U zlatarskoj župnoj crkvi pronađene vrijedne freske

Autor


Zlatarska župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, izgrađena 1758. godine u baroknom stilu, proteklih se godina p

lobor_crkva.jpg

Zlatarska župna crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, izgrađena 1758. godine u baroknom stilu, proteklih se godina pojačano uređuje i obnavlja.


Drenažom i odvodnjom površinskih voda, te ugradnjom podnog grijanja riješeno je pitanje vlage te je tako od propadanja sačuvana vrijedna crkvena baština.

U planovima za daljnom obnovom je uređenje glavnog oltara i obnova zidova, pa je koncem studenog pozvano varaždinsko Poduzeće za istraživanje, zaštitu i obnovu umjetnina TRIFORA d.o.o. kako bi se mogao napraviti plan obnove.

Prilikom posljednje obnove unutrašnjosti i zidova crkve otučena je stara žbuka u visini četiri metra te je navučen novi sloj. Samim time unutrašnji su zidovi izgubili oko 400 m2 zidnog oslika koji danas nije moguće istražiti.

U neotučenim dijelovima zidova vidljivi je zidni oslik, odnosno ornamentika i slike iz 1934. godine, autora Josipa Andresa iz Zagreba. Varaždinsko poduzeće sondiralo je neuređene zidove crkve i otkrilo mnoštvo ovalnih slika na svodu crkve, gdje je ukupno pronađeno 25 slika koje su slikane uljanom tehnikom i u velikoj većini su u dobrom stanju s obzirom na godinu u kojoj su nastale, a šest slika je u izrazito lošem stanju. Slike su djelomično promijenile tonalitet i potamnjele su, a vidljiv je utjecaj topline i vlage, rekao nam je zlatarski župnik prečasni Josip Čukman.

Uslijed vremena došlo je do velikog oštećenja te se boja relativno lako briše. Daljnjim istraživanjem zidova došlo se do otkrića da je crkva ornamentalno i figuralno slikana po slikaru Slovencu Ivanu Gosaru, a tragovi tog uništenog i devastiranog zidnog oslika djelomično su nađeni u sondama svetišta. Zbog neadekvatne zidne tehnike uslijedilo je propadanje slika s obzirom na uvjete u crkvi, koja je u prošlosti više puta devastirana. Sondiranjem trećeg bojanog sloja u južnoj kapeli otvoreni su likovi sv. Florijana i devastirano lice za sada nepoznatog biskupa.

Iza glavnog oltara pronađen je cjelokupno oslikan oltar posvećen sv. Fabijanu i sv. Sebastijanu, te je utvrđeno da je riječ o originalnim freskama koje datiraju iz 18 stoljeća, a prema riječima prečasnog Josipa Čukmana radi se o najvrjednijem nalazu u crkvi, te su stručnjaci čak predložili da se sadašnji oltar ukloni, kako bi ove freske nakon obnove došle do izražaja.

Izradom elaborata o istraživanjima otvorilo se mnoštvo pitanja. Oko dvije trećine oslika iz 1934. godine ostalo je sačuvano, dok je ostatak zamijenjen novom žbukom u donjim dijelovima zidova.

Upitna je budućnost pronađenih slika zbog klimatskih promjena u crkvi, a postavlja se i pitanje očuvanja i zaštite slika, te zatvaranje financijske konstrukcije. Slike iz 1902. godine uglavnom su uništene i malo ih je. Odluka o tome kako će dalje teći obnova i koji će se sloj otvoriti ostaje na Konzervatorskom zavodu u Zagrebu.

Poštovat će se originalnost objekta i stoljeća koja su ispisala na zidovima svoju priču, dodao je zlatarski župnik, a ukoliko se Ministarstvo kulture i na ove nalaze ogluši, župa Zlatar će krenuti samostalno u daljnju obnovu unutrašnjosti crkve.


Izvor: Radio Zlatar
NAjčitanije