Od posla u garaži do poduzeća s 80 radnika, koje izvozi diljem EU!

Tvrtka Pireko d.o.o. iz Oroslavja ovih je dana upravo završila više od 8 milijuna kuna vrijednu investiciju u novi proizvodni pogon koji će im omogućiti daljnje širenje posla

direktor pireko ivica knezić.jpg

I nakon punih 26 godina rada i postupnog širenja, tvrtka Pireko d.o.o. iz Oroslavja, u vlasništvu Ivice Knezića, Branka Tudje i Josipa Pasanca, širi se i raste i dalje. Kako nam je ispričao Ivica Knezić, koji je direktor tvrtke, njihova poslovna priča pomalo podsjeća na filmski 'američki san'. Naime, sve je počelo u Knezićevoj garaži u Krušljevom Selu i to nakon što su sva trojica, kao tadašnji inženjeri poznate tvrtke Orometal, dali otkaze i započeli vlastitu poslovnu priču. - Svaku veliku stvar potakne nešto drugo, neki društveni događaj ili određena situacija u društvu. Tako je i bilo s nama. Mi smo tvrtku otvorili u srpnju 1992. godine i to iz jednostavnog razloga što je to tada bio hit. Bilo je to godinu i pol nakon što je donesen Zakon o poduzećima. I svi su otvarali firme 'za sve' pa smo i mi otvorili firmu 'za sve' - ispričao nam je Knezić.

Kontinuirani rast

Obzirom da je to bilo ratno vrijeme, posla za inženjere u Orometalu bilo je sve manje, stoga su se njih trojica počeli baviti servisiranjem izmjenjivača topline i tako ostali u istoj djelatnosti koja im je bila poznata iz njihovog dotadašnjeg radnog iskustva. - Već godinu dana nakon što smo počeli raditi, izlagali smo na Zagrebačkom velesajmu izmjenjivače topline koje smo sami proizvodili, a za kojima je bila tada velika potražnja na tržištu. S godinama smo, prema potrebi, počeli proizvoditi i druge proizvode, posao se počeo razvijati i onda smo 2000. godine postali dovoljno snažni da kupimo ovo zemljište i počnemo graditi naš prvi samostalni objekt. Kad smo u kolovozu 2001. godine preselili u ove prostore, bilo nas je ukupno sedamnaestero, a do 2008. nas je bilo 48. Tad je došla kriza i sav novac koji smo onda imali smo ulagali u daljnje proširenje, opremanje i zapošljavanje, tako da smo već 2013. godine imali više od 60 djelatnika. Znači, u tim kriznim godinama nitko kod nas nije ostao bez posla, a kad smo ušli u Europsku uniju, otvorila su nam se nova tržišta i nastavili smo s rastom, tako da danas imamo 80 zaposlenih - prepričao nam je Knezić poslovni razvoj ove uspješne zagorske tvrtke.

Nova investicija

Upravo povećanjem potražnje za njihovim proizvodima, povećala se i potreba za proširenjem proizvodnih pogona, kao i nabavku nove, moderne opreme i tehnologije. - Negdje na jesen 2014. godine došli smo i mi na ideju da se prijavimo na europske fondove za subvencije, a kako je to jedan dugotrajan i skup postupak, odlučili smo se da je bolje ići na veću investiciju, odnosno, odlučili smo izgraditi jednu kompletnu novu proizvodnu halu. Vrijednost investicije sa svom opremom je više od 8 milijuna kuna, EU nam sufinancira oko 2,7 milijuna kuna, jednu trećinu investicije smo pokrili kreditom PBZ-a, a ostatak su vlastita sredstva. Upravo ovih dana smo dovršili čitavi projekt, platili sve račune i dobili smo uporabnu dozvolu te sad slijedi rješavanje zahtjeva za naknadu sredstava po okončanoj situaciji, a veći dio nam je već isplaćen - ispričao nam je Knezić.

Novi poslovi

Nova proizvodna hala omogućit će im, kaže Knezić, da značajno poboljšaju sadašnju proizvodnju, ali i da pokrenu novu. - Mi smo do sad kombinirali proizvodnju od nehrđajućih čelika s proizvodnjom od ugljičnih čelika u istom proizvodnom prostoru, zbog čega je dolazilo do inficiranja nehrđajućih čelika ugljičnima. Sad ćemo proizvodnju od nehrđajućih čelika imati potpuno odvojenu, što znači da smo se digli na jedan puno viši nivo, što će nam donijeti i nove poslove. Do sad nismo mogli dobivati poslove u farmaceutskoj industriji za opremu koja je baš u doticaju s lijekovima, jer nismo ispunjavali tehnološke uvjete visoke čistoće pogona. Tako da nam ova investicija i nova hala otvaraju velike nove poslovne mogućnosti - rekao nam je direktor Knezić.

Izvoz u porastu

Trenutno tvrtka Pireko d.o.o. oko 25 posto svojih proizvoda izvozi, najviše u zemlje europske unije, ali i u zemlje s prostora bivše Jugoslavije, među kojima prednjači izvoz u Bosnu i Hercegovinu. - U Europskoj uniji najviše izvozimo u Njemačku, Nizozemsku, Belgiju, Švicarsku, Švedsku, Norvešku, Mađarsku i nešto u Austriju. Velim, četvrtina naše proizvodnje trenutno se odnosi na izvoz, ali te brojke rastu, odnosno, izvoz nam je u konstantnom porastu - kaže Knezić čija tvrtka u Hrvatskoj najviše direktno radi za Inu, Plivu i HEP, dok se većina proizvodnje za domaće tržište plasira preko montera, odnosno, tvrtki koje dogovaraju poslove izgradnje određenih objekata ili njihovih kooperanata, zbog čega, dakako, nerijetko imaju problema i s naplatom, a što su posebno osjetili 2012. godine, kada su zbog predstečajnih nagodbi od 1,5 milijuna kuna svojih potraživanja uspjeli naplatiti samo 10 (slovima: deset) kuna.

Pokušajte i vi

Za kraj razgovora, Knezića smo pitali što bi, kao uspješan poduzetnik, savjetovao mladim poduzetnicima ili onima koji razmišljaju o tome pokrenuti li ili ne vlastiti posao. - Teško je dati neki savjet jer sve ovisi o kojoj djelatnosti se radi. U našoj djelatnosti, danas da počinjemo, vjerojatno niti mi ne bismo uspjeli. Jako se promijenila zakonska regulativa, propisi za proizvodnju opreme, propisi za ekologiju, za zaštitu na radu… Sve je to danas na jednom izrazito visokom i skupom nivou, tako da početnik teško može zadovoljiti sve te uvjete. Dakle, sve ovisi o djelatnosti, a ljudi koji imaju ideja, koji su kreativni, mislim da bi svakako trebali pokušati jer će se, kad budu imali šezdeset godina, pitati 'Zašto nisam probao.' - poticajno je za kraj poručio Knezić, direktor jedne od uspješnijih zagorskih tvrtki.

NAjčitanije