ŠKREBLIN: 'Svjesni smo da je pred nama još izazova, ali isto tako vrlo dobro znamo čime raspolažemo'
Općina Desinić 24. travnja slavi svoj dan. Tim smo povodom razgovarali s načelnikom Zvonkom Šreblinom o protekloj godini i realiziranim projektima, ali i o planovima za naredno razdoblje

ZL: Dan općine Desinić je prilika za slavlje, ali i za osvrt – kako biste Vi saželi proteklu godinu u nekoliko rečenica?
Škreblin: Bila je to godina rada, zajedništva i rezultata. Ulagalo se u poboljšanje komunalne infrastrukture, poput cesta, nogostupa i javne rasvjete, te sigurnosti i uvjeta života, a posebnu pažnju usmjerili smo na mjere koje potiču ostanak mladih obitelji. Svjesni smo da je pred nama još izazova, ali isto tako vrlo dobro znamo čime raspolažemo. Naši resursi jesu ograničeni, ali unutar tih mogućnosti nastojimo napraviti najviše što možemo. Ponekad nije lako uskladiti želje i potrebe s mogućnostima općinskog proračuna, no trudimo se što bolje iskoristiti prilike koje nam se pružaju kroz različite natječaje i projekte. Posebno sam ponosan na naše mještane koji se aktivno uključuju u kulturni, društveni i sportski život zajednice. Kroz brojne manifestacije njegujemo kulturnu baštinu i tradiciju, a naši sportski događaji okupljaju ljude, promiču zdrav život i grade osjećaj zajedništva. Upravo to zajedništvo i entuzijazam naših ljudi razlog su zbog kojeg vjerujem da Desinić ima lijepu i sigurnu budućnost.
ZL: Koji su Vam projekti u proteklom razdoblju bili posebno važni i zašto?
Škreblin: U proteklom razdoblju nastojali smo ulagati u projekte koji imaju dugoročnu vrijednost za našu zajednicu i koji izravno utječu na svakodnevni život naših mještana. Započela je provedba važnog projekta dogradnje i rekonstrukcije dječjeg vrtića Tratinčica koji će osigurati dodatne prostorne kapacitete, a završen je i projekt uređenja i opremanja dječjeg igrališta. Uključili smo se u Program 'Gradovi i općine – prijatelji djece', s ciljem unapređenja kvalitete života djece i stvaranja što boljih uvjeta za njihovo odrastanje. Donesena je i Odluka o osnivanju Dječjeg općinskog vijeća, a krajem godine održani su izbori za prvi saziv i dječjeg općinskog načelnika. Smatramo to važnim korakom u uključivanju djece u lokalnu zajednicu i razvoju njihove svijesti o odgovornosti i participaciji. Uspješno je prijavljen projekt digitalizacije prostornog plana putem sustava 'ePlanovi', čime ćemo osigurati veću dostupnost prostornih podataka i pojednostaviti upravne postupke.
ZL: Često naglašavate važnost komunalne infrastrukture – gdje je napravljen najveći pomak u posljednjih godinu dana?
Škreblin: U području komunalne infrastrukture napravili smo niz konkretnih zahvata. Osim dijela ceste u naselju Škalić Zagorski, uz sufinanciranje Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU asfaltirana je dionica ceste Jalšovec Gornji – Kapela – Crnići – Jurički u duljini od 1.100 metara. Asfaltirane su dionice nerazvrstanih cesta u naseljima Klanječno, Ivanić Desinićki, Gora Košnička i Gaber, ukupne duljine nešto manje od 1.000 metara uz sufinanciranje Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Završena je izgradnja nogostupa uz županijsku cestu u Ratkajevoj ulici, duljine 403 metra s postavljanjem javne ulične rasvjete. Provedene su dvije važne sanacije klizišta – klizište u Osredku i klizište Grešna Gorica uz značajnu podršku Hrvatskih voda. Nastavljeno je i proširenje vodovodne mreže s ciljem osiguranja stabilne i pouzdane opskrbe vodom, posebno u zahtjevnim terenskim uvjetima. U suradnji s KZŽ i Zagorskim vodovodom izvedeni su radovi nastavka ogranka Košnica. Uređeno je i infrastrukturno opremljeno zemljište za prodaju građevinskih parcela po povoljnim uvjetima. Projekt je obuhvatio izgradnju prometnice i kompletnu infrastrukturu (HEP, vodovod, kanalizacija, plin, telekomunikacije).
ZL: Koji su projekti trenutno u provedbi i što stanovnici mogu očekivati u narednim mjesecima?
Škreblin: Uz spomenute projekte u tijeku, upravo se provodi i postupak javne nabave za rekonstrukciju Ulice Put Matije Gupca, uključujući izgradnju pješačke staze u duljini od 170 metara. Ovaj projekt važan je ne samo zbog sigurnosti u prometu, već i zbog povezivanja sportskih sadržaja poput pumptrack staze, nogometnog i odbojkaškog igrališta, kao i pristupa Mini mljekari Veronika koja ima važnu gospodarsku ulogu u našoj sredini. Na području pješačke infrastrukture izrađuje se glavni projekt za nastavak izgradnje pješačkih staza uz županijsku cestu u Ratkajevoj ulici. Pri kraju je ishođenje građevinske dozvole za projekt izgradnje nogostupa u naselju Velika Horvatska, dok je za nogostup u naselju Jelenjak građevinska dozvola ishođena. Prijavljeni su i projekti za izvanredno održavanje kolničke konstrukcije na dvjema nerazvrstanim cestama: Turnišće Desinićko – Kecuri duljine 465 m i Ivanić Desinićki – Lupreti duljine 558 m. U pripremi je i projekt izgradnje rekreacijskog parka uz postojeći pumptrack i nogometno igralište s kojim ćemo radi ostvarenja EU sredstava aplicirati na natječaj kojeg provodi LAG Zagorje – Sutla. Nadamo se da ćemo uspjeti ostvariti sufinanciranje barem dijela sredstava, iako valja pojasniti da to u praksi znači da za većinu projekata najveći dio troška i dalje ostaje na lokalnom proračunu.
ZL: Desinić se trudi zadržati mlade – kako i koliko se ulaže u djecu, mlade obitelji i obrazovanje?
Škreblin: Jedan od glavnih ciljeva našeg djelovanja je stvaranje poticajnog okruženja za život i rad. Kada se govori o zadržavanju mladih, uvijek prvo spomenemo dječji vrtić. S ciljem rasterećenja roditelja, već godinama imamo sustav sufinanciranja troškova boravka djece u vrtiću prema kojem roditelji za prvo dijete podmiruju 38% ekonomske cijene, za drugo 33%, za treće 24%, za četvrto 16%, dok je za svako sljedeće vrtić besplatan. Općina daje financijsku pomoć roditeljima za novorođenu djecu koja za prvo dijete u obitelji iznosi 700 eura, za drugo dijete 800, za treće 1000, a za četvrto i svako sljedeće 1500 eura. Već nekoliko godina kontinuirano provodimo mjeru dodjele financijske pomoći mladim obiteljima za kupnju ili gradnju svoje prve nekretnine. Dosadašnje iskustvo nam je pokazalo da je mjera atraktivna te da za nju postoji interes zbog čega smo iznos financijske pomoći povećali na 5.000 eura. Krenuli smo i u provedbu nove mjere - prodaja građevinskog zemljišta po povlaštenoj cijeni od 100 eura za jednu građevinsku parcelu. U tijeku je prvi javni natječaj za dostavu prijava. Nastavili smo i sa sufinanciranjem prijevoza srednjoškolaca, dodjele stipendija učenicima srednjih škola i studentima, sufinanciranjem nabave određene opreme za školu. U suradnji sa Županijom nabavili smo radne bilježnice za učenike naše osnovne škole, a ostali obvezni radni pribor osigurala je u cijelosti Općina.
ZL: Što mislite, je li moguće zaustaviti trend iseljavanja iz manjih općina?
Škreblin: Vjerujem da je moguće zaustaviti taj negativan trend, no zasigurno ne u kratkom periodu jer isto zahtjeva strateški pristup s više razina, od lokalne do državne. Svaka lokalna jedinica ima svojih prednosti i nedostataka. Desinić se zasigurno izdvaja svojom prirodom, kulturom, lokalnim identitetom i zajednicom te je u tom pogledu atraktivno mjesto za život. Naša sredina ima osnovne sadržaje za svakodnevni život kao što je vrtić, škola, primarna zdravstvena skrb, pošta, veterinarska stanica i slično. Olakotna okolnost za naše mještane je blizina i dobra prometna povezanost s urbanijim središtima. Nadamo se sve većoj dostupnosti raspoloživih natječaja za bespovratna sredstva čime bi daljnja ulaganja u komunalnu infrastrukturu kao i u željene društvene, kulturne, sportske i ostale sadržaje bila intenzivnija i brža što će pridonijeti poboljšanju kvalitete života.




