Zagorski vodovod više neće koristiti vodu iz potoka Reka, Općina i udruge traže bolju kontrolu i brigu o izvorištima
Zagorski vodovod više neće crpiti vodu iz potoka Reka. Za to nisu znali u Loboru gdje su danas načelnica i predstavnici udruga održali konferenciju za novinare, na kojoj su vodovodu postavili pitanja tko kontrolira kakva se voda pušta u cjevovode
Na inicijativu udruga i građana općine Lobor načelnica Ljubica Jembrih, zajedno s potpredsjednikom Loborskog ekološkog društva dr. Darkom Ropcem, predsjednikom ŠRD Pastrva Dragutinom Adanićem i predstavnikom HPD Pusti Lobor Tomislavom Labašem održala je u utorak konferenciju za novinare vezano za ekološki incident zagađenja potoka Reka u Loboru. Načelnica Jembrih zatražila je od Zagorskog vodovoda odgovore na sljedeća pitanja. - Kako se moglo dogoditi da su djelatnici Zagorskog vodovoda pristupili uzorkovanju onečišćene vode tek nakon dojave građana. Da li to znači da se voda koja se crpi iz otvorenog toka potoka Reke bez kontrole pušta u bazne cjevovode naših kućanstava? Da li u bazenima u Loboru ne postoji sustav praćenja i ako postoji kakve su kontrole površinske vode koja se pušta građanima za ljudsku upotrebu - otvoreno je, između ostalog, pitala načelnica Jembrih pitanja, koja kaže, postavljaju građani.
Ova konferencija nije u napadačkom tonu, nikoga se ne optužuje, ističe načelnica, već se traže odgovori zašto nije to područje bolje zaštićeno. Najavila je proslijeđivanje ovih pitanja Zagorskom vodovodu te će nakon što Zagorski vodovod odgovori na pitanja, s njima upoznati i širu javnost. I od Hrvatskih šuma službeno će zatražiti plan gospodarenja šumama te s nadležnim inspekcijama provjeriti da li se sječa šuma vrši prema planu. Zahtjev za intervencijom i rješavanjem problema oko vodozaštitnog područja te kontrole okoliša uputit će i na Ministarstvo zaštite okoliša te pozvati ministra Tomislava Čorića da obiđe navedeno područje.
Potpredsjednik Loborskog ekološkog društva prof. dr.Darko Ropac govorio je i ime privatnih šumopsjednika i u ime lovaca istaknuvši da bi se morale povećati kontrole i briga oko vodozaštitnog područja od strane djelatnika Zagorskog vodovoda. Rekao je da taj vodotok nitko ne čisti već 30 godina, osim udruga, pitavši i kolike se količine vode uzimaju iz tog vodotoka jer je potreban i biološki minimum za očuvanje biljnog i životinjskog svijeta. Ukazao je i na još jedan veliki problem, a to je eskploatacija velikih količina drvne mase, koja također doprinosi remećenju biološke ravnoteže. Nekada su se tim putem vozila drva s konjima, a danas sa snažnom mehanizacijm, za koju ovaj put nije predviđen, naveo je dr. Ropac.
U ime ŠRD Pastrva i u ime ŠRD KZŽ govorio je Dragutin Adanić koji je iznio podatak da su 2006. u potok Reka stavili 40 kilograma mladih potočnih pastrva, što je bila donacija Zagorskog vodovoda te da danas nema ni više jedne. - To vam sve govori o količini vode koja ide nizvodno od stanice gdje se uzima voda. Nema dovoljno vode da bi se riba mrijestila. Nekad su u tom potoku bile pastrve i riječni rakovi. Apeliram na inspekcijske da se uključe, a apeliram i na Zagorski vodovod da puste minimalnu količinu vode za opstanak biljnog i životinjskog svijeta – rekao je Adanić.
Članovi HPD Pusti Lobor posljednjih godina jedini najviše brinu o čišćenju okoliša potoka Reka. Tomislav Labaš rekao je kako društvo ima akciju na Dan planeta zemlje ili Svjetski dan voda i uvijek se začude na koliko smeća naiđu, što su potkrijepili i fotografijama. Znaju pokupiti punu prikolicu smeća, nađu se i razna maziva ulja, goriva, kaže Labaš.
Na pitanje novinara postavljenoj načelnici da Zagorski vodovod odustaje od eksploatacije vode iz otvorenog toka potoka Reka gdje se protekli tjedan dogodio incident, načelnica je rekla kako ona nije primila takvu službenu informaciju. Nazvali smo direktora Zagorskog vodovoda Marija Mihovilića koji nam je tu informaciju u telefonskom razgovoru potvrdio, rekavši da će polako prestati crpiti vodu iz tog dijela. Na naše pitanje hoćemo li tada imati dovoljno vode za distribuciju, rekao je da hoćemo, jer imamo dovoljno drugih izvora iz kojih se puni izvorište Lobor.