Grad je nabavio rolo kontejner te usput educirao najmlađe o važnosti recikliranja

Projekt je sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost

IMG_8075.JPG

Polaznici Dječjeg vrtića Zipkica iz Zaboka učili su danas o vrlo važnoj temi o kojoj se zadnjih godina educiraju i informiraju i mnogi stariji, kako bi pravilno znali odvajati i skladištiti otpad.

Za djecu je vrlo zanimljivu radionicu održala stručna suradnica i edukacijska rehabilitatorica Marija Presečki Zmajlović, koja je na djeci prilagođen način pojasnila zbog čega je otpad štetan ako se pravilno ne zbrinjava te kako odvajati otpad. – Kroz ovu radionicu djeca su naučila koju vrstu smeća odvajamo u koju kantu, kako bi mogli svoje iskustvo primijeniti i kod kuće, kako bi tome podučavali svoje roditelje, ali i kako bi to kasnije koristili u životu – rekla je Presečki Zmajlović.

S obzirom da je radionica bila interaktivna, djeca su vrlo spremno odgovarala na pitanja prezentatorice, a potom kroz igru sama pokazala kako se papir i karton odvaja u plavu kantu, plastila u žutu, miješani otpad koji nam više za ništa ne koristi u zelenu kantu te biorazgradivi otpad od kojega kasnije nastaje kompost u smeđu kantu.

Osim radionice, djeci su podijeljene i slikovnice, odnosno bojanke koje su nastale u sklopu projekta, za koji se zaslužan Grad Zabok.

Grad Zabok je, naime, na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost prijavio projekt navabe rolo kontejnera te je u sklopu toga projekta provedena i edukativna kampanja. Edukativne aktivnosti odlučili su sumjeriti upravo na najmlađe.

– Napravili smo bojanku, odnosno slikovnicu o razdvajanju otpada, a edukativno predavanje proveli u Dječjem vrtiću Zipkica, kako bismo pošli od najmlađih i njima prezentirali tu važnu temu razdvajanja otpada i recikliranja, jer u takvim stvarima edukacija je najvažnija od malih nogu – rekla je Maja Šimunić Hranić, viša stručna suradnica za opće poslove u Gradu Zaboku.

U sklopu ovog projekta, vrijednog 114.575,00 kuna, nabavljen je rolo kontejner za gradsku komunalnu tvrtku Plavinka, koji služi za zbrinjavanje otpada od orezivanja krošnji, održavanja javnih površina, košnje trave i slično. Fond je projekt sufinancirao s 45.830,00 kuna.

Da edukacija o ovakvim važnim temama zaista polazi od malih nogu, potvrdila je i ravnateljica Dječjeg vrtića Zipkica Dijana Lovinčić-Crnković, koja je istaknula kako zabočki vrtić na ekološkom osvještavanju djece radi još od 2008. godine otkada imaju status eko vrtića. – Nosioci smo zelene zastave, odnosno statusa eko vrtića, koji smo lani obnovili i kroz razne aktivnosti radimo na ekološkom osvještavanju djece. Izuzetno nam je bitno da djeca usvoje sve ono što im mi prenosimo, a potom da i dalje s roditeljima doma rade na tome i mislim da je ekološka svijest građana zadnjih godina sve veća – rekla je ravnateljica te zahvalila Gradu Zaboku što su ih uključili u projekt.

 

 

NAjčitanije