Upoznajte majstora iz Špičkovine koji stvara prava mala remek - djela

Dominik Stojanović gradi makete povijesnih jedrenjaka

FotoJet (20).jpg

Dominik Stojanović, rođen 1953. godine u Rami već je kao mladić otkrio svoju strast prema vodenim prostranstvima, prema životu na velikom jedrenjaku. Izvještaji s putovanja Vasca da Game, Jamesa Cooka, Magellana i Kolumba bili su dio njegova svakodnevnog čitanja.

Godine 1973. počeo je izrađivati drvene makete brodova svjetskih istraživača. – Dolazim iz Rame u Srednjoj Bosni, a u Zagorje sam doselio nakon rata koji zahvatio naše prostore. Rat je u našim krajevima, dolinom rijeke Neretve, rijeke Rame i Lašvanske doline doslovce uništio sve što je život značilo. Sa pedeset godina starosti, za sedmeročlanu obitelj u tom kraju nakon rata, organizirati život bilo je nemoguće. Naših četvero djece, sad već i odrasli, pošli su u svijet "trbuhom za kruhom". Neki od njih u zapadnu Europu, a stariji sin u Zagorje za kojim sam došao i ja – ukratko nam je opisao svoj životni put Dominik.

Usavršio tehniku


Tijekom desetljeća bavljenja ovim nesvakidašnjim hobijem Dominik je svoju tehniku izrade maketa usavršio do najsitnijih detalja.

– More sam volio, no čitajući o moreplovcima i njihovim avanturama i otkrićima, sve više sam razmišljao kako takvi brodovi kao orahove ljuske mogu ploviti dalekim oceanima. To je probudilo u meni zainteresiranost za samu konstrukciju takvih lađa i tad sam krenuo s gradnjom u mojim malim brodogradilištima. Prve makete brodova izradio sam davnih 70-ih godina, a zatim je došao period kada nisam imao vremena za takav hobi. Tek nakon rata vratio sam se hobiju izrađivanja maketa starih jedrenjaka. S obzirom na zdravstvene probleme, izrađivanje maketa činilo mi je veliko zadovoljstvo i razbibrigu – kaže naš marljivi sugovornik za svoj hobi koji iziskuje puno vremena i truda.


U prosjeku godina dana za izradu
Za veći i složeniji brod Dominiku je potrebno i do dvije godine, a za manje brodove u prosjeku godina dana. – Za izradu jedne makete treba puno strpljenja, malo talenta i dosta vremena. Za svoje makete koristim samo drvo oraha i hrasta, uzimam originalne nacrte i prema njima izrađujem makete. Proces izgradnje dobre i originalne makete je istovjetan izgradnji pravih brodova.

Na stabilno mjesto postavlja se stalak, na stalak se postavlja kobilica sa pramčanom statvom i krmenim dijelom. Zatim se prema nacrtu izrezuju i slažu rebra koja se centriraju i povezuju letvicama. Slažu se palube, postavljaju se jarboli, zatim katarke sa šivenim jedrima. Prije jedara makete premazujem lanenim uljem ili drugim vrstama premaza za drvo – ispričao nam je Dominik.


Izložba u srpnju u Zaboku
Makete je dosad Dominik izlagao u Njemačkoj u dva navrata, a u Hrvatskoj sprema prvu izložbu u gradskoj galeriji u Zaboku koja će biti otvorena u srpnju.

– Makete radim iz hobija i zadovoljstva. Uz to imam i podršku obitelji i prijatelja kojima su makete također zanimljive. Trenutno završavam jedan od povijesnih nizozemskih jedrenjaka iz 1651. godine pod imenom Princ William. Uz to pomažem obitelji na OPG-u gdje uvijek ima posla i radim na izradi starog drvenog mlina za brašno – otkriva nam Dominik čije vrijedne ruke stvaraju prava mala remek-djela.

 

NAjčitanije