Miholić: ‘Sredstva u novom programskom razdoblju ovise o kvaliteti LAG-a, a naš je među tri najbolja u RH’

Autor sp

Razgovarali smo sa Žarkom Miholićem, predsjednikom Lokalne akcijske grupe ‘Zeleni bregi’

IMG_20220708_112001 (1).jpg

ZL: Predstavite nam, za početak, LAG Zeleni bregi.

Miholić: Lokalne akcijske grupe su organizacije civilnog društva organizirane kao nevladine, neprofitne, nepolitičke udruge, a povezuju javni, civilni i gospodarski sektor. LAG nema stalni izvor financiranja, već se financira sredstvima kroz Natječaje Mjera 19 Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014.-2020. Dakle, mi ne živimo na proračunu, već funkcioniranje LAG – a ovisi isključivo o načinu na koji se vodi, o kvaliteti i uspješnosti ostvarivanja pojedinih projekata iz kojih su onda predviđena određena sredstva za financiranje LAG – a. Vodstvo LAG-a „Zeleni bregi“ čine Predsjednik, 2 potpredsjednika, Upravni odbor od 17 članova te Skupština LAG – a od 85 članova, sastavljenik na istovjetan način Europske unije unutar Leader sustava u kojem ni jedan dio, javni, civilni i gospodarski ne smije imati većinu, a pod nadzorom Ministarstva poljoprivrede i Agencije za placanje. LAG „Zeleni bregi“ je po broju jedinica lokalne samouprave koje okuplja, najveći u Republici Hrvatskoj. Sastavljen je od 18 jedinica lokalne samouprave s područja Krapinsko – zagorske županije: gradovi Donja Stubica, Krapina, Oroslavje i Zlatar, općine Bedekovčina, Đurmanec, Gornja Stubica, Jesenje, Lobor, Mače, Marija Bistrica, Mihovljan, Novi Golubovec, Petrovsko, Radoboj, Stubičke Toplice, Veliko Trgovišće i Zlatar Bistrica, te 4 jedinice lokalne samouprave s područja Zagrebačke županije: grad Sveti Ivan Zelina te općine Bedenica, Bistra i Jakovlje. U LAG-u je zaposleno 5 osoba, a uredi LAG-a koji su na raspolaganju svim dionicima s područja LAG-a „Zeleni bregi“ nalaze se u Krapini, Oroslavju, Mihovljanu, Mariji Bistrici te uredovne dane u općinama Bedenica, Bistra i Jakovlje i gradu Sv. Ivan Zelina svaki 1. i 3. utorak u mjesecu. Osnovan je prije 10 godina, a postigao je odlične rezultate kojima se pozicionirao među tri najbolja LAG – a u Hrvatskoj i sustavom nagrađivanja nagrađeni sa 6 milijuna kuna za funkcioniranje rada LAG-a. Važno je reći da smo razne političke opcije iz kojih dolaze načelnici, gradonačelnici i ostali članovi skupštine, ostavili po strani te ostvarili međusobnu suradnju na razvojnim programima koji su u korist našim građanima.


ZL: Koliko je do sada odobreno sredstava apliciranih na vašem području i čemu su bila namijenjena ostvarena sredstva?
Miholić: LAG-u „Zeleni bregi“ odobreno je ukupno blizu 26 milijuna kuna koja su aplicirana na području naše i Zagrebačke županije. U razdoblju od 2018. do 2022. godine LAG je raspisao je pet Natječaja sukladna tipovima operacije iz Programa ruralnog razvoja RH (2014. – 2020.) – za unapređenje poslovne konkurentnosti malih poljoprivrednih gospodarstava dva natječaja, čiji je ukupni iznos bio 4.423.785 kuna odnosno 15.000 Eura bespovratnih sredstava po projektu. Tu su i natječaji za ulaganja u opće društvenu infrastruktutu i pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno staovništvo, a za tri takva natječaja ukupan je oznos iznosio 9.306.112 kuna, odnosno 20.000 eura bespovratnih sredsava po projektu te posljednji natječaj iz ove godine, gdje su financirana 22 projekta po 33 tisuce eura bespovratnih sredstava. LAG je tako financirao kroz natječaje za male poljoprivrednike 66 projekata za kupnju poljoprivredne mehanizacije, sadnja novih usjeva i obnova poljoprivredne infrastrukture kod malih poljoprivrednika, a 40 projekata za natječaje jedinica lokalnih samouprava, udruga/organizacija civilnog društva za ulaganje u građenje i/ili opremanje, rekonstrukciju dječjih igrališta, javnih zelenih površina, društvenih i kulturnih domova, groblja, pješačkih staza i tome slično. Sustavom nagrađivanja Ministarstva poljoprivrede u suglasnosti s krovnim organizacijama LAG – ova, od ukupno 54 LAG – a u Hrvatskoj 23 su ostavrila dodatna sredstva zbog uspješnih provođenja svojih strategija. LAG Zeleni bregi na taj je način ostavrio 1,4 milijuna kuna za povećanje raspoloživih sredstava za 3. natječaj za projekte malih poljoprivrednika.
ZL: Donosi se nova Lokalna razvojna staregija i pred nama je novo programsko razdoblje. Što ono donosi?
Miholić: Distribuciji korisnicima putem LAG natječaja namijenjeno je gotovo 195 milijuna za različite operacije iz Programa ruralnog razvoja, a sve u skladu s Lokalnom razvojnom startegijom. Ne postoji neki iznos koji je definiran za pojedini LAG, već sve ovisi kvaliteti Strategije i uspješnosti rada LAG – a. U narednom periodu smo obuhvatili sve moguće tipove operacija odnosno natječaje koje je moguće u raspisati. Neće postojati niti jedan dio ruralnog razvoja ili elemenata ruralnog razvoja, a da mi nismo predvidjeli određeno angažiranje sredstava u narednom periodu. Lokalna razvojna strategija LAG je temeljni strateški plansko-razvojni dokument koji donosi i provodi LAG za svoje područje, a sukladno LEADER pristupu. Ona je temelj za budući rad i funkcinoranje. LAG Zeleni bregi sada je u procesu izrade LRS – a za period od 2023. – 2027., a rok za izradu je prosinac ove godine. Strategija ima 8 poglavlja, a mi na iščitavanje u ministarstvo šaljemo pojedine dijelove kako bi se na vrijeme korigiralo nešto, ako je potrebno, sa smjernicama Europske komisije. Tu je bitno istaknuti da LAG korisnicima sa svojeg područja pruža pomoć organiziranjem besplatnih edukacija i predavanja koja će im oogućiti da lakše i sigurnije realiziraju svoje projekte. Kako bi se osiguralo partnerstvo što šireg kruga zainteresiranih institucija, poduzetnika, poljoprivrednih gospodarstava, udruga i pojedinaca, koji su upoznati s razvojnim problemima i potrebama područja LAG-a, u izradi LRS-a sudjeluju predstavnici sva tri sektora (javnog, gospodarskog i civilnog). U tu svrhu organizirale su radionice gdje su sudionici mogli predložiti kakve projekte planiraju, koje su potrebe lokalne zajednice u kojoj žive i rade te na taj način pripomoći u kreiranju natječaja. Pozivamo ljude iz javnog, gospodarskog i civilnog sektora da dođu na radionice i iskažu svoj interes iz pojedinog sektora jer će u novoj strategiji biti moguće da se raspisuju natječaji za pojedine dijelove LAG – a, primjerice za 2,3 specifične općine. Dakle, natječaji će se prilagođavati potrebama prostora i ljudi koji na njemu žive te interesu ulaganja u prostor, zato je bitna ta komunikacija i održavanje radionica. Također, bitno je da imamo mogućnost u tom razdoblju 6 puta izmijeniti strategiju i staviti akcent na nešto drugo, odnosno usmjeriti sredstva na neko drugo područje za koje se pokaže veći interes. Angažiramo se i savjetodavno za za druge natječaje.

ZL: S kim sve surađuje LAG?

Miholić: LAG „Zeleni bregi“ sudjeluje na mnogobrojnim radionicama, sajmovima, konferencijama organiziranim od strane kako Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije, tako i mnogobrojnih udruga i gospodarstvenika s područja našeg LAG-a, a i šire. Odlična je suradnja s Ministarstvom poljoprivrede, LEADER mrežom Hrvatske u čijem sustavu funkcioniramo, a značajnu suradnju imamo s Afencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, Mrežom za ruralni razvoj, načelnicima, gradonačelnicima, javnim, civilnim i gospodarskim sektorom, i svima im na suradnji zahvaljujem, kao i članovima Skupštine LAG – a, poljoprivrednicima, gospodarstvenicima, institucijama s područja Krapinsko – zagorske i Zagrebačke županije, kao i svima s kojima smo imali prilike surađivati, kao i svima koji aktivno surađuju u izradi Strategije.

ZL: Što očekujete o budućeg razdoblja?
Miholić: Strateški ciljevi LAG – a Zeleni bregi dobro su definirani, imamo potencijalne korisnike koji su prepoznali mogućnosti koje im LAG pruža te stoga vjerujem da će u novom programskom razdoblju naš LAG imati više sredstava za provedbu natječaja. Naši dosadašnji rezultati u provedbi natječaja pokazali su da smo uspjeli ostvariti kvalitetne kontakte s potencijalnim korisnicima i oni od našeg LAG – a puno očekuju u novom programskom razdoblju.

NAjčitanije