Nakon što su preboljeli COVID-19, sve više osoba traži liječničku pomoć

Iako još nije do kraja razjašnjena priroda pojave zaostalih simptoma, stručnjaci smatraju da je riječ o nekoj vrsti prikrivene infekcije u organizmu

post covid.jpg

Sve je više osoba koje su preboljele COVID-19 i traže liječničku pomoć zbog zaostalih simptoma bolesti, tjednima, pa čak i mjesecima nakon eliminacije virusa iz organizma, piše HRT. Taj se fenomen primijetio već nakon prvog vala zaraze, a ovih su dana postcovid ambulante ponovno pod pojačanim opterećenjem. Osim najčešćih respiratornih i neuroloških simptoma, vidljivi su i neki koji dodatno remete kvalitetu života.

- Ispada vam kosa, svaki dan imate temperaturu, imate i dalje povišene leukocite, ne možete se koncentrirati i ne možete spavati. Tako to su sve zapravo simptomi koji ljude značajno onemogućavaju u njihovom normalnom životu. Ono što sad vidimo je da neki od tih simptoma jako dugo traju, znači ljudi neki, prošlo je i godinu dana od bolesti, a oni takoreći još nisu došli k sebi. To je ono što sad vidimo, a nismo bili svjesni prije, kazala je Mateja Janković Makek, voditeljica Odjela za postcovid Klinike za plućne bolesti Jordanovac za HTV-ovu emisiju "Zdrav život". 

Najčešći simptomi ipak spadaju u skupinu respiratornih problema. Neki od njih toliko su izraženi da ih je potrebno intenzivnije liječiti.

- Ponekad ako imamo značajno oštećenu plućnu funkciju, čak pribjegavamo i kortikosteroidima, odnosno nekim lijekovima u terapiji, ali ono što mislim da je najvažnije jest rehabilitacija. Znači, većina pacijenata koja ima neko značajno funkcionalno oštećenje prolazi plućnu rehabilitaciju u našoj klinici, ali i drugim ustanovama širom Zagreba, ali i Hrvatske. Ono što mi nažalost vidimo je da i osobe koje su relativno blago prošle, znači bile su kod kuće, nisu imale potrebu za kisikom, često imaju dugotrajne nekakve posljedice i ne mogu doći k sebi. Znači, to ne korelira uvijek s težinom akutne bolesti, kazala je Mateja Janković Makek, voditeljica Odjela za postcovid Klinike za plućne bolesti Jordanovac.

Primjetan je i veći broj postcovid bolesnika sa simptomima poremećaja periferne cirkulacije i zgrušavanja krvi. Stručnjaci naglašavaju da liječenje u postcovid ambulantama prosječno traje tri tjedna, dok je za potpuni oporavak potrebno i do nekoliko mjeseci.

- Kroz našu kliniku je prošlo preko 1600 ljudi, što kroz bolnički tretman, što kroz ambulantu. Naravno da je 90 posto kroz ambulantu. Pregleda je bilo puno više jer većina od tih 1600 je došla barem na jednu kontrolu. Imamo negdje stotinjak pregleda mjesečno što se tiče samo postcovid ambulante i prosjek godina je negdje oko pedeset, kazala je Janković Makek, voditeljica Odjela za postcovid Klinike za plućne bolesti Jordanovac.

Iako još nije do kraja razjašnjena priroda pojave zaostalih simptoma, stručnjaci smatraju da je riječ o nekoj vrsti prikrivene infekcije u organizmu koja dovodi do prolongiranog imunosnog odgovora, piše HRT.

NAjčitanije