Otvoren 14. Trijenale zagorskog suvenira u Muzeju seljačkih buna: Najbolji suvenir je 'Narukvica Kaj'

Autor zagorje.com

Trijenale čuva tradiciju, ali je i približava sadašnjosti te uvodi i novitete među suvenire

  trijenale župan.jpg

U Muzeju seljačkih buna u Gornjoj Stubici prošle je subote otvoren 14. Trijenale zagorskog suvenira. Najboljim je suvenirom proglašena 'Narukvica Kaj', izvedena u razigranoj formi, u boji licitara i tradicijskih igračaka. Autori narukvice su Đuro, Džan i Robert Bashota, a nagradu je uručio župan Željko Kolar.

Drugu nagradu je osvojio je Mali rječnik kajkavskoga govora stubičkog kraja koji je rezultat projekta učenika i učitelja OŠ Donja Stubica. Nagradu je uručila voditeljica ureda Turističke zajednice KZŽ Ksenija Tomić, dok je treća nagrada dodijeljena za Tahijev sat, kao suvenir inspiriran arheološkim satom. Nagradu je autoru suvenira Mladenu Saviću uručila ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja Nadica Jagarčec. Župan Kolar čestitao je i zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji i izradi suvenira.

- Suvenir je izrazito bitan dio turističke ponude, kad mi sami putujemo izvan zemlje želimo kupiti autohtoni suvenir - nešto što će nas podsjećati na zemlju u kojoj smo bili i na neke njezine specifičnosti - prirodne ljepote, kulturu ili tradiciju. Ovaj trijenale je bitan zbog takvih stvari - čuva tradiciju, ali je i približava sadašnjosti te uvodi i novitete među suvenire - istaknuo je župan te naglasio kako tradicijske drvene igračke i licitarska srca koji su na listi nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a zasigurno još uvijek nisu dovoljno iskorišteni te će se raditi i na uvođenju certifikata koji će im osigurati dodatnu vrijednost. Trijenale zagorskog suvenira je ove godine simbolično podijeljen u dva dijela.

U prvom su likovni umjetnici pozvani da se poigraju jednim prepoznatljivim suvenirom - drvenim konjićem, zbog čega je ova izložba u izložbi i nazvana Konjićevo novo ruho. Drugi dio izložbe predstavljaju radovi na dvije teme - Jezik kao simbol identiteta i Suvenir nadahnut arheološkom baštinom. Dio od dvadesetak autora čiji su radovi izloženi u Dvorcu Oršić predstavio se i suvenirima koji izlaze iz ovih zadanih tema. Sve prisutne na otvorenju pozdravila je i voditeljica Muzeja seljačkih buna Vlatka Filipčić-Maligec, Dubravko Kuhta sa Sveučilišta Sjever te muzejski savjetnik Davorin Vujčić.

NAjčitanije