Uskoro počinju konzervatorsko – restauratorski radovi na dvjema krapinskim crkvama
Radovi su vrijedni više od pola milijuna kuna
Ministarstvo kulture odobrilo je programe zaštite na nepokretnim kulturnim dobrima u ovoj godini, prema kojima u našu županiju odlazi 4,9 milijuna kuna za obnovu crkvi, kapela, župnih dvorova, kurija. Najviše novca, 400 tisuća kuna, odobreno je za crkvu sv. Marije Jeruzalemske na Trškom Vrhu. Za što će točno biti utrošen novac, što se tiče ove barokne crkve, koja je glavno hodočasničko odnosno proštenjarsko mjesto u krapinskom kraju, pitali smo u Hrvatskom restauratorskom zavodu, koji je i dobio novce.
Osjetljivi na niske temperature
Ovih je 400 tisuća kuna dio ukupno planiranih sredstava za radove na sveukupnoj obnovi kompleksa. - Nakon dovršetka izvođenja drenaže oko crkve i početka stabilizacije pukotina u zoni potkrovlja izvedenoga u 2017., radovi planirani u ovoj godini obuhvatit će nastavak stabilizacije i zatvaranja pukotina na zidovima i svodovima u unutrašnjosti crkve u zoni pjevališta, materijalima koji svojom čvrstoćom i ostalim karakteristikama omogućuju potpunu kemijsku stabilnost uslijed vanjskih utjecaja i minimalnu moguću intervenciju u iznimno vrijedne zidne slike kojima su prekrivene unutrašnje plohe zidova. Spomenuti radovi izvodit će se uz stalni nadzor restauratora i uključivat će i pripremu za radove na zidnom osliku koji će uslijediti u budućim fazama obnove – navodi Andrea Šimunić, voditeljica Ureda ravnatelja. Za radove je završen postupak ugovaranja, a kako se radi o materijalima koji su u fazi ugradnje osjetljivi na niske temperature, radovi će započeti tijekom travnja. Svi radovi izvode se uz suglasnost i prema dokumentaciji koju je odobrio Konzervatorski odjel Mnistarstava kulture RH u Krapini.
Radovi na glavnom portalu
I druga crkva u Krapini, crkva sv. Katarine kod Franjevačkog samostana, dobila je od Ministarstva kulture novac, 150 tisuća kuna za dovršetak započetih konzervatorsko – restauratorskih radova na glavnom portalu crkve. - Nakon odsoljavanja kamene građe portala provedenog u 2017. godini, predstoji stabilizacija kamene građe portala od danjeg osipanja i ispiranja uslijed atmosferskih utjecaja, kemijskim sredstvima koja se u tu svrhu uobičajeno upotrebljavaju u konzervatorsko-restauratorskim postupcima. Nakon dovršenog učvšćivanja, obavit će se modeliranja – rekonstrukcije nedostajućih ili oštećenih dijelova profilacija portala, usklađivanje rekonstruiranih dijelova (retuš rekonstrukcija i spojeva) s izvornikom te retuš i fiksiranje postojećeg obojenja kamenog grba obitelji Keglević – kaže Andrea Šimunić. Radovi će započeti u svibnju, trebali bi trajati mjesec dana, a potom slijedi jednomjesečna pauza radi omogućavanja vezanja kamena i primijenjenog sredstva.
- Faza rekonstrukcije i retuša izvodit će se kroz lipanj i srpanj, nakon čega se predviđa i uklanjanje postojeće skele. Dio sredstava osiguranih od strane Ministarstva kulture utrošit će se na konzervatorsko-restauratorske radove na fresci na svodu starog refektorija. Planiran je dovršetak radova na retušu.
Svi radovi izvode se s odobrenjem i uz nadzor Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture RH u Krapini – zaključuju u Hrvatskom restauratorskom zavodu.