Nastavlja se vrijedan program Kajkaviane, održan operativni sastanak s partnerima

Autor zagorje.com
IC_210125_008.jpg

U prostorima Kajkaviane u Donjoj Stubici prošlog je utorka održan stručni skup u sklopu projekta Kajkaš KAJ? 2.

Projekt je sufinanciran sredstvima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih na natječaju za potporu udrugama u izvaninstitucionalnom odgoju i obrazovanju i provodi se u suradnji s partnerskim školama:  OŠ Krapinske Toplice, OŠ Josipa Broza Kumrovec, OŠ Antuna Mihanovića Klanjec, OŠ Đure Prejca Desinić, OŠ Lijepa naša Tuhelj te OŠ Janka Leskovara Pregrada. Skup je javno oglašen i osim odgojno-obrazovnih djelatnika iz partnerskih škola prisustvovali su zainteresirani. Prisutne je na početku pozdravila predsjednica udruge Kajkaviana Ines Krušelj-Vidas s motivirajućim porukama o radu na očuvanju kajkavskog jezika.

Dr. sc. Bojana Schubert u svom predavanju “Zabavna kajkaviana – starokajkavske teme primjenjive u nastavi?” postavila je zanimljiva pitanja o starosti kajkavskog i njegove povijesti. Isto tako je naglasila djela koja su posebno zanimljiva (na primjer prvi hrvatski matematički i medicinski priručnik pisani su kajkavski, kao i prvi hrvatski bonton). Predavanje nas je podsjetilo i na nedovoljnu obrađenost kajkavskih autora u nastavnim udžbenicima, ali i dalo primjere sadržaja koje bi vrijedilo obraditi.

Predsjednica udruge Ines Krušelj Vidas je održala interaktivno predavanje na temu: “Online kajkavski rječnici”. Predavanje je bilo pregled dostupnih online kajkavskih rječnika i koje su njihove mogućnosti te na koji način ih se može koristiti u odgojno-obrazovnom radu. Tokom predavanja sudionici su mogli sudjelovati pisanjem svojih najljepših i najzanimljivijih riječi na kajkavskom.

Okrugli stol zaključila je dr. sc. Marina Marinković predavanjem “Rezultati dosadašnjih istraživanja na projektu KAJkaš KAJ? i projekcije za 2025.” usredotočenim na praktičnu provedbu ankete kojom sustavno ispituje korištenje kajkavice među osnovnoškolcima,prošle godine je sudjelovalo 272 učenika, a planira se provesti i u šest novih partnerskih škola. Rezultati anketa iz prošlogodišnjeg projekta pokazuju da se kajkavica sve manje koristi, a posebice na sintaktičkoj i morfološkoj razini.

Prije stručnog skupa je održan i operativni sastanak s učiteljicama i stručnim suradnicama, knjižničarkama za početak provedbe projekta. Glavne teme su bile povezane s provedbom ankete o uporabi kajkavskog, osmišljavanje nastavnih sati sa temom kajkavskog jezika te organizacija aktivnosti s učenicima. Također su dogovoreni koraci u provedbi projekta i okvirni planovi za završno događanje.

NAjčitanije