Još uvijek bez odluke o budućnosti turizma na Ivančici
Autor
Eugen Husak
Sudbina bivše vojarne Hrvatske vojske na Ivančici još je uvijek neizvjesna. Ova bivša radarska postaja, a zatim vojarna
Ivanečki planovi
Za turističku budućnost Ivančice civilnih ideja ne manjka. Grad Ivanec još je 2003. godine zatražio njezino vraćanje u civilne ruke, te je spreman uložiti «za prvu ruku» oko 800 tisuća kuna u njezino preuređenje u smještajni objekt koji bi postao zametak budućeg planinarskog razvoja Ivančice. Nakon dvije godine zamolba je ponovljena, objekt zatražen u vlasništvo ili najam, ali odgovora nema.
Prema riječima ivanečkog gradonačelnika Milorada Batinića gradski operativni plan razvoja predvidio je razvoj turizma na Ivančici. Dobivene su suglasnosti od Hrvatskih šuma, do kraja mjeseca bit će gotova i idejna rješenja za obilježavanje i pozicioniranje turističko rekreativnih sadržaja.
– Mi smo spremni investirati u objekt na vrhu, ali nikako da dobijemo odgovor države. Uredili bismo smještajni objekt u kojem bi se održavale škole u prirodi ili bi se mogli pripremati sportaši, također do kraja godine izraditi ćemo Studiju utjecaja na okoliš, a kako je na vrhu već postojala manja skijaška staza ne isključujemo ni mogućnost razvoja skijaškog turizma, naravno u puno manjem obimu od Sljemena – ispričao je Batinić istaknuvši da stručne analize ukazuju da se ovdje snijeg zadržava 45 – 60 dana, a svoj „blagoslov“ dao je i Hrvatski skijaški savez.
Zagorski planovi
I s južne strane Ivančice ima planova. Prema riječima Siniše Hajdaša Dončića, direktora Zagorske razvojne agencije, iznimno je važno sačuvati eko sustav na Ivančici koji ima endemska svojstva i već je proglašen zaštićenom svojtom.
– Mi se zalažemo za jedan princip održivog razvoja, dakle bez gradnje nekih novih objekata, a kroz razvijanje selektivnih oblika turizma što podrazumijeva jedan nježan ulaz u Ivančicu i označavanje lokaliteta poput pješačkih i planinarskih staza, označavanje ruševina, male agroturizme – ispričao je Hajdaš Dončić zagorske razvojne planove koji bi prema njegovim riječima trebali privući educiranije turiste koji su ujedno i bolji potrošači.
Iako je dnevna politika zamalo zbog položaja vojarne „otkopala ratne sjekire“ i izazvala tradicionalni zagorski „rat oko mejaša“, to se nije dogodilo. Hajdaš Dončić ističe da se razvoju turizma na Ivančici s obje strane pristupa prijateljski i sinergijski te da će s varaždinskom razvojnom agencijom AZRA najvjerojatnije doći do zajedničkih razvojnih projekata koji će se kandidirati za novac Europske unije.
Ivanečki gradonačelnik Milorad Batinić pak kaže da nema ništa protiv da zlatarska strana povuče čitavu priču, ali da bi to bila i puno skuplja varijanta jer sve komunikacije, poput ceste na vrh stižu sa sjeverne strane. Jedino što još nije stiglo jest državna odluka o budućnosti vojarne.
Odgovor države
Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom u pisanom nam je odgovoru šturo potvrdio da je „ovaj Ured u završnoj fazi obrade zahtjeva Grada Ivanca”, koji bi na području objekta Ivančica započeo razvoj planinskog turizma na Ivančici. Način raspolaganja nekretninom odredit će Povjerenstvo za imovinu Vlade Republike Hrvatske, uz uvjete koje je postavilo Ministarstvo obrane.