Zbog izrade i preprodaje oružja te dilanja droge uhićeno 15- tak osoba

Autor mš/zž

PU KZŽ zajedno s kolegama iz zagrebačke i varaždinske policije provela je akciju u kojoj je privedeno više osoba, a za nekima se još traga.

  mirko vugrek.jpg

Prema informacijama koje kolaju medijima, policija je uhićene nadgledala dulje vrijeme zbog sumnje da se bave kriminalnim radnjama. Policajci su pretražili stanove i automobile većem broju osoba s zagrebačkog područja i područja naše županije zbog postojanja sumnje da su se duže vremensko razdoblje bavili proizvodnjom, a onda i preprodajom oružja i eksploziva.

Prema zasada neslužbenim informacijama, pod istragom je ponovno i obitelj Vugrek iz Novog Golubovca koja je i prije nekoliko godina bila privedena zbog, isto tako, proizvodnje oružja i njegove ilegalne prodaje na crnom tržištu.

Podsjetimo, braća Vugrek, Mirko i Ivan osuđeni su tada na po 1, 5 godinu zatvora dok je njihov otac Mirko preminuo od srčanog udara nedugo nakon što ga je uhitila policija.

Više informacija o akciji očekuje se danas tokom dana kako je jučer najavio glasnogovornik PU KZŽ, Zoran Lončar.

Tko je Mirko Vugrek

Mirko Vugrek (63), precizni mehaničar, oružar i nekadašnji HNS-ov političar iz Novoga Golubovca, poznatiji kao tvorac prve hrvatske strojnice Agram, koju je razvio sa svojim pokojnim ocem imenjakom, te poslije kao junak crnih kronika nakon što je uhićen u MUP-ovoj akciji razbijanja ilegalne proizvodnje, krijumčerenja oružja i droge kodnog imena "Okidač" koja je izvedena 6. 06. 2006. godine.

Prilikom akcije okidač u istražni centar Županijskog suda u Zagrebu privedena su osmorica od deseteročlane skupine osumnjičene za udruživanje u grupu koja je izrađivala oružje radi preprodaje na zapadnom crnom tržištu

- Osumnjičeni su Stjepan Rocek, Antonio Škaro, Boško Marin, Vladimir Kocanjer, Boško Lončar, Zlatko Margeta, te braća Vugrek, Ivan i Mirko
-osumnjičen je bio i Mirko Vugrek stariji, 80-godišnji otac privedene braće, koji nakon upada specijalaca na njihov posjed umire od šoka, «od zatajenja srca»

Na koncu, Vugreku je za navodno počinjeno djelo ilegalne proizvodnje oružja te udruživanje radi počinjenje tog djela bilo dosuđeno točno onoliko koliko je bio u pritvoru, dakle godinu i pol, a on i dalje tvrdi da nije bio kriv, pa se zarekao na očevu grobu da nikad više neće u zatvor.

Obitelj Vugrek, prvi puta je "gostovala" a stranicama crnih kronika još još 25. 11. 1991. godine. Te 1991. godine došlo je "filmskog" oružanog obračuna ispred imanja Vugrekovih u noćnim satima. Prema ondašnjim policijskim tvrdnjama, obitelj Vugrek napali su i pokušali opljačkati skupina uniformiranih i naoružanih pljačkaša, prilikom čega je došlo do međusobnog oružanog okršaja, prilikom čega su neki napadači pobjegli, a nekoliko ih je ostalo ranjeno na poprištu događaja.

Međutim, u ondašnjim krugovima trgovaca i nabavljača oružja za potrebe oružane obrane Hrvatske, kao i vojnim, kružila je posve druga priča. Prema toj priči uniformirani "pljačkaši" došli su preuzeti već plaćeno oružje, ali su dočekani u zasjedi i prema njima je zapucano. U prilog toj tvrdnji ide činjenica kako je za napad osuđen samo N.Š. iz Oroslavja (nakon ranjavanja ostao teško invalid), koji je teško ranjen ostao na poprištu, kao i činjenica da su indetiteti nekih "pljačkaša" bili poznati policiji, međutim nikad nisu bili procesuirani. A sam proces protiv petorice osumnjičenika za razbojništvo trajao je punih 15 godina, a predmet se selio s jednog na drugi sud.


VEZANA VIJEST: ZAGORJE NA NIŠANU

NAjčitanije