Pogodite tko danas slavi 50. rođendan?

Oni su postali pravi zagorski brend...

cestitka-

„Ovdje Radio Stubica, slušate eksperimentalni program“, bile su prve riječi koje je izgovorila u eteru Radija Stubica mlada spikerica Ankica Škender 29. prosinca 1971. u 16 sati. Time je završen pripremni dio osnivanja radijske postaje na području bivše općine Donja Stubica koji je trajao od početka 1970. godine. Prema dostupnim dokumentima jedan od idejnih autora bio je Vladimir Habjanec. “Svoju ideju prezentirao sam javno na sjednici Mjesne zajednice Oroslavje 4. prosinca 1970. godine, na kojoj je bio nazočan i predsjednik Skupštine Općine Donja Stubica Juraj Kokolić. Tada je na njegov prijedlog usvojen zaključak da se o radijskoj postaji ne može brzopleto odlučivati, a da odluku o lokaciji donese Štab narodne obrane u zajednici sa Štabom civilne zaštite komune Donje Stubice”, navodi Habjanec. U jednom dokumentu Habjanec navodi kako je njegova ideja bila da se radijska stanica smjesti u Oroslavju, no na političkom aktivu u Donjoj Stubici je zauzet stav da to ipak bude u Donjoj Stubici kao “političkom, ekonomskom i geografskom centru komune”. Iz toga je razdoblja i „Elaborat – osnivanje lokalne radio stanice Donja Stubica“, od 24.11.1970. godine, kojeg potpisuju Vladimir Habjanec i Franjo Klarić. Spominje se i Upravni odbor Radija Stubica na čijem je čelu bio Josip Mataić, a koji je održao prvu sjednicu 31. svibnja 1971. godine. I tako je samim krajem 1971. godine krenulo emitiranje Radija Stubica. Ono je prvih godina trajalo par sati dnevno, da bi se postupno povećavalo dnevno trajanje emtiranja, a početkom 1990-tih započelo je 24 satno emitiranje programa. Dana 1. rujna 1995. godine Radio Stubica se izdvaja iz Narodnog sveučilišta te postaje trgovačko društvo.

“U današnje moderno vrijeme kada se pojavljuju novi oblici komunikacije, posebno društvene mreže, portali i sl., nije lako jednom tradicionalnom mediju kao što je radio održati se na zahtjevnom tržištu. Radio Stubica u tome uspijeva, proizvodeći raznovrstan program, od zabavnog do informativnog, kojim nastoji doprijeti do što šireg kruga slušateljstva. Zahvaljujući dostupnim tehnologijama prvenstveno Internetu bilježimo veliki broj slušatelja, posebno hrvatskih iseljenika, diljem svijeta. Posljednjih godina uložili smo i značajna sredstva u opremu i modernizaciju. Tako smo na samom radiju uredili pomoćnu režiju, a nakon toga i moderni i glavni studio i režiju. Izvršili smo i zamjenu glavnog antenskog stupa na lokaciji Kantoci u Donjoj Stubici, te nabavili nove odašiljače za obje lokacije (Kantoci i Laz Bistrički). Obnovili smo i kompletnu opremu na samom radiju, od nove miksete, procesora zvuka, te niz manjih zahvata poput nabave novih studijskih mikrofona, računalne opreme i sl. Dali smo izraditi i mobilnu aplikaciju. Ove godine smo napravili novi iskorak nabavom kamera i prateće opreme, te smo postali “Visual radio” tj. “Radio koji se gleda”. Pojedini sadržaji našeg radijskog programa, prvenstveno onog koji se emitira uživo, sada se mogu i gledati na smart-tv, računalu ili pametnom mobitelu, u realnom vremenu”, kaže direktor Radija Stubica Mladen Kukas.

Ovom prilikom zahvaljuje svima koji su prije 50-tak godina imali viziju, ideju i hrabrost pokrenuti radijsku postaju na području bivše općine Donja Stubica.

“Zahvala i svima koji su u tih 50 godina svojim radom i angažmanom pomogli da radio opstane, da bude kvalitetan i slušan, a na svima nama koji danas radimo i vodimo ga je obveza da budemo jednako tako i dalje uspješni i da ostavimo Radio Stubicu nekim budućim generacijama”, kaže direktor Kukas kako prenosi Radio Stubica. Dodaje da je epidemija covida-19 spriječila planirano obilježavanje 50. obljetnice, koje se planira ipak održati tijekom naredne godine. Među ostalim u planu je i promocija monografije uz 50. obljetnicu Radija Stubica.

NAjčitanije