[VIDEO]: Dok neke zagorske autoškole planiraju poskupljenje, neke to još nisu odlučile
S prvim danom 2018. godine na snagu je stupio novi Zakon o sigurnosti u prometu čime je određena i liberalizacija na tržištu autoškoli
Hrvatska je od 1. 1. 2018. uskladila s Europskom unijom što znači da je aktualna postala liberalizacija tržišta kada su u pitanju autoškole. To bi značilo da država više nije upravljač cijena autoškoli već svaka od njih može sama postavljati svoje cijene. Iako se u javnosti govorilo kako bi moglo doći do pojeftinjenja tečajeva u autoškoli, ta se informacija vrlo brzo pokazala kao netočna. Velika je većina autoškoli cijene odlučila povećati, jer kako su rekli vlasnici, ona nije rasla gotovo deset godina, a brojni su se troškovi povećali. Poskupio je benzin, održavanje automobila postalo je skuplje kao i njihova nabava, tvrde vlasnici autoškoli. Odlučili smo provjeriti kako će uslijed novih propisa postupiti vlasnici nekih zagorskih autoškoli.
Zasad ista cijena
Dalibor Tomašković, vlasnik ORO autoškole, ujedno najveće u Zagorju, rekao nam je kako zasada o povećanju cijena zasad ne razmišljaju. – Zasad se kod nas ne mijenja ništa. Ostajemo na istim cijenama, a obuka teče normalno. Iako, moram reći da bi realno bilo da cijene idu gore zbog povećanja troškova – rekao je Tomašković dodajući da cijena autoškole nije rasla više od 10 godina te je bazirana na cijeni goriva od cca. 5 kuna te nabavi novog vozila od 60 tisuća kuna. Tomašković nam je objasnio kako je minimalna cijena autoškole, do stupanja na snagu novih odredbi, bila 5695 kuna. – Cijena sata vožnje iznosila je 115 kuna plus PDV, a cijena sata predavanja 17,70 kuna plus PDV. Ispod toga se nije smjelo ići sa cijenom, a maksimalna cijena nije bila određena. Sada zapravo svatko može svoje cijene određivati sam bez ograničenja – istaknuo je vlasnik ORO autoškole. Objasnio je kako se, osim što se cijene mogu korigirati prema vlastitoj želji, mogu otvarati i nove autoškole što dosada nije bio slučaj.
Povećanje od veljače
Da pozdravljaju odluku o liberalizaciji tržišta rekla nam je direktorica Autoškole BEST iz Zaboka Petra Kolarić. – Mi sada možemo sami kreirati i definirati cijene i to smatramo dobrom odlukom. Bili smo, primjerice, svjedoci izuzetno velikom povećanju cijene goriva u 2012. godini, a cijena autoškole nije se mijenjala ni tad ni u natrag desetak godina. Troškovi su se gomilali i tada je zaista bilo teško poslovati – istaknula je Kolarić. Dodala je kako nisu rasli samo troškovi goriva već i svi drugi ulazni troškovi, među većima je svakako, održavanje vozila koje je osnovno sredstvo za rad. – Tu se radi o troškovima održavanja naših prostorija, nabavi uredskog materijala, plaćama zaposlenika… Mi smo mogli povećati cijene s povećanjem troškova no svjesni smo da bi tada izgubili znatan dio upisanih polaznika – dodao je Stjepan Kolarić, direktor u zabočkoj autoškoli. Ističe, povećanje cijene autoškole omogućilo bi i da se povećaju plaće instruktorima jer se kroz ove godine to nije moglo.
– To je izrazito težak i odgovoran posao, a instruktore nije lako naći. Mnogi ne shvaćaju da troškovi liječničkog, prve pomoći i ispitni troškovi zapravo nisu prihod autoškole – dodao je Kolarić ističući kako se nada da konkurencija sada kada je tržište liberalizirano neće postati nelojalna kad su u pitanju cijene. Petra Kolarić istaknula je kako Autoškola BEST planira povećanje cijene, no ne na uštrb korisnika jer oni su, kaže, jedna od autoškoli s najvećom reputacijom i s velikim stupnjem prolaznosti pa su ulaganja i u dodatnu edukaciju djelatnika, u automobile, ali i u održavanje redovnog poslovanja, nužna. – S povećanjem ćemo vjerojatno krenuti početkom veljače – zaključila je Kolarić.