Zagorska tvrtka proizvodit će jaja prve i BIO kategorije i izvoziti ih u Švicarsku

Tvrtka Perfa - Bio d.o.o. iz Donje Stubice, unatoč problemima u kojima se našla zbog Agrokora, planira daljnje širenje

perfa.jpg

Poslovanje tvrtke Perfa - Bio d.o.o. iz Donje Stubice nastavak je pola stoljeća duge tradicije proizvodnje jaja na farmi tvrtke Perfa, osnovane 1958. godine. Kako nam je ispričao njen sadašnji suvlasnik Damir Benko, nekadašnju Perfu je u privatizaciji kupio njegov otac, a od te 1994. godine, kada su je preuzeli, obitelj Benko gotovo je udvostručila proizvodnju, a broj kokoši nesilica popeo se na 230 tisuća.

- Perfa se prvih deset godina bavila proizvodnjom jednodnevnih pilića i tovom brojlera, a potom se 1968. godine prebacila na proizvodnju jaja. Kada smo je mi preuzeli, proizvodnja se kretala oko 35 milijuna jaja godišnje, a danas smo na nekih 60 milijuna. Najveće ulaganje imali smo 2014. godine, kad smo išli u kompletnu rekonstrukciju i prilagođavanje EU standardima, posebno onih koji se odnose na dobrobit životinja, na što smo utrošili oko 28 milijuna kuna - ispričao nam je Benko te najavio da ih već iduće godine očekuju i daljnja ulaganja, preuređenje starih i izgradnja novih pogona te investiranje u novu opremu i tehnologiju, kako bi i dalje mogli povećavati količinu, odnosno, broj jaja koje godišnje plasiraju na tržište.

Lex Agrokor

Unatoč dobrom poslovanju, rastu i razvoju te investicijama, kao i mnogi drugi proizvođači hrane i Perfa oduvijek muku muči s naplatom svojih potraživanja. - Tržište je početkom devedesetih bilo nesređeno, bila su ratna vremena, stoga smo u svojim počecima jaja u najvećem dijelu prodavali preko sindikata, odnosno, preko firmi, što je tad bilo dosta popularno. Jedan manji dio prodavali smo za industriju te trgovcima, ali u tom segmentu su bili veliki problemi s naplatom, a mnoge su tvrtke završile i u stečaju. Obzirom da smo s vremenom postali glavni dobavljač jaja za Konzum, ova kriza s Agrokorom nas je strašno pogodila. Naplatili smo samo deset posto svojih potraživanja, a zbog Lex Agrokora izgubili smo, odnosno, nismo naplatili čak 15 milijuna kuna, što je za tvrtku poput naše, koja radi godišnje oko 50 milijuna kuna prihoda, uistinu ogroman novac i ogroman problem. Kad smo u proljeće prošle godine preko tvrtke Ovum, u našem suvlasništvu, pokrenuli zahtjev za stečaj Konzuma, kako bismo naplatili svoja potraživanja, izgubili smo i policu u Konzumu, a tek sad smo počeli ponovo nešto sitno prodavati. Neki su kroz Lex Agrokor naplatili i sva svoja potraživanja, neki 90 ili 80 posto, a mi smo ostali izigrani. Podnijeli smo tužbe, ali pitanje je imamo li realne šanse da dođemo do svog novca, no ako bude potrebno, tužit ćemo i državu zbog Lex Agrokora koji je to omogućio - kaže Benko.

Bijela jaja

Inače, sama proizvodnja u tvrtci Perfa - Bio u potpunosti je, koliko god je to moguće, tehnološki modernizirana i automatizirana. - Što se tehnologije tiče, mi smo na najvišem mogućem nivou, kakav je trenutno u cijeloj Europi i svijetu. Hranjenje i pojenje je automatizirano, kao i skupljanje jaja. U samoj proizvodnji jaja imamo zaposlenih 30 djelatnika, a ostali su zaposleni na drugim radnim mjestima jer imamo i vlastitu distribuciju, maloprodaju na tržnicama, zatim izdvojeni uzgoj kokoši nesilica u Daruvaru, valjaonicu jednodnevne peradi u Brckovljanima, a kupili smo i jednu staru farmu u Vrbovskom gdje planiramo pokrenuti proizvodnju slobodnih nesilica - pojasnio je Benko te napomenuo kako su u njihovim maloprodajama kupcima posebno atraktivna bijela jaja od bijelih kokoši nesilica, koje mnoge starije ljude podsjećaju na djetinjstvo, kada takva jaja nisu bila rijetkost u Zagorju.

Domaća hrana

Što se tiče hrane za kokoši nesilice, ona je, kaže Benko, u potpunosti domaćeg, hrvatskog podrijetla, osim soje koja se uvozi. - Krenuli smo sada i sami u djelomičnu proizvodnju hrane, dobili smo prije dvije godine nešto zemljišta u zakup, a vidjet ćemo hoćemo li uspjeti pokrenuti i kakvu kooperaciju ovdje u Zagorju, obzirom da su nam domaći ljudi već počeli nuditi nešto kukuruza. Tako da ćemo pokušati organizirati neki otkup domaćeg kukuruza jer godišnje trošimo oko šest do sedam tisuća tona kukuruza. Vidjet ćemo koliko ćemo uspjeti potaknuti Zagorce da se aktivnije počnu baviti proizvodnjom kukuruza, no ja vjerujem da hoće, kad vide da imaju osiguran otkup. Prije toga, dakako, mi moramo osigurati uvjete za to, odnosno, napraviti sušaru i kapacitete za skladištenje - kaže Damir Benko.

Planovi za izvoz

Sva jaja koja proizvedu, kaže Benko, trenutno prodaju isključivo na hrvatskom tržištu. I upravo je proizvodnja jaja jedna od rijetkih proizvodnih grana u Hrvatskoj koja trenutno zadovoljava potrebe tržišta, tako da je čak 95 posto jaja koja se u Hrvatskoj prodaju upravo domaće proizvodnje, dok uvoz čini zanemarivi dio. No, nove investicije koje Perfa - Bio planira, trebale bi im omogućiti da jaja počnu i izvoziti. - Planiramo početi proizvoditi kategorije jaja koja za sada na našem tržištu nisu ni prisutna, osim kod nekih hobista koji imaju do 300 nesilica. To je takozvana 'kategorija 1' sa slobodnim držanjem nesilica koje se puštaju i van u šetnju, kao i 'kategorija BIO', za koju nam je potrebna i bio hrana, ali i kooperanti, jer na jednoj takvoj farmi može biti najviše 3000 nesilica. Ta jaja su, dakako, skuplja i sad smo u pregovorima da bismo ih izvozili u Švicarsku - najavio je Benko nove investicije i projekte koji su im, kako je istaknuo, „nužno potrebni kako bi se izvukli iz problema u koje su upali nakon što su prevareni od strane Agrokora“.

NAjčitanije