Rekonstruiran Društveni dom, proširena rasvjeta, izgrađena vodoopskrbna mreža, a ostvarena i dugogodišnja težnja mještana, uređenje 4 km državne ceste do Harine Zlake
Povodom Dana Općine Zagorska Sela, 25.11., razgovarali smo s načelnicom Ksenijom Krivec Jurak o protekloj godini, ostvarenim projektima i planovima za budućnost
ZL: S obzirom na epidemiološku situaciju, kako će se ove godine obilježiti Dan općine?
Krivec Jurak: Na sjednici Vijeća odlučili smo da neće biti obilježavanja Dana općine svečanom sjednicom Općinskog vijeća. Vijećnici koji će moći, prisustvovat će misi i potom zapaliti svijeće kod Spomenika domovini te tako obilježiti Dan župe sv. Katarine i Dan općine. Imali smo običaj počastiti i mještane za ovaj dan, no to sada ne možemo, kao niti upriličiti prijem za dobitnike općinskih priznanja. No, nadoknadit ćemo sve to iduće godine.
ZL: Radno je bilo ove godine u Zagorskim Selima. Koje biste najznačajnije projekte izdvojili?
Krivec Jurak: Najznačajniji projekt u povijesti naše općine je rekonstrukcija Društvenog doma u centru Zagorskih Sela. Vrijednost radova je 2,4 milijuna kuna. Aplicirali smo na mjeru 7.4.1. Programa ruralnog razvoja i odobreno nam je 1,6 milijuna kuna, a ostatak smo isfinancirali iz sredstava proračuna. Projekt je završen, tehnički pregled je prošao, izvođač radova bila je Niskogradnja Hren i sada prikupljamo dokumentaciju koju ćemo uputiti prema Agenciji za plaćanja, kako bismo dobili preostali iznos od 50 posto sufinanciranja. Nadalje, izdvojila bih projekt proširenja javne rasvjete u naseljima Brezakovec i Zagorska Sela, vrijedan 130 tisuća kuna, od čega smo 66 tisuća dobili apliciranjem na natječaj Ministarstva graditeljstva. Tu je i projekt uređenja okoliša centra Zagorskih Sela, gdje je vrijednost radova 250 tisuća kuna, a 200 tisuća kuna smo dobili apliciranjem na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja. Potpisan je ugovor s izvođačem radova i očekujemo da će radovi uskoro početi. Radi se o uređenju okoliša, postavljat će se opločnici, posaditi drveće, malo će se ovaj brijeg probati izravnati i prekriti finim humusom. Time bismo na neki način završili vizuru cijele općine i dobili jedan lijepi centar i središte Zagorskih Sela. Ove smo godine u suradnji sa Zagorskim vodovodom i Krapinsko – zagorskom županijom u visokoj zoni Bojačno izgradili vodoopskrbnu mrežu. Projekt je vrijedan oko 100 tisuća kuna i sada smo na 90 posto pokrivenosti vodoopskrbnom mežom. Dakle, ostala nam je sama visoka zona u Bojačnom, koju narednih godina svakako planiramo realizirati, i tada bi zapravo svako kućanstvo na području općine imalo priključak na vodoopskrbnu mrežu.
ZL: Koje još bitne projekte vrijedi spomenuti ovom prilikom?
Krivec Jurak: Potpisali smo ugovor s Agencijom za plaćanje za projekt izgradnje dječjeg igrališta u Poljani Sutlanskoj. Radi se o projektu odobrenom preko LAG – a Zagorje - Sutla, vrijednost radova je oko 266 tisuća kuna. U pripremi smo postupka nabave i iduće godine, čim vremenski uvjeti to dozvole, krećemo u izgradnju jednog lijepog novog dječjeg igrališta. Nadalje, imamo jako dobru suradnju s Hrvatskim cestama. Usprkos koronakrizi i izazovnoj situaciji, uspjeli smo realizirati, uz pojačano održavanje, rekonstruiranje državne ceste DC229, u rasponu od Bratkovca do Harine Zlake, a radi se o 4 km ceste gdje je vrijednost radova bila oko 4 milijuna kuna. Cesta je bila u izuzetno lošem stanju. Vodi do Sutlanskog jezera, za koje će se, vjerujem, također u narednim godinama realizirati projekt rekonstrukcije i revitalizacije. Rekonstrukcija ove ceste bila je dugogodišnja težnja mještana na tom području, pa sam izuzetno zadovoljna što su Hrvatske ceste imale sluha i što se krenulo u taj projekt. Uz suradnju Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, gdje nam je sufinancirano 200 tisuća kuna, sanirali smo prilaznu cestu i parkiralište prema groblju u Zagorskim Selima, a ukupna vrijednost radova je 310 tisuća kuna.
ZL: Bilo je i problema s klizištima na području općine?
Krivec Jurak: Rekonstruirano je klizište uz državnu cestu DC229, u naselju Plavić. Vrijednost radova bila je 1,2 milijuna kuna, klizište je sanirano i slijedi postavljanje novog asfaltnog sloja. Trenutno je u realizaciji sanacija klizišta u naselju Bojačno, što se sufinancira sredstvima Hrvatskih voda. Radi se o projektu čija je vrijednost radova 150 tisuća kuna, a tu smo dobili potporu Hrvatskih voda u sufinanciranju, u omjeru 70:30. Također, u postupku smo sanacije klizišta u naselju Zagorska Sela, gdje klizište ugrožava stambene objekte mještana. Uz potporu Krapinsko – zagorske županije krenuli smo u realizaciju rješavanja problematike tog klizišta gdje će vrijednost radova biti oko 100 tisuća kuna. Klizišta su nam veliki problem jer smo doista brežuljkasta općina i svako proljeće nakon zime i natopljenosti tla dolazi do pojave odrona i novih klizišta. Već ove godine na Hrvatske vode prijavili smo 2 nova klizišta, jedno u Zagorskim Selima kod Žnidarca i drugo u Poljani Sutlanskoj kod Vatrogasnog doma, gdje postoji ozbiljna ugroza za našu nerazvrstanu cestu, jer su se počeli dešavati odroni. Moram napomenuti da smo ove godine imali dobru suradnju i s Hrvatskom vodoprivredom, pa smo i u naseljima Plavić i Bratkovec čistili odvodne kanale, korito rijeke Sutle, u naselju Harina Zlaka micalo se drveće koje je zapriječilo put toka Sutle. Svi ti infrastrukturni radovi puno znače za naše mještane.
ZL: Kako Općina pomaže svoje građane i najmlađe?
Krivec Jurak: Na sjednici Vijeća donijeli smo odluku o 10 pomoći za studente u iznosu 400 kuna, redovito isplaćujemo pomoći za novorođenu djecu, sufinanciramo sa Županijom prijevoz za učenike srednje škole, subvencioniramo boravak djece u vrtiću i zapravo je to jedna stavka koja je najveća u našem proračunu, 250 tisuća kuna godišnje. Ovih dana planiramo potpisati rješenje za sufinanciranje kupnje prve nekretnine na području naše općine. Radi se o dvije takve subvencionirane mjere, gdje su dvije mlade obitelji kupile nekretnine na području općine i doselile. Riječ je o iznosu od 20 tisuća kuna, skromni je to iznos, no na području naše županije Općina Zagorska Sela fiskalno je najslabija općina. Razlog za to nije samo najmanji broj stanovnika, 996, već specifičnost našeg mjesta, gdje većina ljudi radi u susjednoj Sloveniji i mi ne dobivamo porez na dohodak po toj osnovi. Ako u budućnosti uspijemo proračunski ojačati, planiramo i tu mjeru povisiti. Za nas je i jako važna suradnja s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje. Odobrena su nam dva radnika na projektu javnih radova, vrijednom 64 tisuće kuna. Dva djelatnika zaposlena su na 6 mjeseci i moram izraziti zadovoljstvo uređenjem okoliša, čišćenjem nogostupa, oni uvelike pridonose da naša općina bude čista i lijepa.
ZL: Kako je korona kriza utjecala na proračun i život općine Zagorska Sela?
Krivec Jurak: Zbog nepovoljne epidemiološke situacije nismo imali niti jedne manifestacije, zadnja je održana u ožujku, Rally Kumrovec – Zagorska Sela. Manifestacije su jako važne za socijalni aspekt na području naše općine - Festival Sutla si teče, kojeg organiziramo sa slovenskom Općinom Podčetrtek, Kulturno ljeto u Zagorskim Selima, Susreti na mostu… No, uspjeli smo 11. rujna s Općinom Podčetrtek potpisati povelju o bratimljenju, što je zapravo zalog dosadašnje i buduće suradnje i projekata koji su ispred nas. Time smo okrunili naše prijateljstvo i iznimno dobru suradnju i vjerujem da će to u budućnosti doprinijeti kvaliteti života mještana, i s jedne i s druge strane Sutle. Što se punjenja proračuna tiče, prema šestomjesečnom izvršenju imamo smanjenje proračunskih sredstava za 30 posto, što smo i očekivali. No, ipak smo sve važne projekte koji su planirani uspjeli ostvariti. Smanjili smo sredstva za udruge jer nisu mogle aktivno provoditi svoje aktivnosti, a što se poduzetnika tiče, imamo samo Strojnu obradu Kodrnja i Odjeću Miljana, koji su, srećom, radili čitavo vrijeme.
ZL: Prilikom bratimljenja s Općinom Podčetrtek, po prvi puta je korišten grb Općine Zagorska Sela. O čemu je zapravo riječ?
Krivec Jurak: Naš novi grb trebao je biti predstavljen na svečanosti povodom Dana općine. Radi se o prvom grbu Općine Zagorska Sela, koja se spominje još 1886. godine kao općina u sklopu kotara Klanjec, a od 1993. djeluje kao samostalna općina. Uvidom u arhive nije pronađen niti jedan grb za Općinu Zagorska Sela. To je mene i moj tim ponukalo da našoj Općini damo identitet, jer mislim da svakako to zavređuju svi stanovnici, kao i sama općina koja iza sebe ima dugu povijest. U suradnji sa župnikom Milanom Juranićem osmislili smo ideju kako bismo željeli da grb izgleda. Radove na grbu izvodila je Heraldica Art iz Rijeke. Sada možemo s ponosom predstaviti naš prvi grb, koji ima oblježja Svete Katarine, koja je zaštitnica naše Župe i Općine. To je bila misao vodilja prema idejnom rješenju grba, na kojem se nalazi kolovrat koji predstavlja simbol mučenja, obzirom da je ona umrla mučeničkom smrću, jer su je zbog neuzvraćene ljubavi i zaštite njezine vjere mučili na kolovratu koji je puknuo, a ona je ostala živa. Kasnije joj je odrubljena glava mačem. Na grbu je i kruna koja simbolizira njenu svetost i dosljednost u očuvanju vjere, koju je štitila do svojeg zadnjeg daha. Na svečanoj zastavici je i vinova loza koja prestavlja kulturu koja je najraširenija na području naše općine. Ponosimo se našim izvrsnim vinima i vinarima i našom tradicijom. Za sada imamo usmenu suglasnost i dozvolu Ministarstva uprave za korištenje grba i čekamo pismeno rješenje.
ZL: A koji su planovi za iduću godinu?
Krivec Jurak: Jedan od važnijih projekata za mještane je daljnja rekonstrukcija državne ceste 229 na relaciji Zagorska Sela – Razvor. Ta je cesta bitna jer vodi prema svim većim općinama i gradovima i otvara nas u smislu prometne infrastukture. Prema dogovorima i razgovorima sa čelnim ljudima Hrvatskih cesta, postoji naznaka da bi ta cesta bila u planu za iduću godinu i da bi na proljeće krenuli radovi na rekonstrukciji. Time bi kompletna državna cesta koja se proteže od Zagorskih Sela do Harina Zlake, duž cijele granice naše općine, bila rekonstriurana. Tu je i projekt nove mrtvačnice, jer je postojeća neadekvatna i ne zadovoljava uvjete dostojanstvenog ukopa. Upisom vlasništva Općine na groblje stvorili smo preduvjete da krenemo u projektiranje mrtvačnice, koje je trenutno u tijeku. Vrijednost radova bila bi oko 600 tisuća kuna, što planiramo isfinancirati vlastitim proračunskim sredstvima i javljanjem na adekvatne natječaje. Nadamo se početku radova sljedeće godine, ako vremenski uvjeti to dopuste. Iznimno važan projekt je rekonstrukcija nerazvrstane ceste Zagorska Sela – Bezakovec – Gornji Škrnik, za što imamo izdanu građevinsku dozvolu. Projekt je spreman i čekamo otvaranje mjere 7.2.2. Programa ruralnog razvoja, za koju očekujemo da će biti raspisana iduće godine. Radi se o projektu vrijednosti 5 milijuna kuna, kompletnoj rekonstrukciji ceste na toj dionici. Planiramo sanirati i dva klizišta, u Poljani Sutlanskoj kod Vatrogasnog doma i u Zagorskim Selima kod Žnidarca. Sljedeće godine očekujemo i rezultate Poučne staze u Bojačnom prema Svetom Martinu, gdje smo se prijavili na mjeru 8.5.2. Programa ruralnog razvoja, a krenuli smo i u realizaciju projekta postavljanja Stope svetog Martina, čime bismo zaokružili jednu turističku priču koja je u neposrednoj blizini Sutlanskog jezera. Punjenjem Sutlanskog jezera dobili bismo atraktivnu turističku destinaciju na području naše općine. Kao što sam spomenula, planiramo i izgradnju novog dječjeg igrališta u Poljani Sutlanskoj. Nadam se da ćemo biti u mogućnosti sve to realizirati.
ZL: Za kraj, koja je vaša poruka mještanima povodom Dana općine?
Krivec Jurak: Dragim mještanima želim uputiti čestitke povodom Dana župe Sv. Katarine i Dana općine Zagorska Sela. Želim im poručiti da imaju vjeru i nadu da će sve ovo proći vrlo skoro i da ćemo moći nastaviti s našim druženjima, manifestacijama te da doista nema mjesta panici i strahu. Poštujte preporučene epidemiološke mjere, čuvajte sebe i svoje bližnje. Sve prolazi, i to će proći, a vjerujem da će život nakon ovoga biti još i bolji, jer ćemo naučiti cijeniti male stvari.