Branimir Jerneić, predsjednik Uprave HŽ: 'Lokalni političari podmeću klipove i lažu'

Branimir Jerneić, predsjednik Uprave HŽ
Nakon zadnje tragedije na željezničko-cestovnom prijelazu kod restorana Lipa, u

jerneić.jpg

Branimir Jerneić, predsjednik Uprave HŽ

Nakon zadnje tragedije na željezničko-cestovnom prijelazu kod restorana Lipa, u javnosti poznatom po uvriježenom nazivu 'kod Šode' u Zaboku na kojem je u naletu vlaka na osobni automobil poginula majka dvoje malodobne djece, zabočka gradska vlast uputila je kritike prema predsjedniku Uprave HŽ Infrastrukture Branimiru Jerneiću koji je i sam Zabočanin, da je mogao kao osoba na visokom položaju utjecati na osiguranje tog prijelaza kao i modernizaciju pruge od Zaprešića do Zaboka.

Predsjednika Uprave HŽ Infrastrukture Jerneića nazvali smo i tada da iznese svoju stranu, no kako je rekao, nije se htio javljati priopćenjem, već je obećao razgovor u kojem će sve objasniti. Donosimo ga sada.

- Upućujem iskrenu sućut obitelji poginule osobe na željezničko-cestovnom prijelazu 'kod Šode' kao predsjednik Uprave HŽ Infrastrukture i u svoje osobno ime. HŽ kao tvrtka i ja kao pojedinac nismo željeli prije desetak dana reagirati iz razloga što je javnosti iznesena čitava jedna kriva koncepcija, a unatrag pet do šest godina koliko sam ja vezan uz HŽ i na vrlo visokom položaju, kontinuirano i sustavno se zaustavlja naš pokušaj da se u Zaboku nešto konkretni napravi - rekao je Jerneić.

'HŽ je bio spreman za modernizaciju pruge još 2005. godine'

- Dolaskom u HŽ mene kao pomoćnika ministra prometa 2005. godine, pripremili smo čitavu dokumentaciju da krenemo ishoditi lokacijsku dozvolu za modernizaciju pruge od Zaprešića do Zaboka. HŽ je bio spreman. Što se dogodilo u intermezzu? Kontaktirali smo tada Gradsku upravu u Zaboku i aktualnog gradonačelnika i rekli da smo spremni za ishođenje lokacijske dozvole, godinu dana iza toga građevinske dozvole i godinu dana iza toga krenuli bi u modernizaciju pruge. Željeli smo je završiti do kraja 2010. – 2011. godine. Tada su krenule prepiske i sastanci s predstavnicima Grada Zaboka. U Gradu su shvatili da rješenja kojeg smo nudili, a to je da izmaknemo kolodvor iz centra grada, da napravimo pothodnik ispod pruge kod Glavnog željezničkog kolodvora u Zaboku itd., jednostavno nema u Prostornom planu grada i rekli: 'Idemo u izmjenu'!

Novi Prostorni plan usvojen tek 2009. godine

E, vidite odluka o izmjeni Prostornog plana nakon dosta prepiski i davanja naših suglasnosti kroz 2006., 2008. godinu, usvojena je tek 31. ožujka 2009. godine, a na snagu stupila u ljeto 2009. godine. Mi smo pratili Zakon o gradnji, doprojektirali detalje koje je Zakon o gradnji tražio da budu sastavni dijelovi dokumentacije u novom Zakonu o gradnji i 9. srpnja 2009. odluku o usvajanju Prostornog plana pustili na usuglašavanje Krapinsko-zagorskoj i Zagrebačkoj županiji. Ja se zahvaljujem KZŽ što je u roku manjem od mjesec dana dala suglasnost za lokacijsku dozvolu. Vrlo ekspeditivno i nisam to očekivao.

Slijedeći primjer Grada Zaboka, očekivali smo to i od KZŽ da će izmišljati kojekakve 'kerefeke', ali čestitam županu i ekipi što su to odradili za mjesec dana.

Dvije županije, KZŽ i Zagrebačka županija čekale su zbog tromosti gradske administracije 3 godine i osam mjeseci, da bi danas ti isti ljudi radili farse i press konfrencije. U svojim intervjuima nisam govorio kako stvari stoje jer me gradonačelnik tražio to, 'jer se sve ne stigne napraviti'. No, građani moraju znati da mi čekamo jednu gradsku administraciju s gotovim papirima i to je osnovni razlog što modernizacija nije krenula – objašnjava Jerneić. S projektom će se krenuti tek krajem 2012. godine.

Prijelaz se može osigurati tek kad se naprave izljevne trake

Što se tiče osiguranja prijelaza 'kod Šode', HŽ nema zakonskog uporišta modernizirati taj prijelaz - ističe Jerneić, dok nema osiguranih tzv. izljevnih traka na glavnoj gradskoj prometnici, u ulici Matije Gupca.

- Kad bi se prijelaz kod Šode zatvorio, a brklje spustile, ti auti na cesti morali bi negdje stati. Kod Obrtničkog doma nema izlijevnih traka, ali je drugačije jer postoji dosta dugi ulaz. Dajem obećanje da kada se netko 'okuraži' od odgovornih, je li to Grad Zabok, ŽUC ili Županija i napravi izljevne trake, dok sam ja na ovoj poziciji, Zabočani će istog trenutka dobiti osigurani željeznički prijelaz na cesti. Ali molim da mi lokalni političari ne podmeću klipove, da ne lažu. Ja neću reći da ne govore istinu, neću biti blag. Oni lažu i neka prvo pometu ispred svojeg praga, a ne da 10 godina, koliko je star problem osiguranja tog prijelaza ne guraju pod tepih. A, onda vrlo mudro kada se dogodi tragedija naprave pamflet 0u novinama. Nisam vidio ni u jednom novinskom članku ni čuo u radijskom isječku da se gradonačelnik ispričao i izrazio sućut obitelji poginule. Niti da će Grad Zabok pomoći djeci poginule, platiti knjige, stipendiju…Bitno je raditi pamflete i skinuti odgovornost sa sebe i prebaciti je na drugog. Na bilo kakve dalje tiskovne konferencije i izjave gradske vlasti, jer je sa strane HŽ napravljeno dovoljno, ne mislim odgovarati. Eventualno ako izvuku bilo koji dokument i stave ga u krivi kontekst i ponovno pokušaju obmanuti javnost, tada ću se oglasiti.

'Stalno ću podsjećati na izljevne trake'

Od 10. veljače svaka dva mjeseca održavat ću konferencije za novinare lokalnih tiskovnih i elektroničkih medija na prijelazu 'kod Šode' i podsjećati da nema izljevnih cestovnih traka na glavnoj gradskoj prometnici što je preduvjet da se prijelaz osigura bilo kakvim uređajima. Podsjećat ću i sve sudionike u cestovnom prometu da je vlak uvijek brži – najavio je predsjednik Uprave HŽ Infrastrukture.

NAjčitanije