Opet upozorenje: Lijek protiv bolova može izazvati ozbiljne nuspojave

Autor zagorje.com
ljekarna kiša pacijenti mirovine umirovljenici (3).jpg

Opet upozorenje o mogućoj opasnoj nuspojavi kod primjene lijeka koji sadrži djelatnu tvar metamizol, prenosi Danica.hr.

Alkaloid, Pliva i Bausch Health Poland u suradnji s našom i europskom agencijom za lijekove uputili su pismo zdravstvenim radnicima o važnim mjerama za minimizaciju ozbiljnih ishoda poznatog rizika od agranulocitoze uz primjenu tih lijekova.

Agranulocitoza uključuje naglo i izrazito smanjenje razine granulocita, vrste bijelih krvnih stanica, što može dovesti do ozbiljnih infekcija koje mogu biti fatalne.

U Hrvatskoj odobreni su sljedeći lijekovi koji sadrže metamizol: Alkagin 2,5 g/5 ml otopina za injekciju/infuziju, Analgin 500 mg tablete, Metamizolnatrij hidrat Bausch Health 500 mg filmom obložene tablete. Lijekovi se izdaju na recept.

Riječ je, dakle, o poznatim jakim lijekovima protiv bolova i visoke temperature čiji su najpoznatiji nositelji odobrenja u Hrvatskoj Pliva koja proizvodi Analgin i Alkaloid koji isporučuje Alkagin.

Bolesnike koji primjenjuju lijekove koji sadrže metamizol treba obavijestiti o ranim simptomima koji mogu upućivati na agranulocitozu, uključujući vrućicu, zimicu, grlobolju i bolne promjene na sluznici, osobito u ustima, nosu i grlu ili u genitalnom ili analnom području.

Pacijenti moraju biti na oprezu zbog tih simptoma jer se mogu pojaviti bilo kad tijekom liječenja, čak i kratko nakon prekida liječenja. Simptomi mogu biti prikriveni i u bolesnika koji primaju antibiotsku terapiju.

U prosincu 2020. godine pak prijavljeni su slučajevi oštećenja jetre uzrokovanih metamizolom. O tome su zdravstvene djelatnike bili obavijestili Pliva i Alkaloid u suradnji s hrvatskom i europskom agencijom za lijekove.

Uočeno je da su tijekom primjene lijeka kod nekih pacijenata nastala oštećenja jetre uglavnom hepatocelularnog tipa, s početkom pojavljivanja od nekoliko dana do nekoliko mjeseci nakon početka liječenja. U nekih je bolesnika opet došlo do oštećenja jetre nakon ponovne primjene lijeka.

Smatra se da je učestalost oštećenja jetre zbog metamizola vrlo rijetka, iako se incidencija ne može točno odrediti. Bolesnike treba educirati da obrate pažnju na simptome te ih potaknuti na prekid primjene metamizola i posjet liječniku.

Ukratko, metamizol nije zabranjen, niti je ukinuto odobrenje za njegovu primjenu na našem tržištu. No, liječnici i pacijenti pozivaju se na izniman oprez kako bi se minimizirale moguće štetne posljedice.

NAjčitanije