[PASMINA SCOTTISH HIGHLANDS] Ovakve krave trebaju našim zaraslim bregima!

U industrijskoj zoni Mokrice na neiskorištenom zemljištu Mladen Hren iz Oroslavja uzgaja dvadesetak škotskih krava, najstariju certificiranu pasminu goveda na svijetu

glavna kravice.jpg

Ako ste se vozili uz autocestu u industrijskoj zoni Mokrice na livadama ste mogli zamijeniti malo neobične krave. Kažemo, neobične, jer s razmaknutim rogovima i šiškama nisu karakteristične za naše područje. Riječ je o najstarijoj pasmini goveda na svijetu, pasmini Scottish Highlands porijeklom iz Škotske u čijem se uzgoju okušao poduzetnik Mladen Hren iz Oroslavja. Hren je vlasnik tvrtke Eurocomex koja se prvenstveno bavi nekretninama, a u zoni Mokrica posjeduje oko 250 tisuća kvadrata zemlje. Na dijelu zemljišta gdje se ne nalaze hale i ne odvija proizvodnja, bavi se poljoprivredom. Razlog je prvenstveno taj da zemljište ne bude zapušteno i zaraslo i šikaru, što je vrlo čest slučaj. Upravo na tim livadama smještene su škotske krave, njih 20 –ak sa sedam mladunaca.

Vani su kroz cijelu godinu, jer su to goveda naučena na ekstremne uvjete. Ne smeta im ni snijeg, ni kiša, vole vlažne uvjete i niže temperature. Jedino se od sunca sakrivaju i štite u podstavljenim nadstrešnicama. Škotske krave imaju uvijek svježu vodu iste temperature u termo pojilicama, pasu se, a imaju i suho sijeno na raspolaganju. Dakle, za škotsko visinsko govedo ne treba vam ni štala, a niti ih je potrebno musti, jer one imaju mlijeko samo dok imaju mladunčad. Kroz zimu imaju na raspolaganju suho sijeno, dok im je uvijek dostupna svježa voda iste temperature u termo pojilicama.

– Goveda smo kupili u Sloveniji. Mirna su i nisu zahtjevna, a želja nam je stado proširiti na stotinjak goveda kako bi mogli danas – sutra dobiti i eko certifikat. To je mesna pasmina iznimne kvalitete i njihovo se meso smatra delikatesom. No da bi junetinu i teletinu mogli prodavati u restoranima, treba proći određeni proces od nekoliko godina – priča nam Hren, kojemu je sada najvažnije da je zemljište privedeno svrsi, pohvalivši odličnu suradnju s lokalnom veterinarskom stanicom koja obavlja samo cijepljenje jer su ova goveda otporna na bolesti. Kod nas ovakve pasmine nisu učestale, možete ih vidjeti nekolicinu na području Kumrovca i Huma na Sutli, no zato su iznimno popularne u Sloveniji. Preporučio bi ih svakom obiteljskom gospodarstvu, dovoljno je da imate prostora, ogradite zemljište pastirom i one mogu cijelu godinu biti vani.

Cijena telića je 500 eura na više, a bika s papirima od 2000 eura. Dugodlako škotsko govedo potječe od divljeg goveda britanskih otoka. Pasmina škotskog goveda je posebno cijenjena zbog njene izuzetne prilagodljivosti vremenskim uvjetima. Govedo je živjelo stoljećima u surovom, zabačenom Škotskom visokogorju. Ekstremno oštri uvjeti uvjetovali su proces prirodne selekcije, gdje samo oni najjači i najprilagodljiviji preživljavaju i prenose gene na vrstu.


Škotsko govedo zahtjeva za svoj razvoj izuzetno malo u pogledu zaklona, hrane i skupih žitarica. U stvari, škotsko govedo živi u uvjetima u kojima bi mnoge druge vrste izumrle. Krave bez problema tele vani, na temperaturi minus dvadeset stupnjeva i imaju jako izražen majčinski nagon - vrlo su dobre i brižne majke. Idealnu zaštitu od hladnoće daje im zimska dlaka koja se sastoji od dva sloja dlake. Gornji sloj je dugačka dlaka koja lako odbija kišu i snijeg te održava suhom donju, vrlo meku, mahovinastu dlaku koja pak služi za zadržavanje topline.

Zbog svoje otpornosti na snijeg i hladnoću rasprostiru se na sjeveru do Aljaske i Skandinavije. Prilagođene su također i na manje surove i toplije krajeve, pa se farme nalaze u Texasu i Georgiji. U sušnim razdobljima, kad je premalo trave na pašnjaku, ponašaju se izuzetne štedljivo i skromno, kao da nagonski razumiju, da je potrebno štedjeti s hranom.

NAjčitanije