Otvorena jubilarna 10. izložba 'Ususret Uskrsu'

U petak 11. travnja u galeriji Gradske knjižnice „Ksaver Šandor Gjalski“ u Zaboku otvorena je jubilarna 10. izložba „Ususret Uskrsu“ Udruge likovnih umjetnika „Zlatarska paleta“. Već desetljetna suradnja zabočke knjižnice i likovne udruge okupila je ljubitelje umjetnosti i znatiželjnike koji su i ove godine imali priliku pogledati umjetnička djela različitih likovnih poetika devetnaestero umjetnika – članova Zlatarske palete. (Pred)uskrsna izložba „Ususret Uskrsu“ jedna je od dviju tradicionalnih godišnjih izložbi Zlatarske palete, uz onu božićnu „Zlatarska božićnica“ u prosincu. Tako se spajaju Zlatar i Zabok, ali i proljeće i zima, dva godišnja doba i dva dijela godine te se ponovno zatvara krug, kako bi se ponovno mogao vratiti na početnu točku, na novi početak.

U galeriji zabočke knjižnice svoja su djela izložili Birgit Brlečić Pavlek, Mirjana Drempetić Hanžić, Zvjezdana Jembrih, Ivica Kadoić, Tanja Kokanović Rod, Jure Kokeza, Lidija Krmpotić, Željko Kropf, Stjepan Latin, Tina Marušić, Krešimir Rod, Josip Rubes, Ivan Sokolić, Zvonko Šarčević, Željko Špehar, Ivan Tuđa, Darko Varga, Krešimir Varga i Juraj Žukina – umjetnici koji su slikama, skulpturama, fotografijama i konceptualnim radovima prizvali proljetno buđenje u simbolima življega kolorita, u različitim likovnim tehnikama, specifičnima za svakoga autora. Ravnateljica knjižnice Branka Tuđa Kanceljak, koja je i otvorila izložbu, istaknula je dugogodišnju suradnju koja je prerasla u tradiciju i time postala prepoznatljiva zabočkoj publici, i šire, te u simbolici unutrašnjosti i vanjskoga dijela jajeta u izvrsnom osvrtu naglasila povezanost između umjetničkoga (introspektivnog) stvaranja i gledateljske percepcije umjetničkih djela.

Sličnom se simbolikom vodila i autorica predgovora Tanja Kokanović Rod koja je u svom obraćanju istaknula neke od umjetničkih motiva i ideja vodilja: Već prema vlastitom promišljanju, a više prema likovnoj intuiciji, umjetnici su u svoje radove transponirali neki sakralne motive, a drugi razne elemente drevne simbolike, ponegdje bljeskove sjećanja (možda prizore iz ranijih slavlja Uskrsa). Ili su tek bili dirnuti ljepotom proljetnoga prizora. Gdjegdje je prisutna neopterećenost mimetičkim (u apstrakciji). Ili su (u konceptualnom radu), kao dio kompozicije, dodane riječi čiji je smisao, baš kao i sam tekst, potrebno odgonetati. Reklo bi se - doživljaj Uskrsa jest mnogolik, pun neizrecive poetike i kao takav podatan likovnom govoru koji je u svojoj srži također riječima neobjašnjiv.

Uskrsnu čestitku, uz želje za obiljem mira, blagoslova i okupljanja oko najvažnijih humanih vrednota, uputio je predsjednik Udruge Darko Varga. Izložba je otvorena do 1. svibnja.





