ZAGORJE TREBA VIŠE KAMPOVA: 'U zadnjih deset godina oni su povećali broj noćenja za 30 posto'

naslovna2 - 2024-11-12T103646.439.jpg

U hotelu Well u Termama Tuhelj od 11. do 13. studenog održava se 18. Kongres hrvatskog kampinga, središnji godišnji skup kamping industrije i svih njenih dionika. U organizaciji Kamping udruženja Hrvatske (KUH), kongres okuplja domaće i međunarodne predstavnike kampova, stručnjake iz sektora, proizvođače kamping opreme te predstavnike javnog sektora i strukovnih udruženja. Ovogodišnji program fokusiran je na tehnološke inovacije, osobito primjenu umjetne inteligencije u kampingu, kao i na strategije održivog razvoja u kontekstu klimatskih promjena i destinacijskog planiranja.

Hrvatska kamping industrija pokriva oko 25 posto dolazaka i noćenja hrvatskog turizma. To je jak sektor koji je posljednjih godina puno ulagao u kvalitetu, istaknuo je direktor Kamping udruženja Hrvatske (KUH) Adriano Palman.

- Danas smo po svim pokazateljima drugi po kvaliteti u Europi, a i cjenovno smo dobro pozicionirani. Danas ćemo govoriti o inovacijama, o tržištu, o budućnosti kampinga i vjerujemo da ćemo uz daljnji rad doprinijeti porastu, ali i biti voditelji i zvijezde u našem turizmu. Možemo reći da nam je godina skoro gotova jer, naravno, glavninu brojki ostvarujemo u sezoni. Razdoblje do kraja kolovoza dočekali smo s laganim plusom, rujan je donio lošije rezultate zbog klimatskih promjena, a godinu ćemo završiti s minus jedan posto po broju noćenja, dok ćemo financijski biti u plusu. To je druga ili treća najuspješnija godina u našem sektoru – objasnio je Palman.

Naglasio je kako se za sljedeću, 2025. godinu mora definirati i držati pravi omjer cijene za goste, ali razloga za ne očekivati dobre rezultate nema. Da Hrvatska kontinuirano ulaže u kvalitetu, ali i u tehnologije, ističe predsjednik KUH-e, Veljko Ostojić.

- Značajan, početni korak, dogodio se s dolaskom korone. Tada je velik broj kampova i kompanija počeo intenzivnije uvoditi nove tehnologije koje su omogućile da se od prvog kontakta, dakle od dolaska u neki kamp pa sve do odlaska nema direktnog kontakta. Turizam je kontakt s ljudima i emocija, ali dolaze druge ideje i ambicije – poručio je Ostojić dok se direktor Hrvatske turističke zajednice, Kristijan Staničić, nadovezao kako je kvaliteta presudna, a samim time se i postiže cijena.

- Noćenja nam nisu presudna, a bitno je da Hrvatska ulaže u kvalitetu, a po cijenama je najbolja u Europi. Činjenica je da su hoteli, odnosno kampovi u špici sezone bili puni. Očito se vodi računa u odnosu cijene i kvalitete. U zadnjih deset godina kampovi su povećali broj noćenja za 30 posto. To je umjereni, ali kontinuirani razvoj. Pitanje je koliko ćemo novaca zaraditi – rekao je Staničić dodavši kako u kampingu razliku čini kvaliteta.

- Nalazimo se u trendu podizanja kvalitete ponude, a to je rezultiralo popunjavanjem smještaja i postizanjem većih cijena što prepoznaju i glavni akteri kampinga u Europi kao što je njemački autoklub. Uz ulaganje u nove smještajne kapacitete i njihovo povećanje, ide se u pravcu podizanja kvalitete, a jednako su važni i dodatni sadržaji – objasnio je pa dodao kako veliku ulogu igra i promocija koja omogućava da Hrvatska bude dostupnija na tržištu.

U posljednjih pet, šest godina hrvatski su hoteli značajno podigli standarde u hotelima, a trenutno je oko 37 posto kampova s četiri, pet zvijezdica. Ravnatelj Uprave za razvoj poduzetništva, investicije i konkurentnost turističkoga gospodarstva Ministarstva turizma i sporta Robert Pende ističe kako je vrlo bitno da su se, donošenjem Uredbe o raspolaganju turističkog zemljišta, a sukladno Zakonu, omogućile investicije svim onim kampovima na kojima to do sad nije bilo moguće zbog ne riješenih imovinsko-pravnih odnosa.

- Radi se oko cirka sto kampova što će rezultirati novim investicijama u narednim godinama. Siguran sam da će investicije u velikim, hotelskim kućama biti značajnije u kampovima nego u hotelima već sljedeće godine pa onda i narednih. Velik broj projekata je na čekanju, a trenutno smo u realizaciji novog financijskog okvira kroz HBOR-ov program – najavio je Pende.

Da je u Zagorju stoljetna tradicija turizma vezana uz toplice i medicinski turizam, rekao je župan Krapinsko-zagorske županije i predsjednik županijske turističke zajednice Željko Kolar.

- Ono što je u posljednje vrijeme nadogradnja su dodatni sadržaji koji proizlaze iz privatnog sektora, kuće za odmor. Na području Krapinsko-zagorske županije imamo samo dva kampa, s četiri zvjezdice u Termama Jezerčica i s pet u Termama Tuhelj. S obzirom da smo tranzicijska županija, preko osam milijuna automobila kroz našu županiju putuje prema moru, sigurno ima puno prostora za dodatni iskorak i da ponudimo više takvih sadržaja. Dobro je da ova dva kampa imaju rast dolazaka i noćenja, a evidentno je da su najveća ulaganja i rast kvalitete u kampingu koji je danas odraz najnovijih tehnologija. Mi se bavimo turizmom svih 365 dana u godini, naš kulturni turizam je sastavnica naše ponude, a imamo i kompletan, europski zaštićen meni - poručio je Kolar i pohvalio brendiranje kontinentalnog turizma što je od izuzetno velikog značaja za dolazak turista u 'Bajku na dlanu'.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NAjčitanije