Mladom Zagorcu s bankovnog računa nestalo 1800 eura. Sve je prijavio policiji

Policija Zabok

Jučer, 22. siječnja, 27-godišnji Zagorec prijavio je policiji kako mu je s bankovnog računa skinut novac.

"27-godišnjak je na Internet oglasniku objavio oglas o prodaji mobilnog uređaja i putem internetske aplikacije dogovorio prodaju uređaja s nepoznatom osobom.

Nakon toga ta osoba s kojom je ostvario dogovor, nepoznata osoba, poslala mu je internetsku poveznicu u koju je nakon otvaranja upisao svoje osobne podatke te mu je nakon upisa podataka u poveznicu, s računa u nekoliko navrata skinut novčani iznos od nekoliko stotina eura.

27-godišnjak je oštećen za materijalnu štetu od 1800 eura.", priopćili su danas iz PU krapinsko - zagorske.


Također, policija je pozvala na oprez te dala savjete se pripremiti i zaštiti od prijevara koje vrebaju u virtualnom svijetu.

„Web heroj“, pod sloganom „Ulovimo lika s weba koji tvoje eure vreba“, kampanja se provodi kako bi se što većem broju građana približila važnost znanja o pojavnim oblicima kibernetičkog kriminala, opasnostima te mjerama prevencije i zaštite.


Kako bi lakše prepoznali prijevare i da ne postanete iduća žrtva, bitno je prepoznati glavne indikatore prijevare:

slanje poveznice(linka) koji naizgled vodi na stranice trgovačkih društava koje se bave poštanskim i dostavnim uslugama s objašnjenjem kako se treba registrirati i unijeti osobne podatke,

lažni/kopirani izgled WEB stranice trgovačkih društava, lako prepoznatljiv po brojnim pravopisnim i gramatičkim greškama hrvatskog jezika, u kombinaciji sa stranim jezicima, (najčešće se koriste Internet prevoditelji),

jedan od indikatora je i zahtjev za unosom podataka sa debitne/kreditne kartice (broj kartice te posebice tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj sa poleđine kartice ),

zahtjev za pristup Internet bankarstvu (unos broja tokena, OTP iz tokena i APPLI2/MAC iz tokena), također jedan od indikatora koji se pojavljuje u posljednje vrijeme se odnosi na poruke/ponude za kupovinu putem WEB stranice oglasno-prodajnih portala, koje potencijalni prodavatelj zaprima na svoj mobilni telefon ( kroz aplikacije za komunikaciju) pri čemu su zabilježene poruke sa pozivnih brojeva drugih zemalja ali i brojevi hrvatskih mreža.

Ako ste ipak bili žrtva ovakvog pokušaja prijevare te poslali preslike vaših kartica ili upisali podatke kartice na lažnoj stranici, obavezno o tome obavijestite nadležnu banku koja vam je izdala karticu, kako bi njezino daljnje korištenje bilo onemogućeno od strane prevaranta.
U svakom slučaju, budite oprezni, a ukoliko ste ipak postali žrtvom prijevare o tome odmah obavijestite policiju.

Na CERT-ovim internetskim stranicama www.cert.hr i društvenim mrežama svakodnevno se objavljuju materijali edukativnog sadržaja, objavljuju slike, infografike i videomaterijali s popratnim tekstom kao savjeti za zaštitu od napada i prijevara.

Informacije o različitim oblicima internetskih prijevara te savjete kako se zaštiti, možete pronaći na internetskim stranicama Ravnateljstva policije https://policija.gov.hr i na YouTube kanalu MUP-a.

NAjčitanije