Novi pravilnik, manje barijera

Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi uz suglasnost Ministarstva mora, prometa i infrastrukture izdalo je novi Pravil

p_733582sopek (450 x 600).jpg

Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi uz suglasnost Ministarstva mora, prometa i infrastrukture izdalo je novi Pravilnik o znaku pristupačnosti. Znak pristupačnosti omogućava parkiranje vozila kojima se prevoze osobe s invaliditetom na parkirališna mjesta koja su za tu svrhu posebno obilježena.

Poboljšanja

Novi Pravilnik je mnogo pogodniji u odnosu na prijašnji, saznajemo od predsjednika Društva invalida rada Krapina Dubravka Sopeka, a koji nam je izdvojio i najvažnije odrednice koje bi osobama s invaliditetom bile korisne.

– Po novom pravilniku pravo na znak pristupačnosti ima osoba sa 80 ili više posto tjelesnog oštećenja, odnosno osobe koje imaju oštećenje donjih ekstremiteta 60 i više posto. Dosad su pravo na znak pristupačnosti imale osobe sa 70 posto oštećenja organa za kretanje. Naime prijašnji pravilnik za osobe s invaliditetom generalno je gledajući priznavao pravo na znak pristupačnosti, ako je osoba bez razlike na postotak invalidnosti ukupno, imala minimalno 70 posto oštećenja na organe za kretanje - pojasnio je Sopek.

- Naime, po starom, sve osobe s invaliditetom s općenito 80 posto oštećenja i više su iz toga ispale (metalno retardirani, gluhi, slijepi), što je bio apsurd. Pravilnik je bio i u koliziji sa Zakonom o javnim cestama koji je propisivao pravo na cestarine i smart kartice osobama sa 60 posto oštećenja, dok je za parkirališna mjesta bilo potrebno 70 posto oštećenja organa za kretanje. Sada je taj pravilnik izravnat – dodao je.

Znak pristupačnosti važi samo kad vozilom upravlja osoba s invaliditetom ili se ta osoba nalazi u vozilu. Izdaje je Ured državne uprave u županiji zadužen za promet, a lijepi se ili stavlja u donji lijevi kut prednjeg vjetrobranskog stakla vozila.

Inače, Društvo invalida rada Krapina osnovano je 14. ožujka 1970. godine za područje tadašnje općine Krapina, a danas okuplja invalide rada s područja cijele Krapinsko-zagorske županije. Udruga ima preko 900 članova. Ti podaci ne čude, veli Sopek, ako znamo da je od ukupnog broja stanovnika naše županije preko 13% populacije funkcionalno onesposobljenih, što je i najviši postotak u RH.

Kraj godine su obilježili pozitivnim rezultatima. Osim članova bilježe i porast dotacija iz Proračuna Grada i Županije, ali i zahvaljujući mnogim donatorima. Društvo je vrlo aktivno i sudjeluje u radu Hrvatskog simpozija osoba s invaliditetom, Hrvatskog saveza udruga invalida rada, u radu Okruglih stolova, seminara, predavanja, sportskih natječaja i kulturnih priredaba kao i u organiziranju humanitarnih koncerata.

Strategija i vodič

Izdali su i Vodič KZŽ za osobe s invaliditetom, uoči obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom u Krapini (2006.), a u travnju ove godine dobili su prvi u Hrvatskoj Strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom u KZŽ od 2008. do 2015.godine.

- Grad Krapina je također na putu izdavanja Strategije za sam grad, a nakon rekonstrukcije prometnica i ulica, te nekih ustanova, izdat će i Vodič kroz grad Krapinu za osobe s invaliditetom pod nazivom ´´Krapina – Grad po mjeri čovjeka´´. I sada se radi na izjednačavanju mogućnosti za osobe s invaliditetom kroz integraciju na svim važnim životnim područjima – rekao je Sopek.

Društvo invalida rada također radi na uklanjaju arhitektonskih barijera kroz sadašnje projekte rekonstrukcije. Dobili su odgovarajući pristup Zavodu za zdravstveno osiguranje, sadržajima na gradskoj tržnici, osigurana su parkirališna mjesta za osobe invaliditetom na području grada. Dobra je suradnja i sa Hrvatskim savezom udruga invalida rada. Ponosni su i na to da je 21. ožujka proglašen Nacionalnim danom invalida rada RH. Dubravko Sopek je kao predsjednik Društva invalida rada Krapina, društva koje broji velik broj članova postao predstavnik u Skupštini Hrvatskog saveza udruga invalida rada.

NAjčitanije