[VIDEO I FOTO] POČEO INTERSLAST: Predstavit će se 70 ekipa iz brojnih zemalja, posebna tema su i štrukli

Autor ih/mš/ip

Po šesti se put u našoj županiji održava međunarodni kongres slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva

glavna.jpg

Danas je u Termama Tuhelj započeo sedmi po redu Interslast, međunarodni kongres slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva. Prijavilo se 70 ekipa, s ukupno 120 raznih slastičarskih, natjecateljskih uradaka, iz Francuske, Velike Britanije, Italije, Paname, Slovenije, Njemačke, Turske i Hrvatske. S velikim zanimanjem očekuje se i natjecanje u spravljanju izvornih, hrvatskih savijača u pet kategorija, među kojima su i zagorski štrukli.

Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar nije krio zadovoljstvo što se ova manifestacija održava ponovno u Zagorju. - Velika je čast za nas što je sedmi Interslast, velika međunarodna slastičarska manifestacija po peti put održava u Termama Tuhelj. Prve dvije manifestacije su održane u Istri, a uspjeli smo ju prebaciti u Zagorje i nastaviti kontinuitet i to je izuzetno bitno. Svake godine iz 7-8 svjetskih zemalja dolaze vrhunski kuhari koji prenašaju svoje  znanje i iskustvo našim kuharima, a s druge strane dobivamo nove i potencijalne goste i širimo promociju Zagorja kao turističke destinacije u tom sektoru – naglasio je Kolar i dodao kako je važno da se zagorske ugostiteljske škole mogu takmičiti s kolegama iz čitave Hrvatske i okolnih zemalja i, kako kaže, da sa svojim mentorima mogu prenositi znanje jedni drugima.

- Sve što radimo, a to su Babičini kolači, Štruklijada i koje posvećujemo slasticama izuzetno je bitno da drugi znaju za njih u ostalim dijelovima. I ostalim dijelovima Hrvatske ima sličnih manifestacija i bitno je da se međusobno povezujemo i da nudimo jedni drugima svoje proizvode jer nismo međusobna konkurencija, posebno kad je riječ o starim slasticama koje su tu od pamtivijeka na našim prostorima – objasnio je Kolar i spomenuo kako se radi na tome da i zagorski štrukli budu zaštićeni.

- Prvog srpnja predali smo Ministarstvu poljoprivrede zahtjev za nacionalnu zaštitu štrukli. Sedam mjeseci je rok Agencije da to ocijeni i da dobimo zaštitu, a mi paralelno pripremamo i europsku zaštitu. Kao i kod zaštite zagorskog purana, čim dobimo nacionalnu zaštitu, krećemo prema Bruxellesu da zaštitimo zagorske štrukle. Imali smo dosta vremena da preko Udruge tradicija Zagorja da sa svim zainteresiranima da usaglasimo recepte te smo nakon duge stručne analize i rada to učinili te nastavljamo dalje na brendiranju zagorskih štrukli te na tome da i gospodarstvo ima od toga koristi. Ovdje su se svi u dvorani složili da su zagorski štrukli najpoznatija hrvatska slastica u Europi i svijetu – zaključio je Kolar.

U žiriju je ove godine i višestruka sudionica ovog događanja, ali i dobitnica brojnih priznanja i nagrada za svoje slastice, Štefica Gulija iz 'Slastica Tri užitka' koja se osvrnula na važnost zaštite zagorskih štrukli koji su jedna od tema natjecanja. - Proces zaštite štrukla traje, a uspješno je izvedena prva faza te na preostaju još dvije.  Najvažnije je kod štrukli  da bude dobro vučeno tijesto, ručno rađeno. Za nadjev je jako bitan sir i da čitav nadjev bude rahli  uz dobar omjer sastojaka. Kada se zagorski štrukli ispeku, moraju imati zlatno – žutu koricu – rekla je Gulija. Predsjednik zagorske obrtničke komore Davor Pleško naglasio je kako slastičarstvo u Zagorju svoj procvat doživljava posljednjih desetak godina, ali i da je Zagorje postalo poznato po jako dobrom sladoledu. To je potvrdila i Gulija dodajući da se kod njih sladoled traži sve do Božića, a dva puta je proglašen najboljim u Hrvatskoj te sudjelovao na europskom natjecanju.

Da je ovo vrlo važan događaj za Krapinsko – zagorsku županiju potvrdila je i Sanja Škrinjar iz TZ Krapinsko – zagorske županije. – Posebno nam je zanimljivo to što će se ovdje pripremati i zagorski štrukli, a nekoliko naših babica predstavit će i zagorske slastice – naglasila je Škrinjar dodajući kako je ovo šesti put da se Interslast održava u našoj županiji.

Dodajmo kako će proglašenje pobjednika natjecanja biti u 17 sati.

 

 

NAjčitanije