Mladenci na mukama: Istražili smo koliko su poskupjele svadbe u Zagorju

DSC_8873.jpg

Mnogi ga zovu najsretnijim danom u životu. Možda nije najsretniji od svih, ali svakako spada u rang tih najsretnijih dana, gdje mu još jedino konkurira dan kada slavite rođenje vašeg djeteta. Za mnoge je djevojke on čaroban, mnogim mladićima na ponos. No, dan vjenčanja svakako je za mnoge parove dan kada se službeno obvezuju jedno drugome, kada isprepliću svoje spone u jedan zajednički put i kada pred svima i sa svima slave svoju ljubav.

Unutar tradicije i vlastitih mogućnosti

Svadbene svečanosti u punom su jeku. Počevši od svibnja, vikendi su rezervirani za svadbe i vjenčanja, i tako sve do listopada. Iako su se nekada, uglavnom iz praktičnih razloga, svadbe održavale uglavnom zimi, mladenci danas za svoje svadbeno slavlje biraju uglavnom proljetne, ljetne i rano jesenske dane. Tradicija se pomalo izokrenula. Roditeljske domove u daljnjoj prošlosti, a onda društvene domove u bližoj zamijenili su restorani i hoteli, ekskluzivni svadbeni šatori. Do crkve se više ne ide u povorci pješice, no svadbene povorke automobilima u Zagorju znaju biti itekako interesantne. Osim mladenaca, barjaktar i svati i dalje ostaju važan dionik svadbenih ceremonija, koje su danas svakojake. Dok se neki mladenci drže tradicije, pa cijeli svadbeni dan ceremonijama kreće od doma mladenca, odakle se kreće po mladenku, potom odlazak u crkvu i na kraju u svadbenu salu, drugi se odlučuju za malo manje tradicije, pa je 'sastanak' ispred crkve. Maknemo li na stranu celebrity vjenčanja koja ulaze u sferu milijunskih 'investicija' i često izgledaju i više od onih 'filmskih', naši mladenci još uvijek se nekako drže tradicije i vlastitih mogućnosti i okvira. Najvažnije im je, kažu, da se taj dan proslavi onako kako su zamislili, uz ljude koje vole.

Organiziranje svadbe

Istražili smo stoga koliko u prosjeku mladenci danas izdvajaju za svadbene svečanosti, što im je najvažnije pri odabiru važnih stavki njihove svadbene svečanosti, ali i detalja, kakve su trenutno cijene i koliko im stresa zadaje planiranje svadbe. Mateja i Luka, s kojima smo razgovarali, vjenčat će se za nešto manje od dva tjedna. Pripreme su, kažu, u samom finišu; potrebno je još odraditi djevojačku i momačku, a onda dolazi veliki dan. – Planiranje svadbe počeli smo još lani u lipnju, tako da smo imali dosta vremena za sve. Prvo smo 'zakaparili' bend, potom salu, fotografa i rasvjetu i onda dalje sve redom – ispričali su nam Mateja i Luka, koji su se, kažu, odlučili na tradicionalnu svadbu s prijemom kod mladenca i mladenke. – Tu ćemo izdvojiti oko 2.000 eura samo za šatore doma. Što se tiče restorana, cijena je 53 eura 'po stolcu', naspram lani, cijene su rasle oko 100 kuna po meniju. Muzika će nas koštati 1.800 eura, fotograf 1.300 eura, rasvjeta nešto više od 650 eura, reveri 120 eura, zahvalnice 70, cvijeće oko 1.000 eura, kolači i torta oko 600 eura… - pričaju naši mladenci. Naravno, bitne stavke tu su i vjenčanica i odijelo. – Moja zaručnica posudbu vjenčanice platit će nešto više od 650 eura, a moje će odijelo doći negdje oko 250 eura – kaže Luka, dodavši kako cijelu svadbu zapravo nije bilo teško organizirati. – Odlučili smo se na svadbu srednje veličine, s oko 140 uzvanika. Gledali smo da sve to skupa bude čim realnije, pa smo išli na neku 'sredinu' koji su možemo priuštiti. Ne na nešto najskuplje, ali nikako ne ni na najjeftinije. Stresno nam je bilo jedino u razdoblju prije rođenja naše bebe, gdje sam se ja onda nešto više angažirao oko pripremi svadbe i tih dogovora. Vjerujemo da ćemo 'pokriti' svadbu, iako nismo imali neki određeni budžet kojim smo raspolagali. No, sad kad je sve pri kraju, izuzetno se veselimo tom danu! – kaže budući mladenac Luka.

Svadbene sale

Svadbena sala svakako je financijski najveća i najvažnije stavka u budžetu jedne svadbe. U našem Zagorju nekoliko je hotela koji nude sale za svadbene svečanosti, ali i restorana i seoskih turizma. Osim klasičnih svadbenih sala, popularna su i vjenčanja na otvorenom, u prekrasnom prirodnom okruženju, a potom večera u šatoru, prilagođenom i uređenom u bajkovitom, svadbenom ruhu. Takve opcije nudi nekoliko lokacija po Zagorju, s bogatim paketima i vrhunskim svadbenim menijima. Što se tiče klasičnih svadbenih sala, jedna od najpopularnijih je svakako ona u Hotelu Matija Gubec u Stubičkim Toplicama. Otkako je ponovo otvoren i renoviran, sve više mladenaca odabire njihovu salu za svoju svadbenu svečanost. – Ove sezone, u odnosu na dvije, tri godine unazad, bukiranost svadbama je jako dobra. Termini se dogovaraju godinu dana, pa i više, unaprijed, premda se može dogovoriti i termin u kraćem roku, ukoliko imamo slobodan baš termin koji odgovara mladencima – kažu iz Hotela Matija Gubec, koji u preuređenoj svadbenoj Sali može primiti do 400 gostiju. Iako mladenci uglavnom odmah prihvate ponudu i prijedloge koje im daju, ima i onih koji imaju neke dodatne želje i zahtjeve. – Mi to naravno prihvaćamo i maksimalno im izlazimo u susret. Primjerice, da raspored stolova bude po njihovoj želji, da koriste terasu ispred restorana za prijem i doček gostiju, da imaju neke dodatne dekoracije i slično te da im ne ograničavamo vrijeme boravka. Ono što im je uglavnom najvažnije kod dogovora jest da bude dovoljno hrane, da ona bude topla i kvalitetna, da piće bude hladno, prostor klimatiziran i da budu sami u određenom prostoru – kaže Dragutin Brezak, voditelj prodaje Hotela Matija Gubec, koji mladencima nudi četiri menija, uz mogućnost kombinacije istih, odnosno mogućnost da si mladenci slože svoj meni. Trenutna cijena menija s pićem je od 50 eura na više, a ona zavisi o sastavu menija (ima li hladno i toplo predjelo ili samo jedni, vrsti mesa, količini, namirnicama). – Cijene naših menija porasle su oko 30 posto, obzirom na inflaciju, rast cijena mesa, živežnih namirnica, energije, plaća te svih ostalih troškova – zaključili su iz Hotela Matija Gubec, koji nam je jedini, od kontaktiranih restorana i hotela, pružio informacije o svojoj svadbenoj ponudi.

Uz dobru glazbu do jutra

Kakva bi to zabava i svadbena svečanost bila bez dobre glazbe. Za to su tu naši zagorski bendovi, koji se brinu da se mladenci i svi njihovi gosti na taj poseban dan dobro 'isplešu' i 'napjevaju'. Prema informacijama koje smo dobili od nekoliko mladenaca koji planiraju ili su već 'odradili' svadbu, cijene svirki bendova na svadbama u Zagorju kreću se oko 1.8000 eura. Oni najbolji bukirani su i više od godinu dana unaprijed. – Ove godine bukirani smo do kraja desetog mjeseca svaki vikend petak i subota sa svadbama, a imamo i nešto svadbi u 11. i 12. mjesecu – kažu iz benda Kumovi, dodavši kako svadbe zauzimaju oko 70 posto njihovih svirki. Sviraju uglavnom po cijeloj Hrvatskoj, a, zanimljivo, najmanje u Zagorju. – Uglavnom to bude preko preporuka, društvenih mreža, osobnih poznanstava. Autorski smo bend s dva albuma, dosta sviramo po klubovima, pa nas tako ljudi i vide i angažiraju – kažu 'Kumovi'. Za prvi ples mladenci vrlo često biraju Olivera, Dalmatino, Doris. – Moramo se pohvaliti da je i naša pjesma 'Život si moj' tražena često za prvi ples – dodaju. Rasle su cijene gotovo svemu, pa tako su i bendovi dizali svoje cijene. Sama cijena ovisi, naravno, u puno faktora, poput mjesta nastupa, dužini trajanja, putnim troškovima i slično, a ona se dogovara direktno s mladencima. Cijenu svirki su za desetak posto naspram lani dizali i u bendu Footloose, kojima svadbe čine oko 90 posto svirki. – Sviramo jako često van Zagorja, diljem cijele Hrvatske, a mladenci do nas dolaze uglavnom preko preporuka, i zbog toga smo sretni, no sve više nam se javljaju i mladenci koji su vidjeli i čuli naše audio – video zapise na društvenim mrežama. Sudjelujemo i svake godine na Danima otvorenih vrata imanja Kraljev Vrh i Sajmu vjenčanja u Areni, gdje budućim mladencima prezentiramo naš rad – kažu iz 'Footloosea'.

'The dress'

San gotovo svake djevojčice, još od malih nogu, jest vjenčanica, ona savršena haljina koju će nositi na dan svog vjenčanja. I dok se cijene muških svadbenih odijela kreću od minimalno 200 eura na više, u Modnom studiju Nina u Zaboku doznali smo kakve su cijene šivanja i najma vjenčanica. Ovaj modni studio s radom je počeo prije 25 godina, a zadnjih 15 specijaliziran je upravo za dizajn i izradu te najam vjenčanica. – Svake godine dizajniram mini kolekciju od 10 – 12 novihj modela vjenčanica, koje predstavljam na specijaliziranim sajmovima. Uz to, sve veći broj djevojaka traži vjenčanicu dizajniraniu baš za nju, izrađenu po mjeri. Taj proces kreiranja novog modela, pronalaska materijala, stapanja svih detalja, najdraži je dio mog posla – otkrila nam je dizajnerica Jasmina Gorički Očić. Dodaje i kako se zadnjih nekoliko godina u njezin studio javlja sve više mladenki iz inozemstva koje traže upravo personalizirane vjenčanice, za kupnju. – Takva usluga i individualni pristup u inozemstvu se plaća višestruko skuplje, stoga mladenkama nije problem dogovarati vjenčanicu i godinu dana unaprijed i dolaziti na probu u Hrvatsku 2 – 3 puta godišnje, primjerice iz Engleske, Irske, Njemačke. Nekad su to domaće cure, koje žive u inozemstvu i došle su do nas kroz preporuku, a nekad i strankinje koje su nas našle putem društvenih mreža – kaže ova dizajnerica, dodavši kako je jedno vrijeme veliki trend mladenaka bio kupovanje vjenčanice preko ebaya. – Sve dok se nisu opekle. Na slikama bi bile neke lijepe dizajnerske haljine, a doma bi im stiglo dva sloja tila s detaljima polijepljenima vrućim ljepilom. Znale su doći mladenke k nama s takvim haljinama i pitati da li možemo išta od toga napraviti. Nažalost, rijetko kad. Naše su haljine dizajnerske, napravljene od najkvalitetnijih materijala, sa šivanim detaljima i pomno biranim detaljima. Svakoj mladenki posvetimo puno vremena, jer znamo da je većini djevojaka vjenčanica najbitniji dio samog vjenčanja – kaže naša sugovornica.

Cijene najma vjenčanica u njenom se studiju kreću od 400 do 850 eura, ovisno o modelu haljine. Dodaje i kako cijene najma haljina za sada još nije dizala, no sama izrada itekako je poskupjela. – U nabavi, jeftiniji materijali poskupjeli su 100 posto, a oni skuplji za oko 25 posto. Možemo reći da nas materijal pri izradi košta oko 40 posto više u zadnjih godinu dana, stoga i sama haljina košta više – kaže Gorički Očko. A što se modnih trendova tiče, dodaje kako uz tradicionalni princess A kroj vjenčanice, primjećuje i porast zahtjeva za vjenčanicama čistih, elegantnih linija, rađenih od luksuznih materijala. – Mladenkama bih preporučila da se ne vode slijepo trendovima, već mišlju da vjenčana haljina mora odražavati njezin karakter. Zbog toga se i mladenke uglavnom ne vode cijenom, već osjećajem da je to ta 'the dress' – zaključila je naša sugovornica.

Važni trenuci na fotkama

Još jedan bitan element svakako je i dekoracija sale, kao i cvijeće. Mladenci s kojima smo razgovarali rekli su kako će na cvijeće potrošiti oko tisuću eura. Cvjećari ističu kako je cvijeće u nabavi otišlo i do 30 posto 'gore' i cijene u nabavi stalno variraju, zbog dostupnosti i transporta cvijeća, zbog čega je teško cijenu svadbenih aranžmana i buketa uopće dogovarati puno unaprijed. Zbog poskupljenja materijala, cijene su porasle i kolačima i svadbenim tortama, stoga se cijena svadbenih torti za 100 osoba, ovisno o  sastavu, kreće od 300 do 450 eura. Cijena kilograma kolača je oko 15 eura. Važan element svakako je i fotograf koji će sve te lijepe trenutke svadbenoga dana ovjekovječiti. Cijene tih usluga različite su od studija do studija, do samo fotografiranje svadbi po Zagorju kreće se od 500 do 2.000 eura, ovisno o paketu i fotografu, neka okvirna cijena je oko 900 eura. Cijene paketa fotografiranja i snimanja svadbe je oko 1500 do 1900 eura, ovisno o tome koliko ljudi 'izađe na teren'. Oko 1600 eura neka je okvirna cijena paketa koji uključije wedding book, dva do četiri mala wedding booka, snimanje iz zraka te 12 – 14 sati provedenih 'na terenu', rekao nam je jedan fotograf s kojim smo razgovarali. Mladenci obično svoje fotke čekaju oko četiri mjeseca, ovisno o gužvi o količini posla, a danas su od 'običnih' albuma s fotografijama popularniji upravo wedding bookovi.

Prstenje – simbol ljubavi i vječnosti

Zadnji, ali ne i najmanje važan, već možda i najvažniji element, koji veže mladence, jest vjenčano prstenje. Ono je simbol vječne ljubavi i privrženosti, što simbolizira upravo svojim savršenim krugom. Prva civilizacija koja je koristila vjenčano prstenje u trenutku sklapanja braka su Egipćani, upravo zato što u egipatskim hijeroglifima krug simbolizira vječnost. U kršćanstvu, svećenik blagoslivlja prstenje mladenaca koje će štititi brak muškarca i žene. Vjenčani prsten nosi se na prstenjaku, a najčešće je od zlata, jer simbolizira nešto plemenito i dragocjeno, i od trenutka vjenčanja, mladencima je suputnik u njihovom zajedničkom životu. Iz Zlatarne Vrančić u Zaboku kažu kako je vjenčano prstenje važan dio njihove ponude. Mladenci svoje prstenje mogu odabrati iz njihove ponude, ali isto tako dati izraditi prema svojim željama. Zlatarna Vrančić posluje od 1990. godine, kada ju je osnovao Boris Vrančić, a poslovanjem je nastavio njegov sin Hrvoj Vrančić. Ove godine školu za zlatara upisuje i Hrvojev sin Pavo, koji će biti treća generacija zlatara u ovoj obitelji, koja se trudi čuvati tradiciju ovog zanata. Stoga, nema sumnje na oni nude svojim klijentima kvalitetan ručno rađeni nakit prema njihovim željama i zamislila, pa tako i mladencima.

– Posljednjih nekoliko godina u trendu je jednostavan, 'čist', dizajn kojim dominira tek nekoliko linija, što jamči dugotrajnost prstenja. Iako se vjenčani prsteni mogu odabrati i u cjenovno prihvatljivijem materijalu, kao što je srebro, mladenci ipak najčešće biraju zlato – kažu Mirta i Hrvoj Vrančić. Cijene se, kažu, kreću od 300 eura, pa na više, ovisno o težini utrošenog materijala, debljini i širini prstena te o zahtjevnosti izrade. Nije tajna da je cijena zlatu itekako rasla posljednjih nekoliko godina, stoga se u Zlatarni vrančić trude biti konkurentni i korektni. – Želja nam je da si svatko tko želi trajnu uspomenu, bilo to vjenčano prstenje ili bilo koji drugi nakit, to može ostvariti uz što prihvatljivije cijene. U prosjeku, mladenci za vjenčano prstenje izdvajaju 400 do 500 eura, a uz to im poklanjamo graviranje po izboru, najčešće su to imena i datum vjenčanja, no znalo je biti i stihova i simbola koji povezuju mladence. Ono što naš rad 'posoli' sa srećom i ponosom je činjenica da su dvoje ljudi koji se vole izabrali baš nas da cijeloga života nose nakit Zlatarne Vrančić – zaključili su naši sugovornici. Uz činjenicu da su cijene apsolutno svega što uključuje svadbenu svečanost, od svadbenih menija i glazbe kako najvećih stavki, pa do raznih ukrasa, balona, frizure, šminke, odjeće, itekako 'skočile', mladenci uglavnom kažu kako se svaka svadba 'pokrije'. Naravno, ukoliko je osmišljena racionalno i ne previše ekstravagantno. Uz pokoji dar više od uzvanika, mladencima ostane i džeparac za svadbeno putovanje.

 

 

NAjčitanije