hitne. Mi očekujemo s obzirom da su HZZO – u enormno povećana sredstva iz proračuna, da ovaj trošak država preuzme na sebe i da mreža ostane takva kakva je. Ako se to neće dogoditi, svi stanovnici KZŽ mogu biti mirni, Županija će i dalje sufinancirati ta dva tima i ni u jednom trenutku nećemo smanjiti postavljen standard – zaključio je župan Kolar.

Zadovoljstvo je izrazio i načelnik Općine Konjščina Mirko Krznar, zahvalivši županu i Županiji na sredstvima koja izdvaja za timove hitne pomoći, naglasivši da je to od izuzetne važnosti ne samo za građane općine Konjščina, već i za susjedne Hrašćinu i Budinščinu.

NAjčitanije