I Zagorci zaboravili na tradiciju, moderna su kratka i neobična imena

DJEČJA IMENA Roditelji zaboravili na tradicionalna imena i svoje potomke nazivaju kratkim modernim imenima, vrlo često po imenima likova iz poznatih sapunica, tako da se i ove godine rodilo puno malih Lara i Jakova...

beba.jpg

Svako doba nosi svoju modu, pa tako i ovo 21. stoljeće. Istražili smo stoga koja su to najpopularnija imena naših malih Zagoraca, ali i pokušali pronaći odgovor zašto smo odustali od tradicionalnih imena i tko diktira tu novu modu. Ima i roditelja koji svoju djecu nazivaju prema svojim idolima, carevima, kneževima, junacima iz crtića.

Jeste li znali da čak postoji na internetu i vodič za dječja imena koji će vam pomoći da svojoj bebi pronađete idealno ime? Matični ured Zabok ima najviše podataka jer se na njihovom području nalazi i Opća bolnica Zabok. Ostali matični uredi imaju funkciju upisa umrlih i vjenčanih, te upis djece Zagoraca rođenih u inozemstvu radi ostvarivanja hrvatskog državljanstva.

Prema iskustvima matičnih ureda Zagorci svoju djecu rođenu u inozemstvu ne nazivaju tradicionalnim imenima, poput svojih predaka, već poprimaju strana obilježja. Nazivaju ih imenima Kevin, Karlo, Rafaelo,Sofija, Mato, Viktorija….  Koja imena su u trendu, vidimo i sami u svakodnevnom životu. Mladim roditeljima najviše se sviđaju kratka i moderna imena poput nekih glumica, manekenki, pjevačica.

U proteklih nekoliko godina u Zagorju je rođeno puno Lara, Lana, Tena, Klara, Mii, Karmen, Helena, Elena, Lucija. Popularna su i muška imena poput David, Vito, Borna, Fran, Roko, Leon, Patrik, te Jakov koje je postalo jako traženo i omiljeno ime nakon prikazivanja megapopularne hrvatske sapunice Larin izbor. Rodio se rijetko koji Josip ili Ivan.

Božana Semov, ravnateljica DV Bedekovčina

Ja sam rođena 13.12., na Sv. Luciju. Ime su mi dali roditelji Božana zato jer se bližio Božić. Božana je u Slavoniji, kao Božena u Zagorju. Ipak, više bi voljela da sam Lucija. Znali su mi ime često mijenjati s Boženom. Jednom u policiji su mi krivo napisali ime. Zna se dogoditi, ali već sam naučena. Svojim sinovima dala sam tradicionalna imena: Marko i Matija, a i unuci imaju tradicionalna starinska imena: Tereza i Adam.

Rajko Suhodolčan, glazbenik

Ranih 60-ih godina su iz mode počela izlaziti tradicionalna imena i postala moderna jugo imena poput Predrag, Nenad, Rajko, Ratko, Ranko. Tako sam ja dobio ime Rajko. Dali su mi ga roditelji. U ono vrijeme kada sam se krstio trebalo je dodati i svjetovno ime, pa sam ja Rajko kršten Franjo Suhodolčan. Nisam bil zadovoljan svojim imenom. Ja sam htel biti Štef, tako se zvao moj otac. Sad mi je već svejedno. Supruga i ja svojim smo kćerima dali imena po našim bakama: Barbara i Klara.

Kornelia Vnučec, direktorica TZ grada Donja Stubica

Ime su mi dali roditelji, čitali su neku knjigu i unutra je bila neka Kornelia i svidjelo im se. Ja sam rođena u Njemačkoj. Htjeli su me zapisati s Cornelia, ali mama nije dala. Ja volim kratka imena. Recimo, moje je dugo i treba vremena dok ga izgovoriš. Moja djeca zato imaju kratka imena. Sin je dobio ime Vilim, po suprugovom djedu, a kćer nam se zove Ema.

Elvis Lacković, direktor Radija Marija Bistrica i novinar Zagorskog lista

Tata i mama je nisu mogli dogovoriti oko mojeg imena, pa je došla teta i rekla je: Nek bude Elvis! Svoju sam kćer nazvao Petra što jest tradicionalno ime, ali žena i ja nismo gledali je li tradicionalno ili ne već smo birali ono ime koje nam se sviđa.

Agata Cvitić, glasnogovornica SDP-a KZŽ

Roditelji su mi dali ime po tatinoj majci, mojoj baki. Inače, rođena sam 7. veljače, a imendan mi je 5. veljače pa se i to poklopilo. Mami se ime svidjelo jer Agata na grčkom znači krjeposna, a i sveta Agata je bila mučenica poznata po svojoj dobroti.

Sandra Škreblin, predsjednica SDFŽ Zabok i vlasnica fotografske radnje

Imam četvero djece i sva imaju neobična imena. Karlo je dobio ime po muževom ocu, Magdalena je dobila ime po kanarinki Mandici iz crtića Stuart Mali, a Leonarda je dobila ime po Nindži Kornjači. Najmlađi sin se zove Kasper. Ja sam htjela da bude Gašpar, ali se muž nije složio pa smo izabrali međunarodnu inačicu tog imena koja glasi Kasper.
 
Ivan Fiolić-Fio, televizijski voditelj

Dobio sam ime po djedu Ivanu, a i moja djeca imaju tradicionalna imena, Martin i Monika. Ja sam tradicijski čovjek i tradicije se držim. Ima puno nekakvih nerazumnih imena koja se uopće ne uklapaju u naš kraj. Prije tridesetak godina postojala su neka tradicionalna imena kojih danas, zamislite, više niti nema u kalendaru. Siguran sam da se bude ovih dana rodil i neki Sulejman kad je serija jako popularna.

Drago Kozina, novinar Zagorskog lista

Ja imam tradicionalno ime koje sam dobil po dedi. Nekad  su se tak i davala imena. Ili po dedi ili po nekome iz familije. Moje se kćer zove Anita i to je tradicionalno ime. Unuci su Tamara i Luka. Danas se sve više daju moderna imena koja ni nisu hrvatska jer vrijeme nosi svoje i ljudi padaju pod utjecaj svega onoga izvan granica naše države.


Stjepan Merkaš Krojf, predsjednik NS KZŽ

Ime Stjepan dali su mi mama i tata. Sestra ima isto tradicionalno ime, zove se Štefica. Ponosan sam i zadovoljan svojim imenom. Često hodam u crkvu i na krštenja te se rijetko susrećem da roditelji svojoj djeci daju tradicionalna i zagorska imena. Ne pamtim. Moja kćer se zove Lana Jelena, u to vrijeme je to bilo moderno, a sin je Hrvoje.

Josip Horvat, gradonačelnik Krapine

Ime Josip dali su mi roditelji, a ime sam dobio po tati. Moja djeca imaju imena u duhu katoličke vjere. Kćer se zove Doroteja s j i ljuti se kada joj napišu Dorotea, jer to nije hrvatski, već engleski. Sinovi se zovu Lovro i Josip. Po dedi ili tati (smijeh). Ja znam ostati frapiran prilikom prijema novorođenčadi u Gradu kada čujem kako roditelji nazivaju svoju djecu. Niti Kinezi niti Japanci,  ni Amerikanci neće djeci dati hrvatsko ime i time pokazuju koliko poštuju i cijene sebe i tradiciju. Svatko ima pravo na izbor, jasno, no za par godina ukoliko se ovakav trend nastavi potpuno će se izgubiti ta naša tradicija.

NAjčitanije