Više od polovine stranih gostiju Bluesun hotela 'Kaj' dolazi iz Južne Koreje i daleke Kine!

Autor zagorje.com

Tvrtka 'Salve Regina' d.o.o. iz Marije Bistrice zagorski je predvodnik u privlačenju gostiju iz mnogoljudnih zemalja Dalekog istoka

glavna blue sun.jpg

Nacionalno Svetište Majke Božje Bistričke, kao višestoljetno hodočasničko odredište vjernika iz svih dijelova Hrvatske, ali i susjednih zemalja, 1980. godine konačno je dočekalo otvorenje svog prvog, pravog, tada poprilično modernog hotela. Otvorila ga je i izgradila skupina zagorskih zadrugara te mu nadjenula ime Hotel 'Kaj'. No, početak Domovinskog rata, ali i predratna ekonomska kriza, nisu pogodovali poslovnom razvoju hotela, a nakon što su tijekom rata u njemu bili smješteni prognanici, hotel je godinama vapio za obnovom i novim vlasnicima.

Od Crkve do Bluesuna

U ta poslijeratna vremena, ruku na srce, za ozbiljnijim turističkim investitorima u marijabistrički hotel dugo se bezuspješno tragalo, da bi ga na kraju 2003. godine kupila Zagrebačka nadbiskupija i nadjenula mu ime 'Salve Regina' i to u sklopu istoimene, novoosnovane tvrtke. Iako se tada puno očekivalo od novih vlasnika, hotel se nije mogao pohvaliti brojem gostiju i noćenja, a samim time niti isplativošću vlastitog postojanja, što je ubrzo uvidjela i sama Zagrebačka nadbiskupija te ga odlučila prodati. Tako je obitelj Andabak, među kojima je javnosti najpoznatiji Jako Andabak, 2008. godine kupila tvrtku i hotel Salve Regina te ga nakon opširnog preuređenja, nadogradnje i uređenja konferencijskih dvorana, otvorila za javnost u ljeto 2009. godine. Od tada hotel ponovo radi pod svojim prvotnim imenom 'Kaj', ali kao dio velikog hrvatskog hotelskog lanca Bluesunhotels&resorts i time je postao prvi Bluesunov hotel u kontinentalnoj Hrvatskoj.

Rast broja noćenja

Kako nam je ispričala direktorica tvrtke Salve Regina, Martina Kovačić, od preuzimanja hotela do danas, za manje od deset godina, Bluesunov menadžerski tim višestruko je povećao broj gostiju, odnosno, broj noćenja, a ono što je posebno važno jest da su sve te brojke u konstantnom rastu.

– Prvih godina od našeg preuzimanja hotel je bilježio svega nekoliko tisuća noćenja godišnje. Sada smo došli do brojke od preko 20 tisuća noćenja, a u strukturi gostiju čak 60 posto noćenja odnosi se na strane goste. Među stranim gostima, preko 50% dolazi nam iz Južne Koreje i Kine. Tako smo samo tijekom prošle godine ostvarili 4.777 noćenja iz Koreje i 1.440 noćenja iz Kine – ispričala nam je direktorica Kovačić.

Posjet Koreji

Kako nam je pojasnila, ispočetka je bila riječ o korejskim i kineskim gostima koji su preko stranih agencija dolazili u Zagreb, a obzirom da oni dolaze iz teritorijalno velikih zemalja, u kojima je prelaženje udaljenosti od nekoliko stotina kilometara svakodnevica, menadžmentu marijabistričkogBluesun hotela 'Kaj' nije bilo teško dogovoriti sa stranim turističkim agencijama da 'dalekoistočni gosti' u sklopu posjeta hrvatskoj metropoli noće u Mariji Bistrici. No, radilo se tu najčešće o jednom ili dva noćenja, a kako je Hrvatska kao turistička destinacija sve popularnija u Južnoj Koreji, Bluesun hotel 'Kaj' sada ulaže dodatne napore kako bi povećao broj dolazaka njihovih gostiju, ali i produljio njihov prosječni boravak u Zagorju. – Pošto su od 1. rujna uvedene tri puta tjedno direktne zrakoplovne linije iz Južne Koreje za Zagreb, mi smo otišli i korak dalje te smo prije dva tjedna bili u Južnoj Koreji i održali niz kvalitetnih sastanaka s ciljem da povećamo broj dolazaka s tog tržišta, ali ne grupa koje su u prolazu kroz Zagorje, nego nam je cilj dovesti nove grupe koje bi se dulje zadržavale u Zagorju, njihove individualne goste i incentive grupe, s kojima smo već dogovorili dolaske za 2019. Dakle, riječ je o dovođenju kvalitetnijih gostiju, s višom platežnom moći i njihovom duljem zadržavanju u Krapinsko – zagorskoj županiji.

Svadbene svečanosti

Inače, Bluesun hotel 'Kaj' danas je na razini četiri zvjezdice, ima 65 moderno uređenih soba kapaciteta 130 osoba te dva restorana, pansionski restoran 'Bistrica' te vrhunski restoran 'Academia', koji radi i kao a la carte restoran za goste koji nisu smješteni u hotelu, a u kojima se uglavnom poslužuju jela pripremljena od sezonskih, domaćih namirnica, ponajviše iz uzgoja zagorskih OPG-ova, ali i od mesa iz vlastitog uzgoja, uz ponudu vlastitih vina iz. Jedna od velikih stavki u strukturi prihoda Bluesun hotela 'Kaj' su i organizacije svadbenih svečanosti, a njihov broj svake godine raste. – Svadbene svečanosti organiziramo u našem restoranu 'Bistrica', koji može primiti do 220 gostiju i svake godine pripremamo neke novosti za ponudu svadbenih svečanosti pa tako od ove godine svim našim mladencima poklanjamo i medeni mjesec u našem Bluesun hotelu u Brelima – rekla je direktorica Kovačić.

Edukacija djelatnika

Što se tiče same tvrtke 'Salve Regina', koja upravlja hotelom, ona je, kako nam je ispričala Martina Kovačić, prošle godine doregistrirana za održavanje edukacija i tečajeva za potrebe internih radionica čitave Bluesun grupacije, ali i održavanje eksternih radionica na temu slastičarstva, kulinarstva i miksologije, odnosno, na temu poslovanja barova i poznavanja pića. – Te radionice ćemo početkom iduće godine nuditi na tržištu. Za sada na njima educiramo samo svoje kadrove i na taj način si stvaramo novu i educiramo postojeću radnu snagu, a planiramo tu uslugu ponuditi i ostalim hotelskim lancima, ali i pojedincima koji žele naučiti više iz područja hotelijerstva i ugostiteljstva – pojasnila je direktorica Kovačić te napomenula kako Bluesun hotel 'Kaj' trenutno zapošljava 56 djelatnika, ali je i stalno u potrazi za novima, posebno za konobarima te je pozvala sve zainteresirane da se jave.

NAjčitanije