Seizmolog pojašnjava: Može li potres u Maroku izazvati podrhtavanja u Hrvatskoj?
Razoran potres magnitude 6,8 prema Richteru sinoć je pogodio Maroko. Potvrđeno je da je poginulo više od 600 ljudi, a strahuje se da će broj mrtvih i ozlijeđenih biti još veći.
Seizmolog Tomislav Fiket rekao je za HRT da su ovakvi potresi uobičajeni za područje Maroka jer se nalazi na granici dviju ploča.
- Po samom izgledu terena možete vidjeti da je to područje nastalo zbog međudjelovanja tih ploča. Mislim da je 60-ih godina prošloga stoljeća ondje bio isti takav potres - rekao je Fiket.
Posljedice potresa su razorne. Poginulo je više od 600 ljudi, a strahuje se da će taj broj još rasti. Seizmolog je naglasio kako ne ubijaju potresi, nego ubijaju građevine.
- U sam monitoring uloženo je mnogo novaca nakon zadnjega potresa. Ili su ostale građevine koje nisu uništene u prethodnim potresima ili nisu dovoljno dobro obnovili nove jer ovo je izuzetno jak potres, oko 30 puta jači od petrinjskog potresa. Prva procjena lokalnih seizmologa je bila 7,2, a sad je 6,8 po Richteru. Pravilno građeni neboderi i zgrade s armirano-betonskim konstrukcijama ne bi se smjeli urušavati, a ovdje, nažalost, vidimo dosta srušenih objekata i poginulih ljudi - rekao je Fiket.
Nakon glavnog potresa slijedio je niz slabijih podrhtavanja. Fiket je istaknuo kako se nikad ne može sa sigurnošću reći da je glavni udar prošao.
- Prema procjenama maksimalne magnitude na takvom rasjedu, to već je takva vrijednost, vrlo vjerojatno ovo je bio glavni udar. Naknadni udari mogu biti izuzetno jaki, i do 6 po Richteru. U svakom slučaju ne slijedi mirno razdoblje, pogotovo ne za spasilačke službe koje će na tom trusnom području morati izvlačiti preživjele i stradale, naglasio je Fiket.
Seizmolog je rekao da taj rasjed nije povezan ni s jednim rasjedom kod nas.
- Posljedica je globalne tektonike ploča. Na jednoj od tih ploča koja je sudjelovala smo i mi, tako da s te strane jest povezan, ali ne u smislu da bi ovaj potres izazvao potrese kod nas, zaključio je Fiket.