SDP poručuje iz Zaboka: 'Žene od 15. studenog rade besplatno do kraja godine'
Dan jednakih plaća označava datum koji simbolizira koliko dodatnih dana žene moraju raditi do kraja godine kako bi zaradile ono što su muškarci zaradili iste godine. Ove godine taj datum ponovno pada na 15. studeni. Na zabočkom placu jutros je, od strane SDP-a, održana akcija kojom se želi osvijestiti javnost o nepravdi u plaćama između muškaraca i žena koja je još uvijek prisutna diljem Europe. Na jučerašnji dan žene su počele raditi besplatno u odnosu na muškarce zbog rodnog jaza. Za svaki euro koji muškarac zaradi, žena zaradi 0.87. To je europska statistika. S građanima su danas u Zaboku razgovarali predsjednik SDP Hrvatske Siniša Hajdaš Dončić, zastupnik u Europskom parlamentu Marko Vešligaj, saborska zastupnica Jasenka Auguštan-Pentek, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije Jasna Petek, v.d. predsjednice ŽO SDP-a Krapinsko-zagorske županije Valentina Đurek, predsjednica Foruma žena Krapinsko-zagorske županija Sandra Turković te drugi istaknuti članovi ŽO SDP-a Krapinsko-zagorske županije.
SDP ima rješenja za besplatan rad žena
- Rješenja imamo i ona su jednostavna. Pitanje je postoji li za to politička volja. Kod nas postoji, to je razlika između mene i Plenkovića. Jedno od rješenja koje će SDP dati Hrvatima je jednaka plaća za jednaki rad i zato je naša akcija danas u 30-ak gradova Hrvatske - da budemo zajedno s ljudima, da ih slušamo. SDP za to ima rješenje, SDP zna kako to promijeniti. I to će biti naše slijedeće, lijeve politike – poručio je Hajdaš Dončić.
Đurek ističe kako datum nije slučajan i upozorava nas na problem koji i dalje nije riješen, a o kojem se neprestano govori i kojega smo svjesni. Međutim, situacija ostaje ista, ili se poboljšava puževim koracima. A to nije dovoljno...
- Prema podacima Europske komisije, rodni jaz u plaćama članica EU-a u prosjeku iznosi 13%, što znači da za svaki euro koji muškarac zaradi, žena zaradi 0.87. Dakle, i ove godine će žene u Europi i Hrvatskoj na dan 15. studenog prestati primati plaću u usporedbi sa svojim muškim kolegama. One će od sredine studenoga, zapravo, raditi besplatno do kraja godine. Možete li to zamisliti? Ponovit ću: žene će od 15. studenog pa sve do kraja godine raditi besplatno! Europski dan jednakih plaća iznova nas podsjeća na strašnu, rekla bih anticivilizacijsku činjenicu, da žene u prosjeku i dalje zarađuju manje od muškaraca, za isti rad - i to unatoč zakonski zajamčenoj ravnopravnosti – poručila je Đurek.
Mijenjanje zakonodavstva i kulture rada
Turković ističe da je vrijeme da zakonodavno mijenjamo način apliciranja žena na posao, da tom prilikom ne odgovaraju na pitanja: jeste li udani, planirate li imati djecu i da u startu znamo platni okvir za određeno radno mjesto.
- Žene kao majke više koriste bolovanje zbog djece, žene njeguju starije članove domaćinstva, manje ih je na rukovodećim pozicijama koje uključuju veća primanja. Sve to utječe na prosjek plaća isto tako i na penziju. Nažalost žena sa manjim primanjima u brojnim slučajevima trpi verbalno nasilje od supružnika na način omalovažavanja tako da Europskim danom jednakih plaća nastojimo i utjecati na smanjeno nasilje koje kao što i sami znamo nije samo fizičko – rekla je Turković.
Direktiva mora donijeti promjene do 2026.
Vešligaj je istaknuo veliki rodni jaz između plaća muškaraca i žena na razini cijele Europske unije pa tako i na razini Hrvatske. Taj rodni jaz se, kaže, kroz godine povećava i ova akcija SDP-a služi kao upozorenje.
- Prvi korak je da krenemo s tim da se proglasi Dan jednakih plaća. Zbog čega? To je da prvo osvijestimo javnost, a onda da se kroz tu direktivu, koju Hrvatska treba implementirati do 7. lipnja 2026. godine, pokrenu inicijative. Neke od mjera koje proizlaze iz Direktive i koje želimo da se što prije uvedu kako bi se smanjio ovaj jaz su zabrana koncepta tajnosti plaća, dakle obveza poslodavaca je da otkrije informacije o plaći (uključujući mogućnost usporedbe plaće na temelju, između ostalog, spola/roda), obveza poslodavca da otkrije kriterije koji se upotrebljavaju za određivanje plaća i povećanje plaća i obavijest o početnoj plaći i/ili rasponu plaća u obavijesti o slobodnom radnom mjestu ili prije razgovora za posao kako bi sve bilo jasno i transparentno i prije početka radnog odnosa – poručio je Vešligaj.