[VIDEO] Babičini recepti, 4. epizoda: "Težačka pogača" i "Orehove kiflice"

babicini recepti s1e4 thumb yutub.jpg

Mirica se iz velike obitelji iz Jakovlja udala u Stubicu, k Franji Sinkoviću, s kojim i danas održava imanje na Sinkovićevom brijegu i njeguje i čuva tradiciju Zagorja.



Gupčev kraj oduvijek je poznat po ljudima koji s ljubavlju njeguju i čuvaju tradiciju našega Zagorja. Kroz folklor, glazbu, umjetnost, starine, ali i recepte koje vrijedne domaćice čuvaju u svojim bilježnicama. Puno znamenitih mjesta ima ovaj kraj, od dvorca Golubovec i Crkve Presvetog Trojstva te povijesnog mjesta Hižakovec gdje je Gubec rođen u Donjoj Stubici, do Gupčeve lipe, Spomenika Matiji Gupcu i dvorca Oršić te Spomen parka Rudolfu Perešinu u Gornjoj Stubici. Kraj je to u kojem se voli dobro pojesti, u kojem se kuha 'po domaći', gdje za obiteljskim stolovima često mirišu neka jela koja podsjećaju na prošlost. Tako je i kod Mirice Sinković, glavne zvijezde ove epizode serijala 'Babičini recepti'.

Puno staža u rukama
Obzirom da Mirica Sinković živi u Donjoj Stubici planirana epizoda originalno je trebala pripasti tom mjestu, no međutim sama lokacija snimanja bila je u Gusakovcu na Sinkovićevom brijegu u Gornjoj Stubici, pa je autor odlučio taj kraj ujediniti u jednu epizodu. Turistički ionako je sve to Gupčev kraj. Kamere serijala Mirica je, sa svojim suprugom Franjom, ugostila u starinskoj kućici obitelji Sinković, ispričavši nam kako je iz Jakovlja stigla u Stubicu. Prisjetila se svoje velike obitelji, roditelja Katarine i Vida Ivček, braće i sestara, ali i babice Apolonije, koja je bila glavna kuharica. – Za veliki grunt trebalo je puno težaka, a njih je trebalo i nahraniti. Babica je delala težačku pogaču i od nje sam sačuvala taj recept – ispričala nam je Mirica, prisjetivši se da je svoju prvu štrudlu od sira napravila sa samo 11 godina. Ne čudi stoga što Miričini kolači oduševljavaju i struku i javnost, obzirom da ima toliko staža u rukama.



Ljubav prema tradiciji
Sa suprugom Franjom, Mirica ima dva sina, Nikolu i Tomislava, koji su im, sa snahama Andrijanom i Anom, podarili unučad Margaretu, Vida, Roka i Evu. Nikad joj, kaže, nije bio problem kuhati, a najradije priprema po domaći, čušpajze i kolače. Težačka pogača, koju je i ovog puta pripremala, jedan joj je od najdražih recepata, ali i slatki kolači, posebno od oraha. Na imanju u Gusakovcu imaju puno zasađenih oraha, pa su oni jedna od glavnih namirnica za kolače i gibanice koje rado priprema, među njima posebno orehove kiflice. – To sam naučila od svoje strine. Te kiflice brzo se razgrabe, jer su tak fine i mehke – priča Mirica. U održavanju i berbi oraha, a onda i pospremanju, vješt je i njezin Franjo, koji posebno voli suprugine delicije, kao i cijela obitelj Sinković. Ispričala nam je još Mirica da uz kuhanje, heklanje i našvavanje posebno voli domaću muziku i folklor. Članica je KUD – a 'Matija Gubec' iz Gornje Stubice već 42 godine, a svoju narodnu nošnju, koju čuva još od svoje mame, vrlo rado pokaže na nekim od susreta na kojima s veselim društvom zatanca i zapopeva.

Posebna zahvala KUD-u Gornja Stubica na sudjelovanju u snimanju serije i voditeljici Mirjani Sačer

Težačka pogača (vrijeme pripreme: 60 minuta)



Tijesto


0,5 kg glatkog brašna


1 suhi kvasac


1 dcl mlijeka


1 žlica kiselog vrhnja


1 žličica soli



Nadjev


1 luk


20 dkg špeka


začini po želji


2 jaja


4 žlice kiselog vrhnja


0,5 kg svježeg sira

Od brašna, kvasca, mlijeka, vrhnja i soli umijesite glatko tijesto. Pustite da odmori. Nasjeckajte luk i špek te ga kratko popržite, u njega dodate začine po želji, te ohladite. Tijesto razvaljajte na veličinu lima za pečenje tako da vam prelazi rubove. U sredinu dodate luk i špek, zatim svježi sir te zatvorite rubove do pola. Prelijte umakom od umućenih jaja, soli i vrhnja. Peći 30 minuta, prvo 15 minuta na 200°C, a onda 15 minuta na 180°C.



Orehove kiflice (vrijeme pripreme: 90 minuta)



25 dkg mljevenih oraha


3 žlice šećera


1 vanilin šećer


1 jaje


1 žlica kiselog vrhnja


25 dkg maslaca


0,5 kg oštrog brašna



malo šećera u prahu pomiješano vanilin šećerom



Od navedenih sastojaka umijesite tijesto te ostavite da odstoji na hladnom oko 1 sat. Komadić po komadić tijesta odvajate, rolate u dugu roladu i režete male kiflice. Pecite na pobrašnjenom limu za pečenje. Kiflice pustite da se ohlade zatim ih uvaljajte u šećer u prahu pomiješan vanilin šećerom. Peći na 180°C 20 minuta.






NAjčitanije