Kako osuvremeniti nastavu
U zabočkom Strukovnom i umjetničkom učilištu je održano predstavljanje projekta Stara Grčka na kojemu su učenici prvoga
Učenici su recitirali tekst iz Antigone, osmislili i izradili replike maski i odjeće te pomoću računalnog animacijskom predstavljanja zanimljivo prikazali cijelo antičko doba.
Kako je rekla pedagoginja, još od početka ove školske godine provodi se u školi projekt Stara Grčka u kojemu su objedinjeni sadržaji, koji su se dotad odvojeno učili čak u četiri predmeta: hrvatskom jeziku, povijesti, povijesti umjetnosti i etici. U projekt se uključio jedan prvi razred sa 26 učenika i četiri učitelja te školska pedagoginja.
- U većini hrvatskih škola, osnovnih i srednjih, prevladava tzv. klasični način rada ili, kako se to popularno zove, frontalna nastava. Profesor uđe u razred i s katedre ispriča djeci propisano gradivo, djeca to naštrebaju za test i poslije toga se gotovo sve zaboravi. Drugi je problem preklapanje nastavnoga gradiva u više predmeta - ispričao je ravnatelj Tomislav Ogrinšak.
Budući da je Strukovno i umjetničko učilište specifična škola jer se djeca obrazuju u području likovne umjetnosti i dizajna, grafike te tekstila i odjeće, u školi su uvidjeli da ima mnogo primijenjenih stvari koje se preklapaju i uočili su mogućnost spajanja predmeta.
- Ovako se mnogo lakše uči jer si svi pomažemo i ono što naučimo u jednom predmetu može se primijeniti i u ostala tri - rekao nam je Matija Ovčarić iz 1.b razreda, koji je aktivno sudjelovao u projektu.
- Kao što je i život cjelina, tako i sva područja obrazovanja nisu odvojena, nego imaju zajednički smisao i predstavljaju cjelinu. Ovakva projektna nastava zahtijeva veći angažman profesora jer trebaju mnogo više vremena za pripremu te se moraju više prilagoditi djeci. No, pokazalo se da učenici brže i lakše usvajaju propisane sadržaje - zaključio je ravnatelj Ogrinšak.
Izvor: Večernji list