Zabrinjavajući podaci HZJZ - a: Ovu drogu konzumira sve više Hrvata

droga.JPG

Sve više ljudi u svijetu, posebice mladih, konzumira droge i razne opijate, a istraživanja pokazuju da je taj skok itekako osjetan i u Hrvatskoj, gdje prednjači kokain.

Riječ je o drugoj najčešće prijavljivanoj drogi, kako od onih koji su prvi put krenuli na liječenje, tako i od onih koji završe na Hitnoj, piše Index.hr.

Prema podacima koji dolaze iz Europske unije, predoziranje kokainom činilo je petinu smrtnih slučajeva od predoziranja u 2021. Iz Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) upozoravaju da je ova droga sve prisutnija na tržištu, ponajviše među marginaliziranim skupinama, u kojima dolazi do konzumacije još gore njegove varijante - cracka. 

Rezultati istraživanja u Hrvatskoj, koje su proveli Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Institut za društvene znanosti Ivo Pilar, otkrili su ogroman skok konzumacije kokaina u Hrvatskoj u samo nekoliko godina, i to naročito među populacijom mlađom od 35 godina. 

Prema tim je istraživanjima prevalencija uzimanja kokaina pokazala uzlazan trend od 0.5% i 1.9% između 2011. i 2019. godine. Taj se postotak odnosi na broj odraslih koji su konzumirali kokain između 2011. i 2019. godine, koji se gotovo učetverostručio. 

Ipak, najveća razlika u prevalenciji uzimanja kokaina kod odraslih primijećena je između 2015. i 2019. godine, kad je iznosila 0.8 posto i 1.9 posto. Kod mlađih osoba, dakle, do 35. godine, također je primijećen uzlazan trend u promatranom razdoblju od 2011. do 2019. godine i iznosi 0.9 odnosno 3.9 posto.  

Istraživanje pokazuje da je broj mladih konzumenata kokaina također naglo skočio. Slikovito to izgleda ovako - dok je kokain u 2011. godini uzimala otprilike jedna od 100 mlađih odraslih osoba, u 2019. to je činila otprilike jedna od 25 mlađih odraslih osoba. 

Isto kao i kod odraslih, i kod mladih je najveći skok zabilježen između 2015. i 2019. godine (1.6 posto i 3.9 posto). 

Primarijus Ivan Ćelić, psihijatar adiktolog s Klinike za psihijatriju Vrapče, kaže da Europsko izvješće o drogama i Analiza otpadnih voda najzornije prikazuju kretanja u vezi s uporabom svih ilegalnih supstanci, pa tako i kokaina, piše Index.

Ističe da su rekordne količine kokainskih metabolita u otpadnim vodama Zagreba, jedinog hrvatskog grada u kojem se provode mjerenja, zabilježene 2021. godine i da su iznosile 548.62 mg na 1000 osoba po danu. Tada je Zagreb od 58 analiziranih gradova bio 11. grad u Europi po dnevnoj potrošnji kokaina.  

Naredne 2022. godine koncentracija kokainskih metabolita bila je nešto niža te je iznosila 401.19 mg na 1000 osoba po danu. 

"Ukoliko uspoređujemo podatke prema Europskom izvješću o drogama, onda vidimo kako prevalencija za dobnu skupinu od 15 do 34 godine vrtoglavo raste: od 2012. godine kada je iznosila 0.9 do 2019. godine kada je iznosila 3.9. Veća prevalencija zabilježena je samo u Irskoj i Nizozemskoj", kazao je doktor Ćelić. 

Nadalje, ističe kako je kokain, nakon kanabisa, druga najčešće korištena ilegalna droga u Europi iako se razine prevalencije i obrasci uporabe znatno razlikuju među zemljama.  

Kaže da je kokain u Europi obično dostupan u dva oblika. "Najčešći je kokain u prahu, a rjeđe dostupan je crack kokain, droga u obliku slobodne baze koja se može pušiti. U Hrvatskoj se dominantno koristi ušmrkavanjem, no bilježi se sve veća učestalost intravenskog uzimanja kokaina, osobito kod 'najteže' skupine ovisnika koji uzimaju heroin ili neke druge opioide intravenski, kaže Ćelić.

Ističe da su, kao i kod svih psihoaktivnih tvari, najrizičnija skupina mladi. "Sva istraživanja upućuju da će za kokainom najčešće posegnuti osobe u dobi od 18 do 25 godina zbog generalne sklonosti eksperimentiranju, socijalnih pritisaka, radoznalosti ili problema u obitelji.  

NAjčitanije