Reakcija Zagorskog vodovoda na HSLS-ovo priopćenje

Autor

Danas smo primili priopćenje Zagorskog vodovoda kao reakciju na objavu poziva HSLS-a kojim se građani pozivaju na tužbu

željko_hren200.jpg

Danas smo primili priopćenje Zagorskog vodovoda kao reakciju na objavu poziva HSLS-a kojim se građani pozivaju na tužbu protiv Zagorskog vodovoda.

Direktor Zagorsko vodovoda Željko Hren

Zagorje.com se ograđuje od prioćenja HSLS-a koje smo u cijelosti prenijeli( default.aspx?id=11&article=1510 ), jednako kao i od reakcije Zagorskog vodovoda koje isto u cijelosti objavljujemo

Urednik: Zagorje.com-a
Zoran Žukina


Povodom teksta pod naslovom "HSLS poziva građane na tužbu protiv Zagorskog vodovoda" objavljenog na vašem Internet portalu www.zagorje.com dana 6. srpnja 2005. godine u privitku Vam dostavljamo priopćenje za medijsku javnost i potrošače Zagorskog vodovoda.

Poštovani,

U svezi velike medijske pozornosti koja je dana nepravomoćnoj presudi o povratu 329,40 kn naplaćene osnovne naknade u cijeni isporučene vode stranci koja je podnijela tužbu protiv Zagorskog vodovoda d.o.o. Zabok dajemo sljedeće priopćenje:

1.Zagorski vodovod javno je poduzeće za distribuciju vode za piće kojeg su osnivači i vlasnici 20 jedinica lokalne samouprave uključujući Županiju Krapinsko-zagorsku.

2.Zakonom o komunalnom gospodarstvu propisani su svi uvjeti i način djelovanja distributera pitke vode, pa tako i točan način utvrđivanja cijena usluge isporuke vode za piće. Citiramo članak 20. istog Zakona: «visinu cijene, način obračuna i način plaćanja komunalnih usluga određuje isporučitelj usluge».

3.U posljednjih pet godina Zagorski vodovod zbog porasta troškova distribucije (energije i materijala) samo je u dva navrata (2001. i 2004. godine) mijenjao cijenu distribucije, u oba navrata sa pribavljenim potrebitim suglasnostima vlasnika dakle Općina, Gradova i Županije (što je potvrđeno i inspekcijskim nalazima).

4.Stupanjem na snagu Zakona o zaštiti potrošača (08.09.2003. g.) došlo je do oprečnog tumačenja prisutnog elementa u cijeni distribucije koji je imao naziv «osnovna uplata», a obzirom da je Zagorski vodovod tada u primjeni imao cjenik koji je utvrđen i odobren 01.11.2001. godine smatrali smo, a tvrdimo to i danas, da legalitet tog cjenika nije pravno sporan (pravni primjer: bez obzira na novim zakonom propisane drugačije osobne iskaznice, stare vrijede do isteka).

5.Prilikom donošenja novog cjenika 01. 03. 04. godine promijenili smo u strukturi cijene element «osnovna uplata» te zadovoljili odredbe Zakona o komunalnom gospodarstvu te po rješenju državnog inspektorata i odredbe Zakona o zaštiti potrošača.

6.Obzirom da i dan danas na računima T-coma i HEP-a u obračunskim elementima stoje vrijednosti npr. «mjesečna naknada» ili «stalna mjesečna naknada po mjernom mjestu» ne vidimo razlog zašto taj element ne bi bio prisutan i u strukturi cijene distribucije m 3 vode, tim više što mi smatramo a to ćemo strukom i dokazati da se trošak distribucije ne može iskazati samo registriranom potrošnjom vode preko brojila, već da trošak stalnog održavanja radnog tlaka do brojila postoji uvijek bez obzira dali je uključeno bilo koje trošilo poslije mjernog sata.

Radi boljeg razumijevanja navodimo primjer:
-svaki naš korisnik na svom priključnom mjestu ima radni tlak 24 sata, 365 dana u godini, a koji mu omogućuje da bilo kada otvaranjem slavine ili uključivanjem bilo kojeg drugog trošila, voda odmah poteče pod tlakom od minimalno 2,0 bara. U naravi trošila kod nekog korisnika prosječno su uključena manje od 2 % dnevnog vremena. To trošenje registrira mjerilo.

Pitanje glasi: kako u ostalom vremenu trošak držanja radnog tlaka u sustavu obračunati prolaskom vode kroz brojilo pojedinog potrošača?
-obzirom da je nalogom inspekcije predmetna «osnovna uplata» pretočena u cijenu po m3, učinjen je apsolutno nepravedan raster podjele prethodnog troška na sve potrošače, jer sad oni potrošači koji troše prosječno ili više vode, više i participiraju u pokrivanju osnovnog troška držanja stalnog radnog tlaka u distributivnom sustavu, nasuprot onih koji troše puno manje (u sustavu ima preko 4000 klijeti i vikendica), iako im mi kao distributer osiguravamo radno stanje mreže svih 24 sata dnevno, 365 dana u godini.

7.Na donijeto nepravomoćno rješenje Općinskog suda u Zaboku, Zagorski vodovod izjaviti će dopuštenu žalbu, te poduzeti sve potrebite pravne radnje da u konačnosti dokaže potpunu ispravnost donošenja i primjene svojih cjenika.

8.Ukoliko se u konačnosti provedbe svih zakonom dopuštenih pravnih radnji ipak ustvrdi da nismo imali pravo u spornom periodu od rujna 2003. godine do konca veljače 2004. godine naplatili našim potrošačima spornu «osnovnu uplatu», Uprava Zagorskog vodovoda neće si dopustiti postupak prisilne naplate već će do posljednje lipe povratiti iznose svojim potrošačima bez obzira na podnijete pojedinačne tužbene zahtjeve.

9.Navodi autora teksta na Internet portalu www.zagorje.com
-da se radi o trošku od 10 milijuna kuna su POTPUNO NEISTINITI.
-da je Zagorski vodovod od spornih novaca podijelio višak su POTPUNO NEISTINITI.
-da su plaće zaposlenika i uprave iznad prosjeka su POTPUNO NEISTINITE.


Zagorski vodovod d.o.o. Zabok u poslovnoj je pripremi, predvidivo sušnog ljetnog perioda, poduzeo sve da u potpunosti i bez prekida ispuni svoju obvezu opskrbe vodom svih potrošača u svom distributivnom sustavu.

Naše poslovno –tehničke obveze su nam u apsolutnom prioritetu, te shvatljivo više nećemo komentirati neutemeljene i vjerojatno usko interesne objave bilo putem tiskovnih ili glasovnih medija.


S poštovanjem,

DIREKTOR: ŽELJKO HREN, inž. građ.

NAjčitanije