U ovoj sezoni, u Hrvatskoj još nije zabilježen niti jedan slučaj gripe

Autor zagorje.com

Mada ova sezona gripe u Hrvatskoj i generalno na sjevernoj polutki još uvijek nije u punom zamahu, za očekivati je da će biti značajno slabija nego što je bila prijašnjih godina

gripa

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) u Hrvatskoj u ovoj sezoni do sada nije zabilježen još niti jedan slučaj gripe. Goranka Petrović, voditeljica Odjela za respiratorne bolesti HZJZ-a, za Index je rekla da su u zadnjih par tjedana zaprimili nešto uzoraka za dijagnostiku. "To su mahom sve bili bolnički uzorci koji su imali tipičnu kliničku sliku influence. No niti jedan nije bio pozitivan na gripu. Na razini Europe ima 50-ak slučajeva zabilježenih u tzv. sustavu sentinela, što je relativno malo", dodala je. Kliničko praćenje gripe u Europskoj mreži za nadzor gripe (EISN) uglavnom se temelji na izvješćima sentinel liječnika opće prakse. Neki od sentinel sustava nadzora uključuju i pedijatre i liječnike s drugim specijalizacijama. Većina tih sustava izvještava o broju novih slučajeva bolesti sličnih gripi (influenza like illnes - ILI) ili o akutnim respiratornim infekcijama (ARI), a neke mreže prijavljuju i ILI i ARI.

Suzbijanje covida-19 suzbija i gripu

Mada ova sezona gripe u Hrvatskoj i generalno na sjevernoj polutki još uvijek nije u punom zamahu, za očekivati je da će biti značajno slabija nego što je bila prijašnjih godina. Naime, takvi trendovi zabilježeni su i na južnoj hemisferi tijekom njihove sezone gripe od travnja do srpnja koja se ove godine podudarila sa širenjem covida-19. To vrlo jasno pokazuju podaci prikupljeni u zemljama južne polutke. Osim toga, američki Centar za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) posljednjih je mjeseci zabilježio povijesno niske razine cirkulacije gripe u međusezoni u SAD-u. Za takav razvoj situacije postoji nekoliko logičnih tumačenja. Prvi i najvažniji mogao bi se sažeti u tezu da suzbijanje zaraznijeg covida-19 pomoću strogih epidemioloških mjera, istovremeno suzbija i manje zaraznu gripu. Virusi gripe, baš kao i SARS-CoV-2, šire se prvenstveno kapljičnim putem. No virus sezonske gripe s R0 = 1,28 (što znači da jedna bolesna osoba u prosjeku zarazi 1,28 zdravih) manje je zarazan od virusa SARS-CoV-2 kojem je R0 = 2 - 3,5. Stoga su epidemiološke mjere koje su dovoljno stroge da obuzdaju širenje SARS-CoV-2, također dovoljne da se drastično smanji širenje gripe. Prema CDC-u, u prilog tome govori činjenica da je u Sjedinjenim Državama, cirkulacija virusa gripe naglo pala u roku od dva tjedna od proglašenja hitne situacije zbog covida-19 i široke primjene epidemioloških mjera koje su, među ostalim, uključivale zatvaranje škola, socijalno distanciranje i nošenje maski. Također treba imati na umu da je ove godine značajno pao i broj putovanja, kako unutar država, tako i među državama. Pad u cirkulaciji virusa gripe, koji je zabilježen u SAD-u, dogodio se i u drugim zemljama sjeverne hemisfere i u tropskim krajevima, a umjerena klimatska područja na južnoj hemisferi praktički je uopće nisu imala. Iako se iz ovih ekoloških korelacija ne mogu izravno izvoditi zaključci o uzročnosti, dosljedni trendovi koji se očituju u vremenu i lokacijama uvjerljivi su i biološki vrlo vjerojatni, piše CDC.

Cijepljenje protiv gripe

CDC navodi i druge moguće razloge za jenjavanje gripe, među ostalim, velik odaziv na cijepljenje. Hrvatskoj javnosti poznato je da je ove godine sve cjepivo koje je naručeno nestalo vrlo brzo nakon što je stiglo. Ljudi su očito odlučili da ne žele da im se dogodi koinfekcija s oba virusa. Također, za očekivati je da su mnogi htjeli izbjeći situacije u kojima bi, zbog moguće infekcije gripom, živjeli u strahu da su oboljeli od opasnijeg covida-19. "Hrvatska je prvo naručila 450.000 doza cjepiva koje su potrošene praktički do početka studenoga. Potom je u prosincu stiglo još 130.000 doza, a vjerujem da su i one pri kraju. To je značajno više nego prijašnjih godina. Osim toga ove je godine bila jaka i kampanja cijepljenja po ljekarnama", kaže Petrović.

NAjčitanije