VIDEO: 'Nije sve kaj se prodaje junetina. Sve je onda i čokolada, ali znamo da ne košta svaka isto jer nije iste kvalitete'

Autor M. Bašak

OPG Ščapec Josip bavi se proizvodnjom i prodajom junećeg mesa Angus pasmine, čije cijene su 'paprene'. No, ovaj mladi uzgajivač prilagodio je cijenu tržištu, pa je i posao ozbiljno krenuo

josip angus.JPG

Josip Ščapec (36) voditelj programerskog tima u Zagrebu zajedno s obitelji bavi se uzgojem angusa, mesne pasmine goveda čije je izvorno porijeklo iz sjeveroistočne Škotske. Neobično, ali lijepo je vidjeti crne anguse kako se pasu na delkovečkim pašnjacima, tim više jer je krava u zagorskim selima sve manje, a na pašnjacima ih uopće nema.

- Uzgojem angusa cijela obitelj bavi se oko 4 godine. Trenutno imamo oko 36 komada, od kojih je jedan dio za rasplod, jedan dio za prodaju. Angus je originalno škotska pasmina koja je namijenjena za vanjski uzgoj. Kod nas im se prehrana sastoji od sijena, trave i različitih žitarica. Sva hrana je vlastite proizvodnje – priča nam je Ščapec. Zašto angus? - Jako kvalitetno i fino meso, lako teljenje. Jako su otporni na temperature. Mogu se uzgajati vani, ne treba graditi neke skupe objekte. Ako se omogući pristup vodi i hrani, možete biti odsutni koji dan, što je teže izvedivo kod naših domaćih krava. Ne proizvode mlijeko. Međutim, bez zavaravanja, vanjski uzgoj ima svoje izazove i velike investicije u opremu. To su kavezi za fiksiranje, staze, hranilice, električna ograda i dr. – kaže Josip.

 

Cijenu prilagodio tržištu

S obzirom da je to isključivo govedo za tov, krenula je i prodaja ove delicije za gurmane. - Glavni kupci su nam privatne osobe, pa stoga isključivo prodajemo pakete s miješanim mesom (ramstek, but, rebra, vrat) po cijeni od 65 kuna kilogram, da si svi mogu priuštiti i probat nešto malo bolje i drugačije. Inače je cijena, recimo ramsteka uzgojena na ovaj način, oko 200 kuna kilogram, pa na više, ali prilagođavamo se tržištu i prijateljima koji od početka kupuju od nas – otkriva mladi uzgajivač. Što se tiče kupaca, ističe, kako imaju zadovoljnu klijentelu iz Zagorja, Zagreba, Šibenika, Pakoštane itd., kojima i ovim putem zahvaljuje na podršci. - Zbilja su svi nakon probe izrazito dobro reagirali na ovo meso i više nitko ne pita za cijenu – priča Josip.
- Kod nas je još dosta uvriježeno mišljenje da je stoka samo za juhu, pa redovito upoznajemo kupce s načinom pripreme roštilja, kod kupnje i na organiziranim roštiljadama s naše strane, jer za ovo meso vam doslovno treba sol i papar – kaže Josip. Slike roštilja možete vidjeti na javnoj facebook stranici "Opg Ščapec Josip-angus". Moramo vam otkriti, da smo i mi počašćeni odličnim roštiljem, koji je bio gotov za čas. I sve pohvale kuharu.

 

 

'Svoje kvalitetno meso izvozimo, a staro smrznuto uvozimo'

Što se tiče poslovnih subjekata u različitim županijama, situacija je jako loša. S jedne strane kupci žele angus meso, a s druge strane poslovni subjekti u većini slučajeva ne žele ga ni ponuditi krajnjem korisniku. Poslovnim subjektima, nažalost, trenutno kvaliteta nije bitna. Zbog toga svi koji se bave kvalitetnijim mesom, općenito kvalitetnijom proizvodnjom, traže neki oblik direktne prodaje. Naša kvalitetna proizvodnja se u pravilu izvozi, a uvozi staro smrznuto meso (do 10 godina) za šoping centre i dosta mesnica, a nadoknađuje našim. Tu apeliram na ljude, tražite domaće i potičite našu domaću proizvodnju i kvalitetu, koja se itekako dokazuje kroz ovu krizu izazvanu koronom – sugerira Ščapec koji ističe da je za daljnji razvoj izuzetno bitna suradnja sa poslovnim subjektima, ali samo uz uvjet da prestanu razmišljati na način, to je sve junetina. Sve je i čokolada, ali ne košta svaka isto jer nije iste kvalitete – zaključuje.

 

NAjčitanije