'RADIT ĆEMO DO SMRTI': Izmjene zakona frustrirale Zagorce. Evo što kažu

FotoJet - 2024-11-10T093849.112.jpg

Zbog nedostatka radne snage sve više poslodavaca zapošljava umirovljenike, većinom u trgovinama i na pola radnog vremena, dok će od iduće godine mnogi umirovljenici moći raditi u punom radnom vremenu, osam sati dnevno, ali uz smanjenu mirovinu. 

Ovaj dogovor rezultat je desetljeća pregovora između umirovljeničkih sindikata i Ministarstva rada, no otvara mnoga pitanja, posebno u vezi s radnom sposobnošću starijih radnika i njihovim pravima.

 - Naši umirovljenici jesu vrijedni, ali moramo biti objektivni. Oni su odradili svoj radni vijek i ne znam koliko mogu osam sati produktivno raditi – istaknuo je nedavno Mirko Budimir iz HUP-Udruge trgovina. Uz ograničene mirovine i povećane životne troškove, mnogi umirovljenici osjećaju se prisiljeni na rad iako, prema mnogima, rad nakon službenog radnog vijeka ne bi trebao biti nužnost već izbor.


Hrvatski zavod za zapošljavanje otvara vrata, ali izazovi ostaju
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, u Hrvatskoj trenutno radi oko 33.000 umirovljenika na pola radnog vremena, dok je prosjek zaposlenih starijih osoba u EU 25%. U Krapinsko-zagorskoj županiji, gdje trenutno 32.167 osoba prima mirovine, od početka godine zabilježene su 232 prijave za poslove otvorene i za umirovljenike.

Stranica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, posebno pokrenuta za ovu svrhu, nudi podršku umirovljenicima u obliku informacija o slobodnim radnim mjestima i pomoći pri prijavi na natječaje. No, za mnoge umirovljenike i sindikate, mogućnosti su ograničene. 


- Mi ne želimo da naši umirovljenici rade poslove koje nikad nisu radili. Želimo da nastave raditi u istoj struci gdje su radili, a ne da budu skladištari ili dostavljači – istaknuo je Igor Knežević, glavni tajnik Sindikata umirovljenika Hrvatske. Iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, ispostava Krapina, napominju kako umirovljenici zainteresirani za zapošljavanje nisu u obavezi taj interes iskazati HZZ-u niti je on nadležan za vođenje evidencije zaposlenih umirovljenika.

- Prema informacijama kojima raspolažemo, u evidenciji tražitelja zaposlenja Područnog ureda Krapina je 6 osoba/umirovljenika koji su zainteresirani za rad, ali ima i zainteresiranih koji nisu u evidenciji Zavoda. Od 1.1.2024. objavljene su 232 prijave potrebe za radnicima gdje je navedena mogućnost zapošljavanja i  umirovljenika. Bilježi se povećanje objavljenih slobodnih radnih mjesta uz mogućnost zapošljavanja umirovljenika dok je zainteresiranost umirovljenika nešto manja – objašnjavaju.

Rastuća ovisnost o starijoj radnoj snazi
U zemlji u kojoj stotine tisuća ljudi napuštaju tržište rada zbog niskih plaća i nesigurnih uvjeta, starija generacija postaje jedino rješenje za mnoge poslodavce. Međutim, kritike sustava i zahtjevi za pravednijim mirovinskim uvjetima sve su glasniji. Igor Knežević iz Sindikata umirovljenika Hrvatske naglašava da rad umirovljenika mora biti izbor, a ne potreba zbog egzistencije. Kako se približava godina u kojoj će umirovljenici moći raditi osam sati dnevno uz pola mirovine, pitanje koje ostaje jest može li Hrvatska stvoriti sustav koji istinski štiti dostojanstvo onih koji su radili cijeli svoj život. Umirovljenici su, nažalost, primorani boriti se za priliku za dostojanstveni život, no hoće li se to konačno promijeniti?


ANKETA
Stavovi Zagorki i Zagoraca na terenu jasno odražavaju frustraciju i nesigurnost. Iako su neki optimistični, većina ističe da im trenutne mirovine nisu dovoljne za pristojan život, pa su prisiljeni raditi ili tražiti alternative za financijsku stabilnost. Zakon o radu u mirovini izazvao je mješovite reakcije: dok neki vide priliku za dodatnu zaradu, drugi su skeptični, posebno zbog malih mirovina koje ih i dalje opterećuju i guraju prema dodatnim poslovima ili poljoprivredi kako bi spojili kraj s krajem.


Dragutin Mak, Zabok


Prema najavljenom zakonu, umirovljenici onda trebaju raditi do smrti i ovak i onak. Nije to dobro. Ako je čovjek radil svoj puni radni vijek, onda treba biti i u mirovini. Mirovine bi trebali povećati. Premijer je obećal da bude najmanja mirovina 750 eura, a sad... Ja sam bio elektrotehničar, bila je dobra plaća i mirovina mi je donekle dobra.

 

Zdenka Klenkar, Oroslavje


U mirovini sam 20 godina. Čula sam za zakon i mislim da nisu normalni. Moja mirovina je mizerna, moram raditi poljoprivredu i kopati, za sebe. Jedva da preživljavam mjesec. Jadna sam i ne znam kaj da radim. Da idem delat, smanjili budu mi mirovinu, a kaj sam onda? Radije radim poljoprivredu.

 

Andreja Grabrovečki, Zaprešić


Mislim da umirovljenici ne mogu raditi osam sati dnevno. To ovisi vrsti posla koji bi radili, ali teško. Sumnjam da ću sa svojom mirovinom moći živjeti i već razmišljam o alternativama za vrijeme mirovine. Planiram iznajmljivati stan jer treba imati plan. Prisiljeni smo razmišljati puno prije mirovine kako ćemo preživjeti.

 

Vinko Rožić, Veliko Trgovišće


Niš ne valja. Sve je to velika glupost. Imam 32 godine staža i imam 303 eura penzije. S tim nemrem niš. Preživljavam, a da nemam dijete bilo bi gotovo, a nemrem raditi jer sam bolestan.

 

Damir Kovačić, Marija Bistrica


Čul sam nekaj za taj zakon. Mislim da bu to dobro. Ja kad budem u mirovini, više ne budem ni dana delal. Ja budem doma malo poljoprivredu delal i dobro bude. Ja delam u Javnoj vatrogasnoj postrojbi , mirovina ne bi smela biti loša. Samo da je zdravlja.

 

Branko Hižar, Marija Bistrica


Ja nigde ne radim i čekam penziju. Ne vjerujem da bum od nje mogel živeti, ali se niti ne žalim jer nisam puno dal pa niti puno ne tražim. Doma radimo poljoprivredu, imamo pajceke, kokice, jajčeka pa nam to malo smanji račune u dućanu.

NAjčitanije